Regióny Bratislava Ružinov

Ružinovskí poslanci opäť neschválili prenájom DK Bulharská, podľa niektorých ide o privatizáciu

BRATISLAVA/RUŽINOV – Po búrlivom rokovaní na včerajšom mimoriadnom zastupiteľstve v súvislosti s Ružinovským podnikom verejno–prospešných služieb, a.s. (VPS), poslanci mestskej časti Ružinov pokračovali ďalej nemenej búrlivo a opätovne nevzali na vedomie návrh zmluvy o nájme DK Bulharská na Trnávke na 25 rokov. Víťazom a jediným účastníkom súťaže, ktorý splnil podmienky, je spoločnosť JAN, s. r. o.

Poslanci nájom odmietli už na predchádzajúcom zastupiteľstve. Na mimoriadnom zastupiteľstve v utorok ho na hlasovanie nečakane a opätovne predložil vicestarosta Ružinova Marián Gajdoš.

Návrh kritizovali najmä poslanci Slavomír Drozd a Martin Patoprstý. Podľa Patoprstého nejde o prenájom, ale doslova o privatizáciu kultúrneho domu na Trnávke. Ničím iným sa totiž prenájom celého kultúrneho domu za približne 200 eur mesačne na dobu 25 rokov nedá nazvať. “O 25 rokov tu už nikto z nás nebude, a naozaj sa bojím, že sa už k tejto budove nikdy nedostaneme,” povedal Patoprstý. Pripomenul, že pred troma rokmi chcela mestská časť DK Bulharská zrekonštruovať za 200 tisíc eur, ale namiesto toho ich musela vynaložiť na záchranu Ružinovského športového klubu, v ktorom došlo k údajnej sprenevere peňazí nominantkou starostu Dušana Pekára. Prípad dodnes vyšetruje polícia.

Poslanec Slavomír Drozd bol prekvapený, že zastupiteľstvo návrh odmietlo, a predsa sa objavil nanovo, v bode rôzne. Spýtal sa, čo sa od posledného hlasovania zmenilo. “Dostal niekto peniaze do vačku, aby hlasoval inak?” pýtal sa Drozd. Kritiku vyjadrila aj poslankyňa Tatiana Tomášková, podľa ktorej by poslanci vôbec nemali o takomto návrhu hlasovať, pretože po vykonaní súťaže ide o rozhodnutie starostu, či zmluvu podpíše alebo nie.

Podľa podmienok súťaže získa nájomca celý kultúrny dom, ak zaplatí minimálne nájomné vo výške zhruba 200 eur mesačne a zaviaže sa do troch rokov preinvestovať do priestorov najmenej 300 tisíc eur. Niektorí poslanci to považujú za nedostatočné, pretože po investovaní peňazí sa už Ružinov k budove nemusí dostať, hoci náklady investície a nájomného za celý kultúrny dom sú porovnateľné s obstaraním väčšieho bytu v Ružinove.

Poslanci nakoniec uznesenie neprijali, nakoľko zastupiteľstvo pri tomto hlasovaní nebolo už uznášaniaschopné.