Regióny Bratislava Top

ROZHOVOR S RIADITEĽKOU ZOO BRATISLAVA: Pomoc nám sľúbil aj Matovič. Nedočkali sme sa

Zdroj: Zoznam.sk / Maarty

BRATISLAVA – Aj keď spravili všetky opatrenia pre to, aby zabránili šíreniu koronavírusu v ich areáli, nakoniec museli zatvoriť. Reč je o zoologickej záhrade v Bratislave, ktorá už od 13. februára zíva prázdnotou. Nikto nevie, kedy budú môcť znova otvoriť a od kompetentných iba počúvajú, že pôjde o politické rozhodnutie. Dôvod je prostý – nechcú, aby sa spustila vlna kritiky od iných záujmových skupín. Čo na to hovorí vedenie ZOO? Aké majú straty? Čo robia počas lockdownu? A dočkajú sa návštevníci aj nových zvierat? O tom sa Zoznam.sk rozprával s riaditeľkou ZOO Bratislava JÚLIOU HANULIAKOVOU.

 

Od 13. februára ste pre koronakrízu zatvorení a nik nevie, dokedy. Ako toto opatrenie ovplyvnilo prevádzku zoo Bratislava?

– Áno, sme zatvorení a doslova nám to spravilo škrt cez rozpočet. Síce patríme medzi mestské príspevkové organizácie, ale magistrát hlavného mesta nám prispieva asi len tretinou rozpočtu a zvyšok nám pokrýva predaj vstupeniek, alebo podnikateľská činnosť. Ide najmä o prevádzkovanie bufetov, jazdy na koníkoch a podobné aktivity v rámci areálu ZOO Bratislava. Tá nám však bola znemožnená aj celý minulý rok, keďže interiéry gastroprevádzok museli byť povinne zatvorené.

Od februára sme zatvorení úplne a to všetko prispelo k tomu, že naša pokladnička bežných výdavkov je v súčasnosti relatívne prázdna.

Ako ste reagovali na správu, že aj vy musíte zatvoriť? 

– Bolo nám smutno a zároveň sme mali pocit, že naše zatvorenie bolo nezmyselné. Návštevníci sa od začiatku pandémie mohli aj tak pohybovať iba v exteriéri, pavilóny boli povinne zatvorené a tým pádom sme to brali ako vychádzku v prírode. V januári tohto roku sme síce dosiahli rekord v počte návštevnosti, kedy bolo v ZOO 700 návštevníkov denne, ale pri veľkosti areálu sa tie počty prakticky stratia. Keďže návštevnícka časť ZOO má rozlohu 35 hektárov, tak prakticky bolo na jedného zákazníka vyčlenených 500 metrov štvorcových. Dovolila by som si povedať, že návšteva ZOO je oveľa bezpečnejšia, ako prechádzka po centre mesta, alebo v bratislavskom lesoparku, kam chodia kvantá ľudí. Nám sa to zatvorenie zdá nezmyselné.

Máte informácie, kedy by ste mohli opäť otvoriť?

– Nemáme a všetci kompetentní nám na naše otázky odkazujú, že otvorenie záhrady nie je záležitosťou logických argumentov, ale politickej situácie. Argumentujú tým, že v momente, kedy by nás otvorili, by sa začali ozývať iné záujmové skupiny s otázkami, prečo je ZOO otvorená, ale nie oni. Musí sa to veľmi opatrne naplánovať, neoficiálne nám dali orientačný „dátum“, že o otvorení ZOO sa možno bude rozhodovať vtedy, ak Slovensko nebude v čiernej farbe v COVID automate.

Aké máte spätné väzby od ľudí – pýtajú sa vás otázky ohľadom znovuotvorenia, prípadne vám v tejto nepriaznivej situácii vyjadrujú podporu?

– Áno, vyjadrujú nám podporu. Máme veľa telefonátov a správ od ľudí o tom, že je škoda, že sme zatvorení. Každý sa pýta, čo môžu v tejto situácii robiť, na čo sme im odpovedali, aby sa rozprávali s politikmi, aby sme sa naklonili k otvoreniu ZOO a myslím si, že nám celkom veľký okruh politikov aj fandí, ale uvidíme, ako sa situácia vyvinie. Pomoc s otvorením nám sľúbil aj expremiér Igor Matovič, aj iní ľudia. Písali sme aj na Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave, ktorí nás zatvoril, a rovnako vyjadrili podporu otvoreniu, ale je to skutočne len na rozhodnutí politikov.

