Regióny Bratislava

RYBA SMRDÍ OD HLAVY: „Obvinenia z korupcie najvyšších predstaviteľov SIS nevykazujú dobré meno tajnej službe“ tvrdí bezpečnostný analytik

Český vojak a bezpečnostný poradca Andor Šandor komentuje situáciu v Slovenskej informačnej službe. Zdroj: FB

BRATISLAVA – Redakcia zregionu.sk oslovila v súvislosti s posledným dianím na pôde Slovenskej informačnej služby českého vojaka, generála v zálohe a bezpečnostného poradcu Andora Šándora. Bývalým, či dokonca súčasným príslušníkom SIS sa totiž hromadia obvinenia. Dvaja vysoko postavení exfunkcionári, námestník riaditeľa Boris Beňa a šéf kontrarozviedky Peter Gašparovič sú už odsúdení. Obvinený z korupcie je aj samotný exriaditeľ SIS Vladimír Pčolinský a šéf odposluchov Martin Zetocha. No a najnovšie aj ďalší stále aktívny rádový príslušník tajnej služby Martin Ciriak. V prípade z korupcie obvineného Ciriaka na povrch vyplávali závažné skutočnosti o samotnom fungovaní tejto služby počas minulého vedenia.

 

„Keď sú riaditelia SIS a policajní prezidenti vo vyšetrovacích väzbách, práve z dôvodu podozrenia z korupcie a trestnej činnosti, pokiaľ dvaja námestníci riaditeľa SIS, aj keď to nemusia byť konkrétne tí od pána Pčolinského, sú taktiež vo väzbe, tak to nesvedčí o ničom dobrom v SIS.“

Skonštatoval český vojak, generál v zálohe a bezpečnostný poradca Andor Šándor. „To že bol exriaditeľ SIS zbavený obvinenia zásahom Žilinku, tak to ukazuje len to, že ryba smrdí od hlavy, o tom niet pochýb. A keď sa do korupčného jednania alebo do podozrenia môžu dostať najvyšší policajní šéfovia, tak to nevykazuje nijak dobré meno tej službe,“ dodal.

Najnovšie pribudlo obvinenie zo zločinu prijímania úplatku Martinovi Ciriakovi. Ten je v SIS “iba“ rádovým príslušníkom, no napriek tomu ho elitní policajti vinia z prijatia 24-tisícového úplatku od istého bratislavského podnikateľa. Za každý rok, kedy zabránil trestnému stíhaniu Rajmunda Rovňánka mal podľa uznesenia siskár zinkasovať 12 tisíc eur, takže dokopy 24 tisíc. Akciu elitní vyšetrovatelia NAKA nazvali Inferno – 8. kruh.

SIS REAGUJE na výpovede svedkov o korupcii v tajnej službe: Zoznamy informátorov, či výpalné za ochranu

Stíhaniu by mohli zabrániť iba v spolupráci s políciou

Všeobecne má každá tajná služba dva hlavné odbory. Ten, ktorý zbiera informácie a potom ten, ktorý ich vyhodnocuje. Ďalej sa tam nachádza zabezpečenie materiálne, technické, personalistika, finančníci a podobne. Podľa českého vojaka by mali v SIS pracovať ľudia, ktorí sú vlastenecky zmýšľajúci, morálne pevní, úlohovo pripravení a patrične vzdelaní a to aj jazykovo.

Slovenská informačná služba nemá žiadne výkonné právomoci, nie je to orgán činný v trestnom konaní, inými slovami nemôže zatýkať, ale môže používať rôzne operatívne prostriedky, odpočúvanie, sledovanie a podobne. Tak jak to umožňuje zákon. Jej povinnosťou je podľa bezpečnostného poradcu Šándora striktne zo zákona stanoveným adresátom podávať informácie o svojej činnosti. V našom prípade sa jedná o vládu SR, parlament a prezidentku. „To je nejaký rámec v ktorom sa SIS pohybuje,“ upresnil Šándor.

To, že by tajná služba bránila stíhaniu určitých podnikateľov, ktorí mali platiť za svoju ochranu, napokon z čoho vinia siskára aj v poslednom prípade, mohli príslušníci podľa analytika dosiahnuť len tak, že spolupracovali s políciou alebo s prokuratúrou. „Samotná SIS, tým, že nemá žiadnu výkonnú právomoc do konania oficiálne nemôže vstúpiť, môže do neho vstúpiť tak, že zavolá nejakému policajtovi, ktorý daný prípad rieši a bude sa mu snažiť nahovoriť niečo, je to trestné,“ prízvukuje Šándor. Takže funkcionári SIS nemohli podľa neho zabrániť trestnému stíhaniu, ale mohli ho ovplyvňovať.

