Regióny Bratislava Ružinov

Ružinovskí poslanci schválili granty za takmer 140 000 eur: Je to bordel, tvrdil Adamec

BRATISLAVA/RUŽINOV – 41 projektov bolo na základe odporúčania grantovej komisie predložených na schválenie poslancom na zasadnutí ružinovského miestneho zastupiteľstva. Granty sa mohli uchádzať o podporu 500-5000 eur, na najvyššiu podporu dosiahlo až 9 z nich.

Vlani ružinovská samospráva cez grantový program podporila takmer 50 projektov sumou viac ako 150-tisíc eur.  Obyvatelia si tak napríklad zveľadili svoje vnútrobloky, mohli sa zúčastniť viacerých športových a kultúrnych podujatí a v športovom areáli Základnej školy Nevädzová pribudla workoutová zóna pre širokú verejnosť. Aj vďaka finančnej podpore mestskej časti  a iných organizácií vznikla na Ostredkoch komunitná záhrada.

Grantový program Ružinova, kedy o podpore vybraných projektov rozhodujú každoročne samotní poslanci, sa tento rok stretol aj s kritikou. Riaditeľ Televízie Ružinov a poslanec Igor Adamec na zasadnutí miestneho zastupiteľstva nešetril ostrými slovami. Podľa neho materiál od grantovej komisie poslanci nedostali dopredu, večer pred hlasovaním poslancov bol len zavesený na webstránku MČ Ružinov. Z jeho úst zazneli slová ako „bordel” a vyjadrenia o tom, ako grantová komisia nemá jeho dôveru, lebo napriek tomu, že nechce nikoho obviňovať, pôsobí to ako „čachre machre”. Návrh sa rozhodol podporiť len ako prejav dobrej vôle k občanom, ktorí na schválenie grantov čakajú.

S poslancom Adamcom súhlasil aj poslanec Jozef Matúšek, poslanec Vladimír Sloboda sa pozastavil pri predloženom materiály nad chýbajúcim zoznamom neúspešných projektov či chýbajúcimi zápisnicami z posudzovania. V debate sa ukázalo, že proces schvaľovania grantovou komisiou prebiehal až do poslednej možnej chvíle a chýbali podpisy jej členov. Išlo vraj zložité vyjednávanie, kedy emócie vrátane protestných odchodov z rokovaní neboli výnimkou. Po odsúhlasení grantového programu Ružinova aj na svoju pozíciu šéfky grantovej komisie abdikovala jej pôvodná predsedníčka poslankyňa Mária Barancová. Tá bola pritom vo funkcii len od januára, po tom čo sa tejto pozície vzdala poslankyňa Lucia Štasselová pre svoj odchod z poslaneckého klubu Alternatíva pre Ružinov.

FOTO: fb/Igor Adamec