Ak by však niekto chcel pomôcť, tak môže. Tým, že nevyberáme vstupné, tak strácame príjmy, ale v súčasnosti si môžu kúpiť zľavnené ročné permanentky. Tie by začali platiť dňom otvorenia ZOO. Na našej webstránke ponúkame možnosť sponzorovať zviera. Viac zábavných fundraisingových akcii najmä na malé sumy budú súčasťou našej novej webstránky, ktorú plánujeme dokončiť začiatkom mája. Samozrejme, ľudia nám vedia pomôcť aj inak, záleží od toho, čo vedia ponúknuť. Potrebujeme napríklad krmivo, podstieľky a substráty, ale napríklad aj náradie a poľnohospodárske stroje, či chovateľské a veterinárne pomôcky.

Nedávno som bola v bratislavskom útulku, kde mi jeho šéfka povedala, že koronakríza priaznivo vplýva na spolupatričnosť ľudí, ktorí sa im začali ozývať, či nepotrebujú nejak pomôcť. Vnímate aj vy od ľudí, že chcú podať pomocnú ruku? Dá sa to vôbec v zoo?

– Určite áno, tých ponúk je celkom dosť a veľmi nás to teší. Mnohí sa hlásia ako dobrovoľníci, iní ponúkajú vecnú pomoc, ale naša schopnosť prijímať ponuky prác a darov je obmedzená. Ak by však mali ľudia návrhy, ako nám pomôcť, nech nás kontaktujú a my ich usmerníme, či by sme takúto pomoc vedeli využiť, ale im navrhneme alternatívu.

Aké kroky ste zaviedli na zamedzenie šírenia koronavírusu? Kontrolujete, povedzme, aj zvieratá?

– Zvieratá sme ešte netestovali, ale uvedomujeme si, že aj oni by mohli dostať koronavírus. Preto k nim pristupujeme výhradne s rúškom. Najrizikovejšie na prenos koronavírusu sú hlavne primáty, ktoré majú podobný imunitný systém ako my. Sú známe aj prípady, keď aj mačky boli nakazené koronavírusom v zoologických záhradách, rovnako aj maličké mäsožravce, ako sú surikaty. Z toho dôvodu sme sa rozhodli, že k zvieratám budeme z preventívnych dôvodov chodiť v rúškach a respirátoroch, pravidelne si dezinfikujeme ruky, a podobne. Zároveň sa pravidelne raz do týždňa všetci testujeme, pretože je pre nás dôležité, aby nikto z ošetrovateľov nebol chorý.

Máme tu vytvorený krízový plán. Všetci ošetrovatelia a zoológovia sú rozdelení na dve smeny, ktoré sa vôbec nestretávajú, služby majú rozdelené po štyroch a troch dňoch. Ak by sa napríklad v jednej smene objavil koronavírus, tak tá druhá je schopná ju niekoľko dní zastúpiť. Nejde však o dlhodobé riešenie, stretli by sme sa totiž s viacerými problémami. Zvieratá sú zvyknuté na svojich ošetrovateľov a keď jeden z nich “vypadne”, tak sa ho nedá len tak jednoducho zastúpiť. Z toho dôvodu sa snažíme zvyknúť si niektoré zvieratá aj na iných zamestnancov ZOO. Lenže, so zvieratami to je komplikované z dôvodu, že oni sami sa rozhodnú, kto bude ich náhradný ošetrovateľ. Nemôžeme im ho vybrať my. Čiže, ak by sa tu objavil koronavírus, sme na to pripravení, ale našťastie sme ho tu ešte nemali. Neviem, akým zázrakom sa to stalo, ale sme za to radi.

Od výmeny vedenia, ktoré sa udialo na jeseň minulého roku, je možné pozorovať vyššiu aktivitu na sociálnych sieťach. Je to súčasťou nového konceptu záhrady?

