Regióny Bratislava Ružinov

Ružinovskému podniku VPS hrozí konkurz, členovia predstavenstva odstupujú

Kosenie 2018, FOTO: VPS Ružinov

BRATISLAVA/RUŽINOV – Všetci traja členovia predstavenstva Ružinovského podniku verejno-prospešných služieb (RP VPS) sa v pondelok 06.08.2018 vzdali svojich funkcií. O tomto kroku osobne informovali starostu mestskej časti Dušana Pekára. Dôvodom rezignácie sú vraj aktivity a vystúpenia, ktorých cieľom má byť snaha politizovať činnosť RP VPS zo strany starostu v čase prebiehajúcej volebnej kampane.

Odstupujúce vedenie RP VPS zároveň zverejnilo otvorený list. Uvádza sa v ňom, že „nechce byť súčasťou jeho politickej hry a nástrojom jeho volebnej kampane, pretože poslaním RP VPS je slúžiť Ružinovčanom a nie predvolebnej kampani“.

Vedenie RP VPS zdôrazňuje, že pred troma rokmi prevzali podnik v úpadku s dlhmi vo výške 2,8 milióna eur, ktoré sa stali predmetom reštrukturalizácie. Starosta Pekár bol pritom štyri roky predstaviteľom jediného akcionára podniku, a ďalšie štyri roky predtým, t. j. v čase, keď zadlženie a úpadok spoločnosti nastal, bol predsedom dozornej rady.

Uskutočnenou reštrukturalizáciou sa RP VPS vraj dokázala zbaviť väčšiny dlhov a dokonca po prvýkrát v histórií dosahovať kladné hospodárske výsledky. „Len tržby trhoviska Miletičova narástli po našom príchode doslova zo dňa na deň takmer o polovicu – pretože sa začali všetky oficiálne evidovať. Ktovie, kde tieto peniaze, vyše 30 tisíc eur mesačne, končili predtým,“ povedal Ján Chudý, odstupujúci člen predstavenstva spoločnosti.

Ružinovskej VPS aktuálne hrozí konkurz, pretože mestská časť odmieta preplatiť faktúry za kosenie. „Keďže miestny úrad poslal objednávku neskoro a v kombinácii s nezvyčajne teplým počasím, boli náklady na kosenie približne o 100-tisíc eur vyššie,“ povedala Dominika Dvoráková, referentka pre styk s verejnosťou RP VPS. Na základe požiadavky starostu, RP VPS prijala opatrenia, ako napríklad nadčasy, či najatie externých firiem na kosenie, čím sa samozrejme zvýšili náklady. Ich opodstatnenosť však potvrdili, ako dozorný správca i audítor mestskej časti, tak aj dozorná rada spoločnosti.

Vedenie RP VPS v otvorenom liste upozorňuje, že hoci je podnik zo strany mestskej časti dlhodobo podfinancovaný, usiluje sa vykonávať všetky potrebné činnosti. Ružinovská VPS má o takmer polovicu zamestnancov menej, ako rovnaký podnik v bratislavskom Novom Meste, no stará sa o niekoľkonásobne väčšiu výmeru zelene. „Pre porovnanie, v minulom roku poskytla mestská časť na starostlivosť o zeleň o 470-tisíc eur menej ako v roku 2013, t. j. pred nástupom súčasného vedenia. Napriek tomu sa snažíme dobrým hospodárením vykonávať všetky činnosti, dokážeme splácať miliónový dlh z minulosti a ešte sme dosiahli aj mierny zisk. Práca RP VPS sa však nedá dostatočne kvalitne vykonávať, ak nemá podporu starostu mestskej časti, ktorý RP VPS viní z nedostatočnej práce. Tá však vychádza z podfinancovania podniku, ktoré je dôsledkom jeho rozhodnutí,“ povedal predseda predstavenstva Milan Sokol.