BRATISLAVA – Už o tri týždne, v piatok 4. februára, sa začnú v Pekingu zimné olympijské hry. Posledné dni sú preto pre Slovenský olympijský a športový výbor hektické a spojené so zabezpečovaním leteckých presunov do Číny, administratívou spojenou s prihlasovaním na súťaže, s kontrolou akreditačného procesu, dennou komunikáciou s organizačným výborom a športovými zväzmi, uzatváraním nominačného a kvalifikačného procesu i s balením materiálneho a technického vybavenia pre jednotlivých členov výpravy.
Zo Slovenska už odišlo viac ako 1,5 tony rôzneho materiálu. V náklade sú tyče a bránky na tréning slalomu zjazdárov, materiál pre lyžiarov, hokejistov a ďalších športovcov alebo aj oficiálne oblečenie a výstroj pre hokejovú časť výpravy. „Súčasťou zásielky je aj vybavenie administratívnych a ubytovacích priestorov výpravy. Poslali sme aj zopár nafukovacích lôžok, vďaka ktorým po úprave pridelených miestností získame priestor pre ubytovanie podporných členov výpravy priamo v olympijskej dedine,“ povedal športový riaditeľ Slovenského športového a olympijského výboru Roman Buček.
Mená členov výpravy bude schvaľovať valné zhromaždenie Slovenského olympijského a športového výboru 21. januára. Dva dni pred ním by sa mali uskutočniť krst poštovej známky i príležitostnej mince k olympijským a paralympijským hrám, ako aj predstavenie kolekcie pre slovenskú olympijskú a paralympijskú výpravu. Prví slovenskí športovci sa v olympijských dedinách v Pekingu, Jen-čchingu a Čang-ťia-kchou ubytujú 27. januára. Už o niekoľko dní skôr bude v Číne aj vedenie slovenskej výpravy. O ďalších detailoch prípravy olympiády v Pekingu sme sa rozprávali s generálnym sekretárom Slovenského olympijského a športového výboru Jozefom Libom.
Aká je situácia s prípravou slovenskej výpravy na olympijské hry v Pekingu mesiac pred ich začiatkom?
V posledných dňoch je to najmä logistika zabezpečenia celej výpravy, vieme že výprava bude mať približne 50 športovcov, plus výprava. Čo by spolu mohlo byť tak 100 ľudí. Pre nich potrebujeme zabezpečiť celú logistiku do Číny a z Číny naspäť. K tomu sa veľmi komplikovane zabezpečujú letenky pre našu výpravu. Chceme aby všetko bolo pripravené do odchodu prvej časti výpravy, do 23.januára.
Koľko slovenských športovcov a v akých športoch sa predstaví v Pekingu?
Jediné čo vieme nás 100% povedať, že bude vo výprave 25 hokejistov. Pri individuálnych športoch ešte stále bežia súťaže, tam ešte sú viaceré možnosti. (Malo by medzi nimi byť aj päť zjazdárov, osem biatlonistov, štyria sánkari, zastúpenie môžeme mať aj v behu na lyžiach či snoubordingu poznámka redakcie). Posledným nominačným termínom je 17.január, potom 21.januára bude Valné zhromaždenie Slovenského olympijského a športového výboru, kde sa schváli výprava na olympiádu do Pekingu.
Podobne ako olympiáda v Tokiu bude aj olympiáda v Pekingu extrémne špecifická pre už známe problémy s pandémiou koronavírusu. Reštrikcie a obmedzenia sú veľké. Čo všetko bude platiť v Pekingu pre športovcov, výpravy, fanúšikov ale aj organizátorov?
Bude to veľmi špecifické, osobne si myslím, že to bude ďaleko náročnejšie ako v Tokiu. Vieme, že od utorka 4.januára sa tá veľká bublina, kde budú bývať priami účastníci olympiády uzavrela. To znamená, že by do nej a z nej nemali vstupovať a vystupovať už žiadni iní ľudia. Mali by byť v bubline zavretí aj domáci organizátori. Samozrejme už vieme, že jednotliví členovia výprav budú denno-denne testovaní. PCR testami aj výtermi z hrdla, čo je oproti Tokiu, kde to bolo iba zo slín, ďaleko náročnejšie. Navyše to bude každý deň a niekedy aj viackrát za deň.
V Pekingu platia mimoriadne opatrenia, ale ako je to s voľným pohybom v rámci mesta, presunom k športoviskám aj s pobytom v olympijskej dedine?
Pokiaľ bude presun v rámci vytvorenej bubliny tak je možné sa presúvať aj medzi jednotlivými olympijskými dedinami, ale nesmiete opustiť danú hranicu tej bubliny. Ak ju totiž opustíte musíte ísť do trojtýždňovej karantény. To znamená, že kontrola na hraniciach pomyslenej bubliny bude zaručená a keď nastane porušenie pravidiel, prídu tvrdé sankcie. Čo bude aj psychicky mimoriadne náročné pre všetkých účastníkov, lebo ísť do trojtýždňovej karantény nie je nič príjemné.
Testovanie športovcov bude povinné. Ako to bude s testovaním a karanténou každého účastníka olympiády?
Testovania budú povinné. Kým v Tokiu sme si sami mohli vykonať test a vzorky sa potom odniesli na zberné centrálne miesto, v Pekingu je to inak. Testy vykonáva čínsky personál a každý bude musieť ísť na zberné miesta, takže z tohto titulu to bude ďaleko náročnejšie. Čo sa týka karantény, tu nemáme všetko vyjasnené. Ani Medzinárodný olympijský výbor to ešte nemá vyšpecifikované, kde bude pozitívny športovec alebo člen výpravy umiestnený. Či to v nemocnici, v hotely, čínska strana tieto informácie ešte nevydala, čo je taký veľký otáznik, nie veľmi príjemný, lebo nikto nechce skončiť niekde mimo dosahu vedenia výpravy alebo nebude pod našou kontrolou.