– Áno (úsmev). Lepšia komunikácia s verejnosťou je jeden z našich hlavných cieľov. Zoologické záhrady majú totiž výnimočné poslanie, keďže sa starajú o zachovanie rozmanitosti druhov na zemi. Ide o veľkú tému. Totižto, zo 67 zamestnancov ZOO sa iba štyria starajú o prácu s verejnosťou, zvyšok sú ošetrovatelia a starajú sa o zvieratá a o zachovanie zdravej genetickej populácie ohrozených zvierat. Tu sa neustále niečo deje, aj počas koronakrízy komunikujeme s inými zoologickými záhradami a vymieňame si medzi sebou druhy. My so zvieratami totiž neobchodujeme, len ich vymieňame.

Ako celý proces funguje?

– Zjednodušene povedané, sme súčasťou Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií EAZA a tým, že sme jej členom, máme privilégium v tom, že môžeme spolupracovať s inými členskými zoo na ochrane druhov. A v rámci tejto organizácie sú koordinátori, špecialisti druhov, ktorí vedú plemennú knihu toho-ktorého druhu a v nej evidujú každého jedného jednotlivca v členských ZOO. Následne nám odporúčajú, ktoré zvieratá množiť, a ktoré nie. Alebo naopak, ak máme mláďa, tak kam ho po odrastení poslať, aby sa vytvárali chovné páry.

Spolu pracujeme na ochrane prírody a snažíme sa vytvoriť podmienky na návrat zvierat do ich domovskej divokej prírody. Moderné zoologické záhrady zvieratá z prírody neberú, ale vracajú. A to je naša hlavná činnosť a obrovská úloha. Uvedomujeme si, že ju nemôžeme robiť sami. Na túto úlohu potrebuje podporu verejnosti. Z toho dôvodu rozvíjame komunikáciu s verejnosťou, atraktivitu fyzického zoologických záhrad pre návštevníkov, vytvárame vzdelávacie a zážitkové programy. Snažíme sa zmeniť postoj spoločnosti voči zoologickým záhradám, ale hlavne k ochrane divokej prírody a divokých zvierat.

 

Zdroj: Zoznam.sk / Maarty

Nedávno ste zverejnili anketu, kde ľudia mali rozhodnúť, aké zviera by radi videli v ZOO. Čo vám z ankety vyšlo? Ľudia tam spomínali slony, pandy, koaly, medvedíky čistotné ale aj morské živočíchy a podobne. Je reálne, aby niektoré zo zvierat aj pribudlo v zoo?

– Určite áno. Môj osobný názor je, že slony určite nie, kvôli tomu, že sa tu necítia prirodzene dobre, je im zima. A ak by sme im chceli vybudovať vhodné podmienky, museli by sme im postaviť dom pre slony. V Európe je len jeden, ktorý je z môjho pohľadu vhodný, a ten je v Zürichu. Bol otvorený pred piatimi rokmi a stál vyše 50 miliónov eur. Čiže, ak by sme našli toľko podporovateľov, ktorí by slony v bratislavskej ZOO chceli vidieť, tak im aj postavíme parádny „sloninec“. Takýto projekt by bol najideálnejší v nateraz nerozvinutej časti záhrady, kde by mali ideálne podmienky. Slony sú totiž putovné zvieratá a potrebujú veľký výbeh na to, aby sa neustále hýbali.

Plánujete rozšíriť ponuku zvierat v ZOO? Ak áno, o aké druhy?

– Koordinátori chovov nám v súčasnosti ponúkajú napríklad nosorožce, konkrétne chovného samca. ZOO Bratislava je známa vynikajúcim odchovom kopytníkov. Ponúkajú nám Kudu – teda veľkú africkú antilopu, v priebehu roka až dvoch očakávame aj novú chovnú skupinu vlkov, pretože naši vlčí bratia a sestra nám už, žiaľ, odchádzajú na starobu. Dúfame, že na budúci rok na jeseň už bude nový výbeh pre medveďa Felixa, kde počítame až s tromi medveďmi, v zmiešanom výbehu spolu s vydrami.

Čo sa týka „fantastických“ zvierat, ponúkajú sa ako celkom reálne napríklad tučniaky, potom sú to nezvyčajné zvieratá z Južnej Ameriky, ako napríklad pásavce, mravčiare, tapír, juhoafrické mačky, aligátory a podobne. Našim cieľom je rozvíjať Afriku, Austráliu, Madagaskar a podobné, pre nás exotické oblasti. Jedného dňa chceme vybudovať aj krásnu madagaskarskú expozíciu. Medvedíky čistotné sú, nanešťastie, nereálne, pretože ide o invazívny druh.

