Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina

ROZHOVOR s Jaroslavom Holešom: Zápasy európskeho šampionátu už máme vypredané

Prezident Slovenského zväzu hádzanej Jaroslav Holeša. ZDROJ: fb SZH

BRATISLAVA – Už vo štvrtok 13. januára sa v Bratislave a v Košiciach začnú Majstrovstvá Európy v hádzanej mužov. Mimoriadne atraktívne a najmä na Starom kontinente extrémne sledovaný a populárny šampionát. Hneď po ME vo futbale a majstrovstvách sveta v hokeji. Navyše na Slovensku to bude najvýznamnejšie a najväčšie športové podujatie v ére samostatnosti.  

 

Dve základné skupiny Majstrovstiev Európy budú v Bratislave a jedna v Košiciach, kde bude hrať slovenská reprezentácia. Jej súpermi sú Nórsko (13. januára), Litva (15. januára) a Rusko (17. januára). Na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave sa odohrá skupina s Nemeckom, Rakúskom, Bieloruskom a Poľskom. V druhej bratislavskej skupine sú Španielsko, Švédsko, Česko, Bosnou a Hercegovinou. Za štandardných podmienok by boli všetky zápasy v Bratislave a v Košiciach vypredané, ale dnes sa sú organizátori radi, že sa pre protipandemické opatrenia dostane na tribúny aspoň 25% divákov z kapacity hál.

Preto je aj predaj vstupeniek komplikovaný. V ponuke sú totiž nielen vstupenky na jednotlivé zápasy, ale takisto zvýhodnené cenové balíčky a špeciálne rodinné zľavy. Za vstupenky na dva zápasy základných skupín v jeden deň zaplatíte od 29 do 49 eur, za nadstavbovú časť v Bratislave – na tri stretnutia za deň od 59 do 79 eur. Paradoxne, kým na Slovensku sú iba samé problémy, druhý spoluorganizátor Majstrovstiev Európy– Maďarsko, nemá žiadne obmedzenia a reštrikcie. Šampionát tam bude bez v normálnych podmienkach a pred plnými halami. O tom, aká je aktuálna situácia pred európskym šampionátom na Slovensku sa zregióny.sk rozprávali s prezidentom Slovenského zväzu hádzanej Jaroslavom Holešom.

 

Na Slovensku budú majstrovstvá Európy v hádzanej mužov aj s divákmi. ZDROJ: fb SHF

Šampionát v Bratislave a v Košiciach bude napokon s divákmi, aj keď haly budú zaplnené iba so štvrtiny. Pre Vás je to asi najlepšia správa za posledné týždne v rámci všetkých zlých možnosti.

Určite áno, za posledné dva mesiace je to určite pre nás najlepšia správa

Napriek tomu si nemyslíte, že divákov v halách malo byť ďaleko viac? V Maďarsku, ktorý je spoluorganizátor ME, budú haly plné a vypredané. Všade funguje šport za úplne iných podmienok a fanúšikov je na zápasoch ďaleko viac.

To je pravda, my by sme určite privítali väčší počet divákov, na druhej strane covid automat bol zrušený v októbri alebo novembri a odvtedy sme sa snažili prísť so štátnym tajomníkom ministerstva školstva aj so splnomocnencom vlády pre šport k nejakému zmysluplnému počtu divákov, ktorí by mohli byť na štadiónoch, v hale. Samozrejme v Maďarsku je to 100% kapacita, je tam vyššia zaočkovanosť a oni v tomto režime idú stále. Tam nebol nejaký veľký výpadok divákov, ktorí mohli ísť na šport aj predtým. Keď spomeniem majstrovstvá Európy vo futbale, keď inde boli prázdne tribúny a štadióny, v Maďarsku boli plné stále. Tam je iná politika k športu nastavená. Musíme rešpektovať to čo je u nás.

Určite je lepšie 25% ako nič, ale nebola možnosť dohodnúť sa na vyššom podiele divákov v halách?

Nie. Ako som už spomínal my sme boli dva mesiace v kontakte s ministerstvom školstva a my sme radi aspoň za tých 25%. Vedeli by sme si predstaviť aj vyššiu kapacitu, ak by bol platný covid automat ako tomu bolo v lete. Jednoducho pandemická situácia a obavy z tej novej mutácie dospeli k tomu, že sme radi aspoň za tých 25%.

Ako to bude teraz s predajom vstupeniek na jednotlivé zápasy a čo bude so špeciálnymi baličkami, ktoré ste mali pripravené?

Predané balíčky sú v platnosti, väčšina vstupeniek bola predávaných ako balíčky. Sú to tak dve tretiny. Ľudia si kupovali balíčky na dva – tri hracie dni, to všetko platí. Tri alebo štyri zápasy boli už predané na povolených 25%, niektoré na 20%. Môžeme povedať, že kapacita je momentálne vybukovaná.

Čo v prípade, že už máte na niektoré duely predaných viac ako 25 % vstupeniek alebo že majú fanúšikovia zakúpené balíky lístkov a na zápasy sa nedostanú?

