Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

ROZHOVOR s DOMINIKOM HRBATÝM: Novým slovenským športom sú referenčné čísla politikov

Slovenskí fanúšikovia sa tak skoro na tribúny hál a štadiónov nevrátia. FOTO TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Víťazstvo Petry Vlhovej vo Svetovom pohári zjazdárok, triumf Petra Sagana v bodovacích pretekoch cyklistických pretekov Giro d´Italia, zlatá medaila strelkyne Zuzany Štefečekovej na olympiáde v Tokiu alebo grandslamové víťazstvo Filipa Polášeka na tenisovom turnaji Australian open. Slovenský šport mal aj napriek celkovej výsledkovej mizérii a katastrofálnym podmienkam viaceré úspechy na medzinárodnej scéne.

 

No opäť to bol rok, ktorý môžeme označiť ako kontroverzný. Aj keď v zahraničí sa určite spomínalo aj víťazstvo hokejistu Erika Černáka v NHL vo finále Stanley cupu, medailový úspech vodného slalomára Jakuba Griga, štvorkajaku rýchlostných kanoistov na olympiáde, MS či ME alebo honor pre Petra Cehlárika, ktorého vyhlásili za najlepšieho útočníka na MS v hokeji. No na domácej scéne je problémov z roka na rok viac a viac ako úspechov, radosti a pozitív. Chýbajú peniaze, systém, podpora štátu, členská základňa, tréneri, podmienky na profesionálny aj amatérsky šport, legislatíva…

Hlavné slovo má improvizácia, zhoda okolností, rodičovský fanatizmus a ešte stále historické perpetuum mobile z čias federálneho Československa a socializmu. Aj preto sa zregióny oslovili osobnosti a legendy slovenského športu s minianketou a otázkami na športový rok 2021. Svoje názory nám povedali jeden z najlepších slovenských tenistov histórie Dominik Hrbatý, chodecký šampión a olympijský víťaz aj majster sveta Matej Tóth, prvý slovenský profesionálny cyklista dvojnásobný československý medailista z majstrovstiev sveta v časovke družstiev Milan Jurčo,  strieborný medailista zo svetového šampionátu cyklistov v roku 1994 Milan Dvorščík a bývalý slovenský futbalový reprezentant Martin Obšitník.

 

Slovenskí fanúšikovia sa tak skoro na tribúny hál a štadiónov nevrátia. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Ktorá športová udalosť roka bola pre Vás najvýznamnejšia?

TÓTH: Najvýznamnejšia športová udalosť boli olympijské hry v Tokiu, som rád, že aj na Slovensku zanechala silnú stopu v podobe olympijského festivalu, ktorý navštívilo počas hier množstvo ľudí a Slovensko vďaka tomu žilo športom. Z čisto športového hľadiska bol významný Svetový pohár  v
lyžovaní, kde hviezdila Peťa Vlhová.

HRBATÝ: Určite to boli olympijské hry, ktoré som síce detailne nesledoval, ale ako športovec som sa vždy na ne tešil. Druhou udalosťou bol Svetový pohár v lyžovaní, kde som pozeral záverečné preteky, či sa Petra Vlhová stane celkovou víťazkou. Čo bolo pre mňa mimoriadne zaujímavé, veď takáto vec sa na Slovensku ešte nikdy nestala. Bude to to navždy v histórii, že máme športovca čo vyhral Svetový pohár v lyžovaní.

JURČO: Najvýznamnejšie podujatie na Slovensku pre mňa bol Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní v Jasnej, kde Petra Vlhová doma potvrdila svoju dominanciu pre víťazstvo vo Svetovom pohári.

DVORŠČÍK: Nemám prehľad o podujatiach, udalostiach na Slovensku, preto sa k tejto otázke nebudem vyjadrovať.

OBŠITNÍK: V čase pandémie a obmedzení ma na Slovensku nič nezaujalo.

 

Olympijsky víťaz a majster sveta v chôdzi na 50 kilometrov Matej Tóth. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Kto Vás zo slovenských športovcov, kolektívov, klubov, reprezentácii alebo funkcionárov v roku 2021 najviac zaujal a naopak koho alebo čo považujete za najväčšie sklamanie?

TÓTH: Začnem tým horším. Sklamaný som, že deti majú výrazne obmedzené podmienky na športovanie. Celkovo je pohybu málo a za tento rok ho bolo ešte menej a bojím sa, že to poznačí celú generáciu. Neviním nikoho konkrétneho, ťažko sa dá viniť pandémia. Na druhej strane si cením všetkých a majú môj obrovský obdiv, ktorí to nevzdali, bojovali, motivovali, išli do straty, ale udržali kluby, akadémie, tréningové skupiny… a bojujú ďalej.

HRBATÝ: Zo športovcov to určite boli slovenskí olympijskí medailisti a Petra Vlhová. Z klubov ťažko povedať. Dlhodobo som fanúšikom futbalistov bratislavského Slovana, kde ma zaujali ich vnútorné zmeny. Že prišiel tréner Weiss, že sú v klube zaujímaví hráči a že to v budúcnosti dotiahnu ďalej. Dúfam, že Vlado Weiss neodíde do reprezentácie. Myslím si, že by sme na Slovensku mohli mať klub ako je v Čechách Sparta alebo Slavia, ktoré sa vedia v európskych pohároch presadiť. Na druhej strane musím povedať, že na Slovensku sa stal fenoménom nový šport. Nazýva sa referenčné čísla politikov. Pre nich je každý Slovák iba číslom na papieri, oni chcú mať iba svoje vysoké preferenčné číslo. Tento šport je pre nich najdôležitejší a strácajú ľudské ohľady a zmysel pre život. Myslím si, že u politikov je to veľmi populárne a že to preberú vo svete aj ďalšie krajiny. Budeme v ňom v budúcnosti určite extratrieda a roky lídrom.