Nie je tajomstvom, že výbeh medveďa Felixa je už dlhodobo nedostačujúci. Koľko to celé bude stáť?

– Expozícia, aj s návštevníckym centrom, je plánovaná na jeden milión eur. Chceme medveďa  hnedého presunúť do výbehu, kde sú v súčasnosti zubre. Ide o scénický výbeh, s ktorým nemusíme veľa robiť, vysadíme tam rôzne bobule ako černice, maliny, čučoriedky, vymeníme ohradu za podobnú, ako majú vlci, len oveľa pevnejšiu, pretože sú zručnejší. A zubry, naopak, presunieme tam, kde sú v súčasnosti karpatské párnokopytníky. V tejto oblasti plánujeme aj reštauráciu s tradičnou slovenskou kuchyňou, ihriská a oddychové zóny pre malých aj veľkých. Z toho jedného rozpočtu tak neurobíme len výbeh pre medvede, ale aj pre zubry. Tie sú pre nás špecifické v tom, že ak náš pár má mladé, tak tu ostáva len prvé dva roky a potom ich zapájame do programu „Rewilding Europe“, teda návrat do divočiny. Naša posledná odchovankyňa Prémia sa veľmi úspešne prispôsobila životu v divokej čriede v Bulharsku.

Ako to celé prebieha?

– Krok za krokom ide o akési dvorenie. Prémia, spolu s kamarátkou zo ZOO Miškovec boli uzavreté vo výbehu v rámci areálu tej divokej čriedy. Pozorovali ich, či sa dokážu samy o seba postarať a či ich divoká črieda bude istým spôsobom kontaktovať. Nemôžeme len tak zviera vypustiť do prírody a dúfať, že to prežije, najprv ho musíme integrovať do sociálnej skupiny, ktorá ich potom všetko dôležité naučí. Našťastie, divoký býček z čriedy sa začal zaujímať práve o našu Prémiu. Potom ju, aj spolu s jej „kamarátkou“ presunuli do neďalekého väčšieho výbehu. Išlo o kritický moment, aby ošetrovatelia zistili, či ich mladý býček bude hľadať. Našiel ich, potom sme otvorili dvere, býček vošiel dnu a pozval Prémiu von. Ona išla aj so svojou „kamarátkou“, predstavil ich alfa samcovi a samici ktorí ich akceptovali. A to bola tá dôležitá výhra. Odvtedy máme pravidelné správy že sa našej Prémii v stáde dobre darí. Veľmi sa tešíme. Práve v takýchto akciách nachádzame zmysel našej práce.

Ako som spomínala, v súčasnosti ste zatvorení. Robíte však v zoo aktivity na jej zveľadenie? 

– Áno, momentálne vymieňame múr pri surikatách, spolu s ním aj sklá. Čistíme areál od vizuálneho smogu, snažíme sa vyčistiť povodie riečky Vydrica, kde žijú raky a iné vzácne vodné druhy. Našim cieľom je vytvoriť hneď na začiatku záhrady expozičný celok Podunajských lesov. V súčasnosti sa tam nachádza starý bufet, ktorý je nevyužívaný. Tam by sme radi spravili podunajské akvárium. Snažíme sa rýchlo vymeniť to, čo sa dá. Najali sme si aj nových záhradníkov.

 

Zdroj: Zoznam.sk / Maarty

Budete mať na to peniaze?

– Opravy si zatiaľ robíme svojpomocne. Teraz robíme úpravy najmä na začiatku záhrady, postupne sa presúvame viac a viac do areálu. Všimli sme si totiž, že rodiny s malými deťmi sa ďalej ako po šelmy nedostanú. Je preto dôležité, aby sme prvé metre od vchodu využili zmysluplne, aby tam boli expozície, aj priestor na bezpečné hry a rozptýlenie. Následne, rodiny s deťmi do 10 rokov neprídu ďalej ako k žirafám, dôvodom je veľké ihrisko. Tých prvých 500 metrov by sme radi využili pre zaujímavé expozície s exotickými zvieratami. Zaujímavosťou našej ZOO je, že veľké množstvo zvierat je poukrývané v zázemí ZOO a návštevníci ich nevidia. Pri lamách napríklad žijú skryté ary zelené práve im teraz buduje na začiatku záhrady novú voliéru. Náklady na voliéry nie sú našťastie tak veľké, ako sme očakávali. Napríklad jednu voliéru budeme mať za päť tisíc eur, aj mysleli sme si, že zaplatíme desaťnásobok. Takéto malé víťazstvá a neustále zmeny k lepšiemu nás veľmi tešia.

