Regióny Bratislava Šport

ROZHOVOR s NAĎOU BENDOVOU: V Tokiu nám budú kontrolovať každý krok, aj mobilné telefóny

Najlepší slovenský šprintér Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou. Zdroj TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Po prvý krát v histórii samostatného Slovenska budeme mať na olympiáde šprintéra a to dokonca na oboch tratiach. Na stovke aj dvojstovke sa predstaví slovenský rekordér a halový majster Európy na 60 metrov Ján Volko. Síce čakal na potvrdenie nominácie do Tokia do poslednej chvíle, ale v Japonsku nebude chýbať. O prípravách, plánoch, cieľoch, ceste a pobyte v Tokiu sa Zoznam.sk rozprával s Volkou trénerkou Naďou Bendovou.

 

Celé mu vášmu tímu sa splnil sen, v Tokiu bude Volko štartovať na oboch šprintérskych tratiach. Spokojnosť predpokladám je u vás teraz maximálna.

Určite áno, nebolo to jednoduché a to ročné zdržanie všetko skomplikovalo. Ale naozaj tie pocity sú momentálne veľké a veľmi sa tešíme, že to takto dopadlo.

Coubertinové heslo hovorí, že nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Vy asi iba s týmto konštatovaním do Tokia letieť nebudete, finále na stovke či dvojstovke je možno sci-fi, ale semifinále by mohlo byť reálne. Aké sú vaše plány a ciele?

Z odborného hľadiska a keď sa na to pozriem očami trénera tak poviem, že na stovke postup z predbehov, ktoré nás čakajú do rozbehov by bolo splnením cieľov. Na 200 metrov by som si dovolila byť odvážnejšia a trúfame si na semifinále. Samozrejme pohľad nadšenca a fanúšika môže byť iný, ale samozrejme semifinále by bolo pre nás úžasným výsledkom. Ale musíme brať do úvahy, ako sa sezóna vyvíjala, aj fakt, že Janko má za sebou trojtýždňový výpadok. Budeme mať preto musieť urobiť poriadny kus práce, aby sme sa dostali na požadovanú výkonnosť.

 

Slovenský šprintér Ján Volko vo finále behu na 100 m na atletickom mítingu P-T-S v Šamoríne. ZDROJ: TASR – Martin Baumann

Podmienky v Japonsku sú špecifické a extrémne vzhľadom na situáciu okolo koronavírusu. Aký veľký tím a kto všetko letí s Volkom na olympiádu?

My sme zrušili v Tokiu aklimatizačný kemp, nebol možný a nikto z nás nie je schopný po psychickej stránke zvládnuť podmienky, ktoré nás tam čakajú dlhšiu dobu. My sme skrátili náš pobyt na minimum. Do Tokia cestujeme obaja tréneri, ja a Robo Kresťanko, súčasťou tímu bude aj Klaudia Hladíková, čo je pre nás dôležité. S Volkom dlhodobo spolupracuje a môžeme sa na ňu spoľahnúť po zdravotnej stránke.

Predpokladám, že na mieste to bude už iba aklimatizácia, tréning a regenerácia. Ako to bude s prípravou priamo v Tokiu?

Bude to iba o tom. Aj keď pri regenerácii nemáme v podstate nič, mali sme mať k dispozícii bazén, nebude, dokonca nie je k dispozícii ani posilňovňa. Iba vonku na štadióne bude možné robiť silovú prípravu. Takže to bude predovšetkým improvizácia, aj keď my sme na podobné divné podmienky už zvyknutí. Za posledné dva roky sme už zažili asi na všetko, berieme to tak ako to príde. Veľa improvizujeme a dokážeme fungovať v podmienkach, ktoré sú neštandardné.

Kedy odlietate do Tokia a budete bývať v OH dedine?

Do Tokia odlietame 23.júla, budeme bývať v kempe Slovenského atletického zväzu, pretože do olympijskej dediny sa dostaneme iba 48 hodín pred pretekmi, to znamená 27.ajúla. Tie 4 dni budeme mimo v našom kempe. Potom všetko záleží od toho, kam sa Volko prebojuje. Podmienky v olympijskej dedine sa menia každý deň.

 

Slovenský šprintér Ján Volko vo finále behu na 100 m na atletickom mítingu P-T-S v Šamoríne. ZDROJ: TASR – Martin Baumann

Sú nejaké veci, ktoré vás prekvapili pri vybavovaní cesty do Japonska?

Tých pokynov je veľmi veľa, manuálov čo všetko musíme a máme splniť je veľké množstvo. Mňa osobne zaskočila aplikácia v našich mobilných telefónoch, kde nás monitorujú, kde vyžadujú záznamy nášho pohybu a pobytu. Zoznam povinností bude podľa mňa ešte rozsiahlejší s tým vôbec nič neurobíme. Môžeme byť vôbec radi, že nejaká olympiáda bude. Ja sa aj do budúcna pozerám s otáznikmi, či ešte vôbec olympiáda bude v podobnom globálnom meradle, či vôbec bude možné niečo urobiť, keď vidím ako sa to všetko vyvíja a kam to speje. Je dôležité si to užiť naplno a vychutnať si fakt, že Volko bude stáť v dráhe na štadióne počas olympiády.

Je už Volko zdravotne v poriadku, zranený ľavý stehenný sval je ok, nemá žiadne obmedzenia?

Kontrolné vyšetrenia magnetickou rezonanciou ukázali, že Volko je úplne v poriadku. Miesta, ktoré boli poranené sú úplne zhojené, boli prekontrolované všetky ostatné časti harmstringu. Je tam všetko v poriadku. Doktori v Prahe aj v Bratislave odviedli skvelú prácu a myslím, že Volko je po zdravotnej stránke pripravený. Teraz bude dôležité, aby jeho hlava dokázala prijať tento fakt, že po fyzickej stránke je v poriadku a aby dokázal svoju hlavou pretlačiť telo, aby sa dokázal vypnúť k maximálnym výkonom.