Regióny Bratislava Top

Chaos okolo návratu do škôl. Rezort potichu zmenil rozhodnutie na poslednú chvíľu

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Nie raz sme boli svedkom sťažností zo strany samospráv, ktoré neboli spokojné s tým, že vláda im mnohé veci oznamuje na poslednú chvíľu. A stalo sa tak znova. Ako upozornil starosta bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica Jozef Krupa, od pondelka 22. marca chceli otvoriť prvý stupeň základných škôl pre všetky deti. Do tohto dátumu sa totiž vyučovanie umožňovalo prednostne pre deti, ktorých rodičia nemohli pracovať z domu. Pár hodín pred tým, ako mali žiaci do lavíc zasadnúť, však prišiel pre samosprávy šok – šéf rezortu školstva totiž toto svoje rozhodnutie zmenil. 

 

Ministerstvo školstva ešte 2. marca vydalo vyhlášku, na základe ktorej sa žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl síce mohli vrátiť do lavíc, ale uprednostnení  museli byť tí, ktorých rodičia pracujú v kritickej infraštruktúre a ktorí musia pravidelne dochádzať do práce, teda nemajú nariadený tzv. “home office”. Ide napríklad práve o pedagógov, zdravotníkov či predavačky. Výnimku dostali zároveň aj  deti, ktoré nemali dostatočné podmienky na dištančné vzdelávanie. Rozhodla tak vláda na rokovaní s odborníkmi, kde koncom februára zaviedli oveľa prísnejšie pravidlá a opatrenia na zrazenie nepriaznivej krivky vývoju epidemiologickej situácie.

Sprísnili sa vtedy kontroly a všetkým, ktorým to povaha práce umožňuje, bola nariadená práca z domu. Okrem toho chceli vládni predstavitelia výrazne znížiť mobilitu. Na druhej strane však umožnili rodičom, ktorí musia do práce chodiť, aby deti poslali do škôl. “Týmto rozhodnutím sa vzhľadom na prijaté závery školské vyučovanie v materských školách a základných školách na prvom stupni umožňuje prednostne pre deti zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce. Zároveň špeciálne materské školy a materské školy pri zdravotníckych zariadeniach pokračujú v doterajšom režime,” píše sa v nariadení ministerstva školstva. Tento stav mal platiť od 8. marca do nedele 21. marca. Všetko je ale inak.

 

Opatrenia v školách, ktoré platia od 8. marca. Zdroj: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

Informácie dostali v piatok popoludní

Rezort školstva pod vedením Branislava Gröhlinga (SaS) však v piatok zverejnil na svojej stránke nové usmernenie. Podľa toho už má uprednostňovanie niektorých detí trvať až do 6. apríla, kedy na celom Slovensku končia veľkonočné prázdniny.

Takouto zmenou na poslednú chvíľu ostali samosprávy zaskočené. Starosta bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica Jozef Krupa tvrdí, že novinky z dielne rezortu školstva sa dozvedel až v piatok popoludní. Medzitým sa však už dohodol s riaditeľkou miestnej základnej školy na jej otvorení pre všetky deti na prvom stupni.

Po náhlych zmenách však rodičom musel – tiež na poslednú chvíľu – vysvetľovať, že pôvodný plán bolo potrebné pozmeniť. “Dal som informáciu o tom, že prezenčné vyučovanie bude obmedzené mysliac tým, že bude fungovať v takom režime, ako doposiaľ,” vysvetľuje šéf samosprávy cez video na sociálnej sieti. To mnoho rodičov mohlo zmiasť a vytvoriť dojem, že školy ostanú pre ich ich deti aj naďalej zatvorené. Krupa však vysvetľuje, že to tak nie je. Naďalej je síce definované, ktoré deti majú byť prijímané prednostne, avšak nie je zakázané, aby sa do lavíc vrátili aj žiaci, ktorí pod tieto výnimky nespadajú.

“Rozhodnutie ministra hovorí o tom, že prvý stupeň do škôl môže chodiť a že prednostne máme brať deti z kritickej infraštruktúry. Nehovorí sa však, že výlučne,” vysvetľuje Krupa s tým, že všetci ostatní, ktorým rodičia nevedia zabezpečiť prístup na dištančné vzdelanie, alebo majú pocit, že to nezvládajú, by mali ísť taktiež do škôl. Upozornil na to, že v rámci okresu Bratislava IV, kde spadá Dúbravka, Lamač, Záhorská Bystrica, Karlova Ves, Devínska Nová Ves a Devín, postupujú rovnako. Rodičia sa tak musia rozhodnúť, či deti pošlú do škôl, alebo nie. Ako dodal, pedagógovia sú na to pripravení.

Vzhľadom k chaotickým informáciách zvolal na nedeľu 21. marca schôdzu so zástupcami tried, triednymi dôverníkmi, vedením školy a predsedom rady školy, aby sa dohodli na fungovaní prezenčného vyučovania v škole od nasledujúceho pondelka. “Budem rád, ak škola v Záhorskej Bystrici bude opäť žiariť deťmi. Od pondelka otvárame aj školský areál a takisto všetky ihriská, ktoré sú v pôsobnosti mestskej časti, či po dohode so súkromnými vlastníkmi ihrísk,” uzavrel.

 

 

Problematické neinformovanie

Nejde však o prvý prípad, kedy sa samosprávy sťažovali na nedostatok, či neskorú interpretáciu informácií. Problémy zaznamenávali pravidelne najmä pri plošných skríningových testovaniach, či pri znovuotvorení škôl začiatkom februára. Vtedy na to upozornila starostka bratislavskej Karlovej Vsi Dana Čahojová. “Je piatok (5. februára – pozn. redakcie) a my sme boli nútení odložiť ďalšiu zvolanú poradu s našimi riaditeľmi škôl až na popoludnie. Vláda stále zasadá a my nechceme vnášať chaos do chaosu. Čakáme spoločne na konečný verdikt a pritom pripravujeme nasadením našich unavených kolegov a dobrovoľných spolupracovníkov ďalšie testovanie,” uviedla.

Šéfovia samospráv v Bratislave zažili chaos na vlastnej koži, aj po prvom skríningovom testovaní, keď bola Bratislava najskôr červená, potom zelená (to znamená, že by sa testovať opäť nemuselo) a napokon definitívne červená. A to doslova hodiny pred spustením celého projektu. Ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák nám vtedy povedal, že sú už na neskorú interpretáciu zvyknutí. Viac sa dočítate TU.

Galéria
Nové opatrenia zverejnil rezort školstva v piatok popoludní. Zdroj: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
Nové opatrenia zverejnil rezort školstva v piatok popoludní. Zdroj: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
Pôvodne malo opatrenie zo začiatku marca len do tejto nedele. Zdroj: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
Usmernenie pri otváraní škôl. Zdroj: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Ján Krošlák
Zdroj: TASR / František Iván
Zdroj: TASR / Roman Hanc
Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next