Galéria
SIS
Príslušník SIS – Martin Ciriak. Zdroj: IG
kukláči, NAKA. SIS
Domová prehliadka v bytového domu Martina Ciriaka v Leviciach. Zdroj: zregionu.sk
kukláči, NAKA. SIS
Domová prehliadka v bytového domu Martina Ciriaka v Leviciach. Zdroj: zregionu.sk
navigate_before
navigate_next

Informátori

Svedkovia v kauze Inferno – 8. kruh vypovedajú aj o informátoroch SIS, či akýchsi zoznamoch podnikateľov, ktorým mali príslušníci za finančnú odmenu zabezpečiť, že SIS nebude voči nim vykonávať úkony. To sa podľa uznesenia dialo takým spôsobom, že si z týchto ľudí urobili siskári svojich informátorov. Ako informátori alebo takzvaní legalizanti SIS sa títo ľudia stali takpovediac nestíhateľní policajnými orgánmi.

 „Hlavné pravidlo je, že vy nájdete človeka, ktorý má prístup k informáciám alebo si ho môže vytvoriť a zároveň má nejaký dôvod prečo vám ich bude zdeľovať,“ vysvetlil generál v zálohe ako si príslušníci SIS vyberajú svojich informátorov. Občan SR podľa jeho nemá povinnosť spolupracovať s tajnou službou a v prípade odmietnutia takejto spolupráce nemôže byť trestne stíhaný. Na svoju prácu siskári nemôžu použiť poslancov, príslušníkov vlády, či ľudí mladších ako 18 rokov. „Nikde v zákone nie je napísané, že občan SR musí spolupracovať s tajnými službami,“ uviedol.

Vybavoval preukazy SIS

V uznesení o vznesení obvinenia sa ďalej spomína, že stíhaný rádový príslušník SIS Martin Ciriak sa mal okrem toho, že zaradil podnikateľa na svoj zoznam informátorov zároveň pokúšať tomuto človeku vybaviť preukaz SIS.

Preukaz pracovníka Slovenskej informačnej služby prináleží výlučne zamestnancom, nie ich informátorom, agentom a podobne. Iba príslušníkom SIS, ktorí by ho mali používať predovšetkým pri styku s orgánmi štátnej správy, to znamená s armádou, ale aj na úradoch, kde môžu žiadať spoluprácu. „Môžu ho ukázať aj bežnému občanovi, ale príliš veľké mávanie týmito preukazmi nepovažujem za dobré, pretože by si z povahy svojej práce mali vedieť získať dôveru človeka bez toho, aby mu museli ukazovať preukaz. Ale nie je to nič zakázané,“ konštatuje Šándor.

ŠKANDÁL TAJNEJ SLUŽBY! Príslušník SIS skončil po zásahu NAKA v putách: Dôvodom je výpalné za ochranu podnikateľa

Tok informácií

Svedkovia ďalej vypovedali, že príslušníci SIS nahadzujú informácie do takzvaného informačného toku. Je teda možné, že v prípade, že by sa v tomto systéme nachádzali informácie o chránených podnikateľoch, niekto by mohol mať snahu ich vymazať. Obvinený siskár Ciriak podľa uznesenia z tohto toku vynášal informácie ohľadom evidencie vozidiel – lustrácie EVČ, ako aj neobvyklé bankové operácie.  „Vstupy do toku SIS by mali byť auditované. Malo by byť jasné, kto sa kedy na daný súbor pripojil, nemôže ho zmazať, ani upravovať. Upravovať ho môže iba človek, ktorý dokument vytvoril, ale keď sa uzavrie by už doň nik nemal mať prístup. Iba tí, ktorí majú nejaký dôvod sa k tým informáciám dostať, to musí posúdiť nadriadený, nie je to tak, že každý sa môže pozrieť všade a verím, že to tak na SIS ani je,“ hovorí generál o špeciálnom toku informácií v tajnej službe.

Na kontrolu fungovania informačnej služby je v parlamente zriadený „Osobitný kontrolný Výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS“. Generál v zálohe Andor Šándor si však z hľadiska možností tohto výboru veľké ilúzie nerobí, „Pokiaľ nemôže vstupovať do živých konaní, výkonnosť tohto výboru nie je bohvieaká, čo samozrejme môže byť problém,“ vysvetľuje s tým, že SIS môže držať niektoré konania živé aj desať rokov.

A čo si myslí o údajnej korupcii v zložkách SIS? „Pokiaľ by oni vedeli, že niekto u nich je korumpovaný a nepredajú to polícii, tak je to samozrejme napomáhanie trestnej činnosti. Môžu to vyriešiť v svojej réžii a toho dotyčného trebárs vyhodia, tak je to akoby riešenie, ale nie úplne v súlade so zákonom,“ hovorí bezpečnostný analytik Šándor.

ŠKANDÁL TAJNEJ SLUŽBY dokonaný! Najvyšší súd poslal bývalého šéfa kontrarozviedky SIS aj expolicajta NAKA definitívne za mreže