Regióny Bratislava Šport Top

ROZHOVOR: ŠATAN o tom, či na svetový šampionát prídu Halák, Chára či Tatar

Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ani Tomáš Tatar, ani Jaroslav Halák, Zdeno Chára alebo Erik Černák. Žiadne výrazné posily z NHL na svetový šampionát v Rige neprídu. Realizačný tím slovenskej hokejovej reprezentácie už nepočíta ani s ďalšími zámorskými posilami s NHL v Lotyšsku. Mužstvo neposilnia ani skúsený obranca Dallasu Andrej Sekera, mladý bek San Jose Christián Jaroš a útočník Detroitu Richard Pánik. Aj o tom pre oficiálnu stránku hockeyslovakia.sk hovoril prezident hokejového zväzu MIROSLAV ŠATAN (46).

 

Kto by ešte mohol prísť na šampionát zo zámoria?

– Sekera a Pánik sú starší, skúsení hráči, ktorí mali náročnú sezónu a priznám sa, že sme príliš nepočítali s tým, že by sa k nám pripojili. U Christiána Jaroša to chvíľu vyzeralo nádejne. Ale tým, že nemá kontrakt na ďalšiu sezónu, tak sa s agentom rozhodli, že si počkajú na otvorenie trhu s voľnými hráčmi v NHL. Potom by sa k nám mal pridať Marián Studenič, ktorý v stredu priletí na Slovensko z USA. Pracujeme aj na Adamovi Ružičkovi. Momentálne sa nachádza v tíme Calgary a má šancu si zaň zahrať po tom, ako Flames prišli o účasť v play-off. Definitívny verdikt budeme poznať do konca týždňa. Počítame ale s fínskymi majstrami Kristiánom Pospíšilom a Pavlom Skalickým. Tí by sa mali čo najskôr pridať k mužstvu.

Čo ďalší hráči z NHL ako Martin Fehérváry, Martin Marinčin či Tomáš Jurčo?

Všetci traja však budú súčasťou takzvaných “taxi tímov”, ktoré budú hrať play-off čo znamená, že musia byť k dispozícii klubom NHL v prípade, že by niekto vypadol zo zostavy. Fehérváry bude čakať na možnú šancu vo Washingtone, Marinčin v Toronte a Jurčo v Las Vegas. Chalani budú musieť trénovať s kmeňovými mužstvami v NHL a vyčkávať, či sa dostanú do hry. Nás však nebudú môcť posilniť, rovnako ako hráči, ktorí hrajú NHL pravidelne a čaká ich 1. kolo play-off. Vzhľadom na procedúry pri covid protokole v Rige nebude mať zmysel čakať, či vypadnú z hry o Stanleyho pohár. Títo hráči by síce mohli priletieť do dejiska šampionátu, ale museli by tri dni stráviť v izolácii, následne ďalšie tri dni neprichádzať do kontaktu s ďalšími hráčmi a až po tomto období a každodennom negatívnom teste by mohli zasiahnuť do diania. Budeme sa snažiť sformovať našu zostavu už koncom týždňa a odísť do Rigy so solídnym tímom bez zmien. To znamená, že hráči, čo hrajú play-off NHL a sú v “taxi tímoch”, sa na majstrovstvách sveta tento rok neukážu.

 

 

Čo mladí hráči? Ako ste spokojní s ich výkonmi v príprave?

– Tak mladí chalani dostali veľa šancí po generačnej výmene, o ktorej sa hovorí viac ako desať rokov a nik sa ju reálne nepokúsil urobiť. Samozrejme, vždy nám išlo o výsledky, no tento rok nik nevypadáva a o to je to jednoduchšie. Aj preto dostali viacerí šancu, ako v minulosti mladý Feherváry, ktorého potom aj draftovali v NHL. Máme tam teraz aj sedemnásťročných chlapcov, ktorí nás nesklamali, hrajú naozaj dobre a majú šancu, že ich uvidíme v Rige.