Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Rúška a respirátory ešte neodkladajte: Ďalšia vlna koronavírusu je tu! Hygienici upozorňujú na opatrenia

Rúška sú na niektorých meistach stále povinné. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Vo väčšine oblastí života je už výhradne na nás, či sa rozhodneme chrániť respirátorom alebo rúškom. Hlavný hygienik Slovenskej republiky však pripomína, že nosenie rúšok je aj naďalej povinné na istých verejných miestach. 

 

Jedným z významných opatrení, ktorými je možné dosiahnuť obmedzenie šírenia epidémie respiračného ochorenia, je nosenie ochranného prostriedku dýchacích ciest. Dôkazy o vplyve rúšok ako prevencie pri prenose respiračného ochorenia sú stále častejšie a na ich základe ochranu nosa a úst odporúčajú významné odborné organizácie, vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Európskeho centra pre kontrolou a prevenciu ochorení (ECDC) a Strediska pre kontrolu a prevenciu ochorení (CDC).

Rúška a respirátory sa vzhľadom na mód šírenia vírusu SARS-CoV-2 stali vo svete základným pilierom pre boj s vírusom. Predstavujú jednoduchú, účinnú, nenákladnú a minimálne limitujúcu pomôcku pre obmedzenie šírenia vírusu od infikovanej osoby do okolia. Zároveň prekrytie horných dýchacích ciest predstavuje bariéru chrániacu aj zdravú osobu, zvlášť pokiaľ obe tieto osoby majú správne nasadené rúško/respirátor cez nos aj ústa. Rúško/respirátor tak nechráni iba osobu, ktorá ho má nasadené, ale aj osoby v jeho okolí.

“Popri správnom nosení a manipulácii s respirátorom odporúčame vo vybraných situáciách dodržiavať aj sociálny dištanc, primeraný odstup, vyhýbať sa preplneným miestam, dodržiavať hygienu rúk a respiračnú etiketu,” upozorňujú hygienici z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Rúška sú niekde stále povinné

Pripomínajú zároveň, že aj napriek takmer nulovým opatreniam je na istých verejných priestranstvách dodnes povinné nosenie rúšok.

“Prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom je povinný používať personál zdravotníckych a sociálnych zariadení pri kontakte s návštevníkmi, klientmi alebo pacientmi (personál nemocníc, ambulancií a lekární), návštevníci zdravotníckych a sociálnych zariadení, pacienti v čakárňach a ambulanciách lekárov, zákazníci lekární. Klienti zariadení sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti nemajú povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty,” píšu.

Taktiež odporúčajú nosenie rúšok osobám s trvalo oslabenou imunitou, osobám s chorobami srdca, pľúc, cukrovkou a s inými závažnými ochoreniami, seniorom, tehotným ženám a dojčiacim matkám, osobám, ktoré pociťujú príznaky ochorenia, ktoré sa nachádzajú v blízkosti osôb, ktoré vykazujú známky ochorenia a nie je možné dodržať dostatočný sociálny odstup.