Regióny Bratislava

Ružinov odkúpil pozemky okolo jazera za 600 tisíc eur. V Štrkovci sa bude dať aj kúpať

Štrkovec
Starosta chce zrevitalizovať areál v okolí celého Štrkoveckého jazera. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Starosta Ružinova Martin Chren prezradil, že chce odkúpiť pozemky pri Štrkoveckom jazere za 600-tisíc eur. Pohráva sa s myšlienkou, že by sa v jazere mohlo dať aj kúpať, má to však háčik. 

 

Bratislavský Ružinov chce za 600-tisíc eur odkúpiť pozemky pri Štrkoveckom jazere, ktorých súčasťou je aj Areál hier Radosť. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta Ružinova Martin Chren. „Som naozaj nadšený z toho, že sa nám rokovania s Ministerstvom vnútra SR podarilo po rokoch posunúť ďalej a máme v ruke ponuku na odkúpenie rozsiahlych pozemkov na Štrkovci v prospech mestskej časti,” priblížil starosta. Ako dodal, ak miestne zastupiteľstvo v decembri odsúhlasí odkúpenie pozemkov za približne 600-tisíc eur, budúci rok začne Ružinov pripravovať projekt na obnovenie detského ihriska a športového areálu.

Detské ihrisko pri Štrkoveckom jazere je najväčším v Bratislave. „Spolu s našim amfiteátrom a športoviskami patria medzi najvýznamnejšie a najväčšie oddychové zóny v našom meste,” poznamenal Chren a dodal, že ho mrzí, ako posledné desaťročie chátrajú. „Postupné rušenie mnohých atrakcií a takmer žiadne investície majú svoj jediný dôvod – zatiaľ čo stavby patria nám, pozemky pod nimi patria štátu. Preto Ružinov nemohol investovať ani euro do tohto priestoru, ani budovať nové atrakcie,” vysvetlil starosta. Keďže štát podľa zákona nemôže odovzdať pozemky zadarmo, odpredá ich za najvýhodnejšiu možnú cenu – 10 percent znaleckej hodnoty. Podmienkou je, že pozemky budú musieť aj naďalej slúžiť verejnoprospešnému účelu.

Martin Chren v rozhovore pre zregiony.sk prezradil, že jedinou prekážkou v realizácii projektu je súkromný vlastník na pozemkoch. “Poslednou otvorenou otázkou v tejto lokalite ostane už iba súkromný pozemok hotela Junior. Majiteľ tam má záujem stavať štyri výškové budovy, s čím sa určite nevieme stotožniť, musí ich byť menej a nemôžu zničiť pohľady na jazero,” skonštatoval. Ďalej v našom rozhovore prezradil, že v jazere by sa za určitých podmienok dalo aj kúpať. “Inšpirovali sme sa však jedným nápadom z Čunova, kde existuje do vody zapustený bazén na pontóne, ktorý má inú vodu, ako je tá v jazere. Čiže to je jedna z možností, ktorú zvažujeme. Druhá možnosť je, že minimálne pre deti by sa dalo na brehu vybudovať také “čvachtovisko“ s plytkou vodou,” dodal na záver.