Regióny Bratislava Top

ROZHOVOR S KUSÝM: Keď ma zadržali policajti, hovorili, že som ako starosta skončil

Rudolf Kusý - SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA – Najviac ho trápi nedostatočný počet materských škôl v Novom Meste. Developerov sa po zadržaní nebojí, je však ostražitejší. Ako vníma výstavbu na Kramároch? Či odpovede na mnohé doteraz nezodpovedané otázky sa dozviete v exkluzívnom rozhovore s nie práve najobľúbenejším predstaviteľom tejto bratislavskej mestskej časti Rudolfom Kusým. Súdiac podľa našej ankety, v ktorej má starosta stále väčší počet negatívnych ako pozitívnych hlasov. 

 

Rudolf Kusý je starostom rozsiahlej bratislavskej štvrti a zároveň občianskym aktivistom. Na post kandidoval ako nezávislý a nikdy ani nebol nominantom žiadnej politickej strany. V našej Veľkej ankete starostov by ho viac ako 55% občanov opätovne nezvolilo. Ako prezradil dnes by radšej namiesto “starostovania“ prednášal na vysokej škole.

Jeho starostovské časy neboli vždy ružové a boj s developermi mu zabezpečil aj poriadne krušné chvíle. Starostu v októbri 2020 zadržali pre údajne zdržiavanie a prieťahy pri veľkých stavbách. Dokonca mu vzniesli obvinenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, najmä kvôli tomu, že odmietol odsúhlasiť štyri developerské projekty. Hrozil mu trest na 7 až 12 rokov. V súčasnosti vyhlásil, že sa developerov nebojí, avšak pri každom developerskom projekte postupuje ostražito.

“Či sa bojím? Prvé trestné oznámenie na mňa prišlo deň po voľbách, keď som sa stal starostom. Je to taká naša novomestská tradícia, že tesne pred voľbami sa zrazu objaví trestné oznámenie, sú toho plné médiá a sociálne siete…”

Aké sú najväčšie problémy Nového Mesta? Ako proti nim bojujete? 

Momentálne je to nedostatok miest pre deti v materských školách. Ja nerád bojujem, v dnešnej dobe chce bojovať každý. Radšej sa snažím problém riešiť a veľakrát ustupujem v záujme dohodnúť sa. Pripravili sme sadu opatrení, ako rodičom pomôcť. Pripravili sme projektové dokumentácie a získali sme povolenia na výstavbu dvoch nových materských škôl a nadstavbu troch existujúcich. Lenže – kým bude uzavreté verejné obstarávanie, podpíšeme zmluvy a nové škôlky postavíme, či „staré“ nadstavíme a zrekonštruujeme, tak to bude trvať ďalšie dva až tri roky. Preto počas prechodného obdobia budeme platiť našim rodičom – Novomešťanom, ktorých deti sa nedostali do materskej školy a platia si súkromnú škôlku, príspevok, ktorý aspoň trocha pomôže ich peňaženkám.

Rudolf Kusý, Nové Mesto
Kusý pravidelne organizuje brigády v Novom Meste, ktorých sa zúčastňuje. Zdroj: IG rudolfkusy

Myslíte si, že sú ľudia spokojní s Vašou prácou? S akými sa stretávate ohlasmi? 

Ktosi mi raz položartom povedal, že ako starosta v podstate každý deň musím niekoho nahnevať. Keď ma pred rokom zadržala polícia, lebo som si dovolil nepovoliť niektoré developerské projekty, niektorí politickí analytici hovorili, že som ako starosta skončil. Ale práve vtedy som pocítil neuveriteľnú podporu od ľudí. Množstvo správ, mailov, ale aj takých náhodných stretnutí na ulici, keď niekto len zakričal: „Starosta!“ a ukázal mi zdvihnutý palec. Vtedy som si povedal, že všetko to, čo som si musel zažiť, malo zmysel.