Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

S múkou to bude KRITICKÉ: Slovenskí mlynári nás pripravujú na TENTO scenár

Rok 2022 bol najťažším v histórii pekárstva. V roku 2023 príde ďalšie zvýšenie cien. ZDROJ: TASR/Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Slovenský mlynský sektor má za sebou jedno z najťažších období za posledných 30 rokov od rozdelenia federácie. Energetická kríza, ako aj rôzne špekulácie s cenami poľnohospodárskych komodít na európskych trhoch, boli bojom slovenských mlynov o udržanie si konkurencieschopnosti na spoločnom trhu Európskej únie.

 

„Slovenskí mlynári boli v roku 2022 doslova medzi dvoma mlynskými kameňmi. Na jednej strane na nich tlačili poľnohospodári, ktorí za svoje výrobky požadovali trhové ceny v historických výškach. A to napriek nižším nákladom na sejbu, osevný materiál či hnojivá, ktoré nakúpili ešte pred vojnou na Ukrajine. Na druhej strane pomáhali mlynári svojim odberateľom na slovenskom trhu, pekárňam, cukrárňam či cestovinárňam, ktoré sa pohybovali na hrane krachu a vyššie ceny múky by nedokázali akceptovať pre silný tlak obchodných reťazcov,“ uviedol Milan Lapšanský, generálny sekretár Slovenskej spoločnosti mlynárov. Slovenskí mlynári v roku 2022 nakupovali väčšinu všetkej potravinárskej pšenice, či ďalších obilnín od domácich poľnohospodárov. Cenový tlak ukrajinského dovozu je však v súčasnosti enormný.

„Cieľom slovenských mlynárov je udržať si nielen slovenských prvovýrobcov, ale najmä slovenských spracovateľov, našich hlavných odberateľov. V novembri sme už zaznamenali pekárne, ktoré úplne prešli na múku z Ukrajiny a Poľska za ceny, ktoré slovenskí mlynári nie sú schopní ponúkať. Pri súčasných cenách pšenice od slovenských poľnohospodárov tak mlynári na Slovensku nebudú schopní udržať konkurencieschopnosť. Ak slovenskí poľnohospodári aj za pomoci štátu nenájdu cestu ako sa vyrovnať s obrovským tlakom komodít z Ukrajiny, je možné očakávať znížený dopyt po slovenskej pšenici. Slovenské mlyny totiž musia preukazovať konkurencieschopnosť na spoločnom európskom trhu, nielen na slovenskom. A ten európsky bude v roku 2023 pod obrovským tlakom lacnej pšenice z Ukrajiny,“ povedal Milan Lapšanský.

 

Rok 2022 bol najťažším v histórii pekárstva. V roku 2023 príde ďalšie zvýšenie cien. Ilustračné foto. TASR / Pavel Neubauer

Slovenská spoločnosť mlynárov združuje výrobcov múky a mlynských krmív z celého Slovenska, ktorí v slovenských regiónoch každodenne zabezpečujú viac ako 95 % produkcie múky pre slovenských spotrebiteľov a zamestnávajú takmer 600 pracovníkov. „Do roku 2023 vstupujeme s jedinou istotou a množstvom neistôt. Istotou je, že vzhľadom na výrazné zvýšenie príplatkov za prácu v noci, víkendy a sviatky, ceny všetkých našich výrobkov budúci rok vzrastú. Viac ako 80 % práce pekárov sa deje v noci. Za toto zvýšenie je výhradne zodpovedný štát, keďže až 51 % týchto príplatkov musia pekári, cukrári a cestovinári odviesť štátu a nie zamestnancom o čo sme žiadali. Neistoty zasa súvisia s cenami energií a dostatkom plynu, na ktorý funguje viac ako 99 % pekárskych pecí. Odbytové ceny pekárov preto budú musieť v roku 2023 rásť,“ zdôraznil Lapšanský.