JURČO: Najväčšou športovou osobnosťou v súčasnosti je teraz podľa mňa Petra Vlhová, má však pred sebou veľkú výzvu, medailovo uspieť na OH v Pekingu. Na piedestál postavujem tiež jej realizačný tím.

DVORŠČÍK: Nikto ma nezaujal a ani nesklamal. Teda ako výnimku môžem uviesť výroky vedenia Slovenského zväzu cyklistiky. Tí pokračujú vo svojich falošných pozitívnych vyjadreniach. Neustále sa snažia pozitívne vyjadrovať ku všetkým svojim aktivitám a výsledkom, dokonca aj k takým, ktoré sú hlboko tragické. Navyše, tieto vyjadrenia považujem za vysoko pokrytecké, inak povedané “vodu kážu a víno pijú”.

OBŠITNÍK: Určite to bolo historické celkové víťazstvo Vlhovej v zjazdovom lyžovaní. Sklamanie je ťažké slovo, je to šport, kde sú víťazí a tí ostatní. N našom malom Slovensku mame vynikajúcich športovcov aj keď štát ich minimálne podporuje, takže buďme radi za nich a neúspech neustále nekritizujme.

 

Bývalý tenista a nehrajúci kapitán slovenského Daviscupového tímu Dominik Hrbatý. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

Kto je podľa Vás najväčšou slovenskou športovou osobnosťou súčasnosti?

TÓTH: Petra Vlhová. Je mimoriadne úspešná, populárna a jej výkony sleduje a teší sa z nich celé Slovensko.

HRBATÝ: Momentálne je to určite Petra Vlhová, podobne ako bol a je Peter Sagan. Vlhová je športová osobnosť a fenomén, ktorý priťahuje ľudí k športu a zdravšiemu životnému štýlu. Jednoducho vie zaujať najmä deti a mladšie ročníky, ktoré potom chodia športovať. Chcú sa jej podobať alebo sa hrajú, že sú Petra Vlhová. Tak je to správne a podobných športovcov by sme potrebovali viac.

JURČO: Stabilne fandím našim hokejistom, kanoistom na divokej vode, rýchlostným kanoistom, z jednotlivcov Petrovi Saganovi, Petre Vlhovej. Osobitne našim víťazným cyklistickým paraolympionikom Jozefovi Metelkovi a Patrikovi Kurilovi, ktorý v začiatkoch svojej kariéry pretekal za náš ŠK Tatranské orly. V športe je dôležité poznať realitu svojej pripravenosti voči konkurencii, sklamanie býva z prehnaných ambícií.

DVORŠČÍK: Peter Sagan, ktorý sa v obrovskej konkurencii svetového cyklistického pelotónu presadzuje svojimi výkonmi a správaním už druhé desaťročie. Preto ho bez zaváhania považujem za najväčšiu slovenskú športovú osobnosť súčasnosti.

OBŠITNÍK: Celosvetovo je to Marek Hamšík a Peter Sagan. Na Slovensku Petra Vlhová.

 

Petra Vlhová, víťazka veľkého krištáloveho glóbusu v zjazdovom lyžovaní. FOTO TASR – Martin Baumann

Čo očakávate v slovenskom športe v roku 2022 a na ktorú športovú udalosť roka u nás ste najviac zvedavý?

TÓTH: Najviac sa teším na zimné olympijské hry, verím, že aj slovenský šport bude v Pekingu úspešný. Očakávam však aj ďalší boj s pandémiou a opatreniam. Ale dúfam, že počas roka sa vrátime do normálu a štadióny, tréningové ihriská a haly sa zaplnia športovcami a divákmi.

HRBATÝ: Určite to budú zimné olympijské hry a Petru Vlhovú, či získa vytúženú medailu. Z tenisu je to Novak Djokovič, kde mám veľké očakávania, či pôjde do Austrálie a či vyhrá vytúžený 21 grandslam a stane sa najlepším tenistom histórie. Myslím si, že tenis je obrovský celosvetový športový fenomén, hneď po futbale a možno basketbale. Je to veľká vec, ktorá sa od konca 19. storočia nestala a ktorá sa stane možno raz za 100 rokov. Máme česť žiť v tomto období, ak to Djokovič dokáže. Na druhej strane ja som mal veľkú možnosť zahrať si s ním a dokonca nad ním vyhrať. Takže to bude pre mňa najväčšia udalosť, či sa Djokovičovi podarí odpichnúť od Federera a Nadala.

JURČO: Sviatkom športu bude jednoznačne olympiáda v Pekingu, motívom pre slovenskú výpravu má byť čo najlepšie vystúpenie na nich. Na Slovensku to bude mládežnícky EYOF 2022 v Banskej Bystrici. Môj syn Matej na EYOFe v Dánskom Esbjergu v roku 1999 získal v cyklistike s hromadným štartom bronzovú medailu

DVORŠČÍK: Čo sa týka sledovania slovenského športu, momentálne sa nezameriavam na žiadne podujatie alebo športovca, z mojej strany to bude skôr živelné a náhodné.

OBŠITNÍK: Je ich viac. Či už zimná olympiáda a Petra Vlhová, v cyklistike Peter Sagan na Tour de France alebo Giro d´Italia. Na Slovensku to budú najmä slovenskí hádzanári na majstrovstvách Európy v Bratislave a Košiciach, ako aj európsky šampionát vo futbale do 19 rokov, ktorý bude v júni na Slovensku.