To nie je možné, to už sme obmedzili tam, kde bolo predaných 25% vstupeniek. Tam je úplne zastavený predaj.

 

Maskot a organizačný výbor majstrovstiev Európy v hádzanej mužov 2022. ZDROJ: fb SHF

Ako to bude s príchodom zahraničných fanúšikov, šampionát sa začína o štyri dni? V Bratislave a v Košiciach budú atraktívne tímy Nemecka, Rakúska, Poľska, Švédska, Česka alebo Ruska.

To bola najväčšia otázka, keďže dve tretiny vstupeniek bolo predávaných do zahraničia. Hlavne Nemecko, Rakúsko, Česko, Poľsko. Tí fanúšikovia nás bombardovali keďže mali zakúpené letenky, vlaky, hotely. Oni idú po vlastnej línii, samozrejme musia dodržiavať nariadenia, ktoré sú platné pri vstupe na Slovensko a potom aj opatrenia, ktoré budeme pripravovať v deň zápasu.

Otázka, že by boli na zápasoch iba slovenskí fanúšikovia je tak vyriešená?

Určite áno, to nevieme takto selektovať.

Kedy prídu na Slovensko prvé reprezentačné tímy, aký budú mať režim a čo všetko musia dodržiavať v rámci ubytovania, tréningov a dopravy?

Prvé tímy prídu 11.januára, o deň neskôr by tu mali už byť všetky tímy, lebo niektorí už začínajú zápasmi v skupinách 13.januára. Všetky tímy idú podľa reglementu medzinárodnej federácie, boli a sú povinne testovaní 4., 7. a 10. januára, keď prídu na Slovensku ich testujeme hneď po príchode PCR testami a následne ich testujeme každý druhý deň.

Budú maž bublinu ako je to momentálne zvykom alebo voľný režim?

Nie, nie, oni sú v bubline. Platí pre nich iba hotel – hala, aby sa nestretávali s inými osobami.

Čo v prípade, že bude niekto z hráčov alebo z realizačného tímu pozitívny na doping? Aké platia potom pravidlá, ide do karantény celý tím?

Tam je to takisto podľa reglementu medzinárodnej federácie, ktorý platí celý rok, keďže európske poháre sa hrajú. Tu je to ešte sprísnené. Testuje sa vždy tak, aby deň pred zápasom boli otestovaní. Ak je jeden pozitívny ide do izolácie, celý tím sa testuje znova a keď je negatívny tak pokračujú ďalej.

 

Na Slovensku budú majstrovstvá Európy v hádzanej mužov aj s divákmi. ZDROJ: fb SHF

Čiže nehrozí, že v prípade viacerých hráčov by musel byť celý tím v karanténe a nemohol by odohrať svoje zápasy?

To by musel byť veľký počet hráčov a oni ich majú pripravených 28 na súpiske. Niektorí prídu s osemnástimi, dvadsiatimi hráčmi, ktorých môžu ľubovoľne striedať na zápasy. V prípade, že bude niekto pozitívny odchádza preč a je nahradený negatívnym a zdravým hráčom.

Budú počas zápasov fungovať bufety a reštaurácie?

To ešte nevieme, čakáme na vyhlášku, skôr si myslím, že nie.

Celkovo je šampionát kompletne pripravený?

Môžeme v podstate začať už dnes, v halách je položený nový povrch, už sa montujú brány, LED panely, finišujú posledné úpravy a od pondelka 10.januára sú haly na 100% pripravené. Tam je to v poriadku. Hotely, logistiky, príjazdy, to všetko je zabezpečené. Už sa dolaďujú iba malé detaily. Ešte delegáti medzinárodnej federácie premerajú haly podľa manuálu, takže tam je to všetko v poriadku.

Aká je situácia v slovenskom tíme? Boli zrušené oba prípravné zápasy s Rakúskom, mali sme jeden covidový prípad hráča?

Ono ako som už spomínal, každá reprezentácia mala vytvorenú vlastnú bublinu. Väčšina mužstiev má hráčov z rôznych krajín a tímov. My sme mali prísnejšie pravidlá nastavená a vyskočil nám tam jeden pozitívny prípad, ktorý sme odizolovali a potom už zostal tím bezproblémov. To by už malo byť v poriadku. Aj preto sme sa dohodli s Rakúskom, že tie dva zápasy vynecháme, aby nenastal žiadny problém, pre nich aj pre nás. Ideme čisto z tréningu, ale to aj iné tímy. Musíme sa tomu prispôsobiť, ale chlapci sa tešia a verím, že podajú čo najlepší výkon.

Vaše želanie pred začiatkom šampionátu?

Hlavne aby šampionát prebehol bezproblémov, bezpečne pre všetkých účastníkov. Aby sme zvládli covidovú situáciu v čo najlepšom móde pre všetkých. Aby celé majstrovstvá prebehli tak, aby sme boli všetci spokojní.