Regióny Bratislava Top

ROZHOVOR so sklamanou modelkou z Bratislavských módnych dní: Keby mi bolo naznačené, že na móle nemám čo hľadať, nepredvádzala by som

Zdroj: Natália Belanská

BRATISLAVA – Škandál, ktorý obletel celý internet. Bratislavské módne dni sa každoročne tešia obrovskej obľube. Tento rok ale zaujali inak. Z vopred natočenej prehliadky pri premiére vystrihli plus-size modelky. Tie sa okamžite ozvali. Redaktorka Zoznam.sk sa rozprávala s jednou z dotknutých modeliek Natáliou Belanskou.

 

Ako ste zareagovali, keď ste pozerali záznam z prehliadky a zrazu ste tam neboli?

– Úprimne musím povedať, že ma to šokovalo a zároveň sklamalo. Nie som modelka, som členka tímu Sicilystyle. To, že som dostala možnosť predvádzať model našej značky na Bratislavských módnych dňoch bolo pre mňa odmenou za moju prácu. Naozaj som sa na to tešila a brala som to ako novú skúsenosť. Keďže sa catwalk nekonal kvôli online forme pred divákmi ale “len” pred štábom, tak som nebola v strese a naozaj som si to užívala a cítila som sa skvele. Veľmi som sa tešila na výsledné video, ktoré bolo o tri týždne zverejnené online.

Keďže to bolo pre vás niečo nové, pochválili ste sa tým aj blízkym?

– Samozrejme som o tom povedala všetkým kamarátom a rodine, aby to pozerali. Prišiel deň D, nedočkavo som čakala s telefónom v ruke na našu prehliadku, ktorú odštartovali profesionálne modelky v krásnych šatách, jedna za druhou, až prišiel rad na nás a odrazu len prestrih a koniec. Ja nikde. Akoby som tam vôbec nebola. Miešali sa vo mne všetky emócie. Smútok, hanba, hnev, sklamanie. Plakala som a nerozumela som tomu. Keď som si uvedomila že vystrihli mňa, Michaelu Gubranovú a Beátu Rusnákovú, tak sme začali tušiť kde bol problém.

Čo na to napríklad rodičia?

Rodičia boli veľmi sklamaní. Pozerali priamy prenos a nerozumeli, prečo tam nie je ich dcéra. Vždy ma vo všetkom podporovali a tešili sa z mojich úspechov. Hneď po odvysielaní mi telefonovali, čo sa to stalo.

 Sklamalo vás rozhodnutie organizátorov nedať vás do videa?

Áno, bolo to pre nás veľké sklamanie. Aj osobné, ale aj celkovo pre značku to bolo nefér. Za možnosť predvádzať na Bratislavských módnych dňoch sa riadne zaplatilo, látky na šaty stáli nemalé peniaze, návrhárka Andrea Koreňová ich osobne šila aj po nociach, aby bolo všetko perfektné a na prehliadke nebolo odvysielaných päť modelov. Určite kvôli subjektívnemu názoru organizátorov na krásu žien.

Boli ste oboznámená s tým, že vás vystrihnú?

– Absolútne nie. Dokonca pri generálke bola prítomná aj riaditeľka Bratislavských módnych dní Mária Reháková. Všetko vyzeralo byť v absolútnom poriadku. Keby viem, že ma vystrihnú, alebo keby mi bolo aspoň naznačené, že na móle nemám čo hľadať, tak by som určite nepredvádzala. Nič nerobím nasilu ani sa “nepchám” tam, kde nie som chcená. Organizátori dopredu vedeli, aké modelky prídu, posielal sa menný zoznam a fotografie. Žiadna z nás nie je profi modelkou, sme bežné ženy s rôznymi zamestnaniami. Beátka a Miška celý deň nakrúcali priebeh prehliadky a vlastne aj reklamovali Bratislavské módne dni úplne zadarmo a nakoniec neboli odvysielané.

Myslíte si, že bolo podľa vás správne to, čo urobili?

Určite nie. Nielen z hľadiska nás modeliek, ktoré vystrihli, ale všetkých žien, ktoré nemajú ideálnu váhu či miery. Takáto diskriminácia sa môže dotknúť aj psychiky dospievajúcich dievčat. Zrejme si neuvedomili, aký dopad to môže mať na všetky ženy a dievčatá, ktoré nemajú konfekčnú veľkosť XS-S.

 

Organizátori vystrihli návrharke až päž modelov. Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel

Ako ste sa cítili počas nakrúcania, bolo už tam niečo zvláštne alebo prebiehalo všetko bez problémov?

– V deň nakrúcania bolo všetko v úplnom poriadku. Ako som už hovorila, účasť na bratislavských módnych dňoch som brala ako výzvu, niečo pre mňa úplne nové a zároveň aj ako odmenu za moju prácu. Musím povedať, že sme skvelý tím. Návrhárka Andrea, spoločník značky Patrik sú pre mňa ako rodina, rovnako som si obľúbila aj ľudí, ktorí predvádzali naše modely. Kvôli nim to bol skvelý zážitok a deň plný srandy, smiechu a skvelej atmosféry. Prehliadka ako taká bola pre mňa náročná. Naučiť sa chôdzu, choreografiu, pamätať si, kde zastaviť, kde urobiť pózu, kedy sa otočiť, do ktorej strany, kadiaľ kráčať. Všetko ,samozrejme, vo veľmi vysokých podpätkoch na šmykľavej podlahe s krvavými otlakmi. Celkovo sme tam strávili približne desať hodín a musím povedať, že nohy ma asi nikdy neboleli viac.

To, že vás vystrihli z premiéry, ste sa dozvedeli z videa alebo vás niekto kontaktoval?

– Dozvedeli sme sa to priamo z videa. Neboli sme na nič upozornené. Vlastne nás dodnes nikto nekontaktoval či už s vysvetlením, odôvodnením či nebodaj ospravedlnením. Čo mi je ešte viac ľúto.

Skúsili ste sa vy ozvať organizátorom?

Ja konkrétne nie. Ostatné modelky písali, no nedostali žiadnu odpoveď. Rovnako sa snažila kontaktovať organizátorov aj návrhárka Andrea Koreňová, ako je možné, že neodvysielali päť modelov, žiadna spätná väzba. Na Instagrame dokonca zablokovali možnosť komentovať príspevky.

Rozprávali ste sa o tom aj s ďalšími plus-size modelkami?

– V podstate hneď ako sme zistili, že nás vystrihli. Nikto sme nepokračovali v sledovaní prehliadky, ale začali sme si písať v našom skupinovom chate. Všetci sme boli znechutení a šokovaní. V skupine prevládali naozaj silné emócie. Dotklo sa to aj modeliek, ktoré odvysielali.

Ako sa modelka vyrovnala s touto skúsenosťou?

Pokračovanie rozhovoru na ďalšej strane.