Nedávno ste zverejnili informáciu o permanentkách v ZOO. V súčasnosti sú až do otvorenia zľavnené. Aké ceny budú po otvorení? Je o ne záujem?

– Áno, je o ne záujem. V súčasnosti sú v 30-percentnej zľave. Čiže, ak permanentka pre dospelého stojí 35 eur, po otvorení ZOO bude stáť 50, v prípade detí je to teraz 20, po otvorení to bude 30 eur. Prvé tri dni nás naozaj prekvapili, pretože si ľudia kúpili permanentky za zhruba osem tisíc eur. Teraz záujem trochu stagnuje. Sme veľmi vďační každému kto nás kúpou permanentiek podporí. Kúpou permanentky podporujete starostlivosť o ohrozené divoké zvieratá. Naši jedineční a vzácni zverenci denne zjedia kvantá potravy, musíme tu kúriť, čistiť areál, a denne sa nám náklady na prevádzku vyšplhajú na šesť tisíc eur. Každé euro pomáha.

Hlavné mesto minulý týždeň schválilo zrušenie jazdeckých hliadok mestskej polície s tým, že kone, ktoré mali v službe, poputujú ku vám do ZOO. Čo to bude znamenať pre návštevníkov záhrady?

– Tie kone sú už staré a choré a aj to je dôvod, prečo sa jazdecká polícia ruší. K nám prídu dožiť a to, na aký účel budú využívané, bude ešte predmetom rozhovorov. Jednou z možností je, že ZOO Bratislava začne prevádzkovať jazdiareň v Kramerovom lome, ponúkať rôzne zážitkové programy ako službu obyvateľom Bratislavy. Kone zo ZOO, vhodné na prácu s deťmi by sme presunuli tam, a šľachtené kone mestskej polície by sme presunuli na dožitie do ZOO. Je ešte čo riešiť lebo napríklad plnokrvníky mestskej polície sú zvyknuté na vyhrievané stajne, naše kone síce majú stajňu, ale sú zvyknuté a odolne na celoročný pobyt vonku, aj stajňubez kúrenia.

Plánujete nejaké aktivity aj v dinoparku, ako napríklad nové exponáty a podobne?

– Dinopark prevádzkuje súkromník, ktorý s nami má uzatvorenú partnerskú zmluvu. Otvorili sme ju, chceme sa porozprávať o podmienkach, ale všetko je zatiaľ vo hviezdach.

Galéria
Surikatám sa nedávno narodili štyri mláďatá. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
Návštevníci do ZOO nemôžu vstúpiť. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
Zdroj: FB / ZOO Bratislava
Výbeh pre surikaty prebieha rekonštrukciou. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
Rodiny s malými deťmi prejdú maximálne po šelmy. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
Obľúbeným zvieratkom je aj hrošík. Zdroj: FB / ZOO Bratislava
V ZOO nájdete aj leňochoda. Zdroj: FB / ZOO Bratislava
Pavilóny sú zo zákona zatvorené. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
Rodiny s malými deťmi prejdú maximálne po šelmy. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
Vedenie ZOO pripravuje nový koncept záhrady. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
ZOO je od 13. februára zatvorená. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
Lemurom sa nedávno narodili mladé. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
Zatvorenie ZOO vedenie nepríjemne prekvapilo. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
Na jeseň minulého roku sa vymenilo vedenie ZOO. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
Súčasťou ZOO je aj dinopark. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
Tretinu zvierat nemôžno za bežných okolností vidieť. Zdroj: FB / ZOO Bratislava
Vlci už odchádzajú na starobu, ZOO chce vybaviť novú chovnú svorku. Zdroj: FB / ZOO Bratislava
K nosorožcom bude zrejme chodiť aj elektrobus. Zdroj: FB / ZOO Bratislava
Primáty sú veľmi náchylné na koronavírus. Zdroj: FB / ZOO Bratislava
navigate_before
navigate_next

Mohlo by vás zaujímať