Do Pekingu pustia iba tých, čo budú mať negatívny test?
Áno, musí mať negatívny test pred odletom zo Slovenska a navyše musí byť očkovaný,
Fanúšikovia na štadiónoch a na tribúnach budú povolení?
Čo sa týka fanúšikov stále platí, že na olympiáde môžu byť iba domáci, čínski fanúšikovia a to iba z pevninskej Číny.
Aké sú náklady slovenskej výpravy na olympiádu v Pekingu?
Dnes počítame, že približne o 150 tisíc EUR bude rozpočet navýšený, keďže vznikli nové požiadavky na ľudí a najmä doprava poriadne zdražela. Klasické lety sú oproti minulosti dvoj až trojnásobne drahšie, tým že sa lieta málo a množstvo liniek už neexistuje. Rozpočet sa mení preto každú chvíľu, ale predpokladám, že olympiáda nás bude stáť 1,5 až 2 milióny EUR určite.
Slovenský dom asi v Pekingu neplánujete?
To vôbec nehrozí, keďže v Pekingu bude fungovať život v bubline a nie je možné ísť do mesta. Stretnúť sa niekde mimo nie je možné, dokonca ani na ambasádu nie je možné ísť, takže toto vôbec neprichádza do úvahy.
Ako je to s otváracím respektíve záverečným ceremoniálom olympiády? .
Predpokladám, že tu budú iba čínski diváci a vstup ľudí z medzinárodného prostredia bude maximálne limitovaní, čiže tam bude z každej výpravy na tribúnach, mimo športovcov na ploche, tak jeden alebo dvaja za každú krajinu.
Kto by mohol byť vlajkonosičom z našej strany? Veľa možností na výber asi nie je.
Ešte nemáme vytipované kto by mohol byť vlajkonosičom našej výpravy, ešte tomu nechávame voľný priebeh, kým nemáme schválenú záverečnú nomináciu. Kým nebude mať informácie, ako budú jednotlivci športovci nasadení do súťaží. Potom sa rozhodneme. Samozrejme tých jasných tipov máme zopár, ale ešte mám čas na rozhodnutie.
Čo hovoríte na diplomatický bojkot olympiády zo strany viacerých krajín – či už z USA, Veľkej Británie, Kanady alebo krajín Európskej únie? Prečo teraz prišlo k bojkotu, keďže o olympiáde v Pekingu je rozhodnuté už niekoľko rokov a o pomeroch v Číne sa vie takisto roky.
My sme toho názoru, Slovenský olympijský a športový výbor vždy hovorí, že nemalo by sa zneužívať športové podujatie, ktoré má v preambule svojej činnosti, že sme apolitickí, mieroví, tolerantní voči všetkému. Aj voči sexuálnej orientácii, náboženskej orientácii atď. Sme proti tomu, aby sa podujatie len v čase pred jeho začiatkom zúžilo len na nejakú politickú aktivitu. Veď sme tu mali olympiádu v Pekingu v roku 2008, teraz máme rok 2022. bolo tu dosť času aby sa niektoré veci odkomunikovali, odprezentovali, takže za nás nech je toto podujatie sviatkom tolerancie a pokoja. Nemiešajme do olympiády politiku.
Zúčastní sa olympiády niekto zo Slovenska, prezidentka, predseda Národnej rady, premiér?
Nie, máme to odkomunikované, že sa nezúčastnia a je to aj z dôvodu, že pri tých protipandemických opatreniach sa nemôžu stretnúť so slovenskou výpravou, nemôžu sa stretnúť so športovcami, nemôžu ich povzbudiť ani navštíviť. Nemohli by ísť niekam na tribúnu, kontakt by bol izolovaný. Bol tu záujem stretnúť sa so športovcami pred odchodom, po príchode, ale situácia je tak komplikovaná, že to nie je možné absolvovať v Pekingu.
Aký je Váš odhad na počet slovenských medailí?
Viete že zima je pre nás na Slovensku náročná, tých športov, kde by sme mohli byť úspešný nie je veľa. Vieme, ktorí športovci nám robia radosť. Najväčším želiezkom v ohni je pre všetkých Slovákov Petra Vlhová, takže si želajme aby nejaká medaila bola. Možno aj tá najjagavejšia a aby bolo dostatočné množstvo umiestnení, čo si bude vyžadovať ísť na životné maximum. V kolektívnych športoch to určite bude hokej, ktorí je našim národným športom a hokejistom budeme držať palce.
Podľa posledných informácii, koré potvrdil aj prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach olympiádu 2022 v Pekingu nezrušia. Podľa jeho slov má Čína pandémiu koronavírusu pod kontrolou. „Čína uplatňuje nulovú koronavírusovú politiku, ktorá je veľmi, veľmi striktná. Je to vidno na každom kroku, v celej krajine vládnu veľmi prísne karanténne pravidlá a počet nakazených je nízky,“ sprostredkovala agentúra DPA slová Bacha, ktoré odzneli v rozhovore pre Welt am Sonntag. Niektorí nemeckí športovci po testovacích podujatiach vyjadrili obavy z podmienok na jednotlivých športoviskách. „Myslím si, že problém bol skôr s implementáciou niektorých opatrení. Môžeme všetkých ubezpečiť, že ak sa počas konania zimnej olympiády vyskytne pozitívny prípad na koronavírus a športovec bude mať bezpríznakový priebeh ochorenia, nepôjde do nemocnice, ale do karantény v príslušnom hoteli,“ dodal Bach.