Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ŠIALENSTVO a PANIKA stoviek slovenských motoristov: Na maďarských čerpacích staniciach blokovali cesty

Slováci v Maďarsku a Poľsku vo veľkom nakupujú potraviny aj PHM. Zdroj: Peter Korček

BRATISLAVA – Oktánová turistika sa skončila. Tankovanie lacného benzínu a nafty v Maďarsku sa pre Slovákov skončilo. Od piatka 27.mája môžu u našich južných susedov tankovať pohonné látky za regulované ceny už iba vozidlá s maďarským evidenčným číslom.

 

V Európe je možné totiž natankovať najlacnejšie palivá práve v Maďarsku a preto v prihraničných oblastiach vznikla tankovacia turistika. “Zneužívajú situáciu, v ktorej je maďarská cena 480 forintov za liter(1 EUR = 391,72 HUF, 1,23 EUR) oproti 700 – až 900 forintovej cene v iných krajinách Európy,” povedal šéf úradu vlády Gergely Gulyás, pričom vozidlá so zahraničnými evidenčnými čísla možné tankovať pohonné látky iba za trhovú cenu. Informácia vyvolala okamžitú reakciu Slovákov a na cestách smerom do Maďarska sa vo štvrtok večer 26.mája strhla neskutočná panika, stres a chaos. To, čo sa dialo v  okolí Bratislavy na ceste do Rajky a Mosonmagyaróváru pripomínalo ako by sa na Slovensku začala vojna. Totálne šialenstvo v priamom prenose.

Tisícky áut so slovenskými značkami zobrali maďarské čerpacie stanice útokom. Slováci blokovali cesty, vytvárali hodinové kolóny, len aby si mohli natankovať za 1,23 EUR liter benzínu alebo nafty. Radšej sa ponížili a strpeli ironické pohľady miestnych obyvateľov, len aby pre rodinu ušetrili desiatky EUR. Od 18-tej hodiny približne do 22-hej hodiny prešlo cez Rajku viac ako 4000 vozidiel, pričom normálne je to okolo 200 áut… (boli sme v Rajke osobne, poznámka redakcie). Ak každý Slovák natankoval 30 litrov tak je to spolu 120000 litrov, čiže Slováci nechali v Maďarsku za 4 hodiny 150 tisíc EUR a pri priemernej cene palív u nás – 1,75 EUR, čo je spodná hranica, ušetrili 60 tisíc EUR. Takže je to super biznis pre všetkých. Že to nikomu na Slovensku nevadí a nechýba…

 

Reakcie Slovákov nás neprekvapili. „Nehanbím sa, že tu stojím. To by sa mal niekto iný. Ak sa dalo, chodil by som do Maďarska tankovať aj tri krát za deň. Na jednej nádrži ušetrím za 10 dní približne 45 EUR. Vo firme mám štyri autá, tak si to spočítajte. Doma z nás urobili komiksové figúrky a ja sa mám hanbiť, že podporujem maďarskú ekonomiku? Že pozdravujem do parlamentu,“ povedal Vladimír z Pezinka. „Je nepríjemné, že tu domácim blokujeme cesty, zazerajú na nás, niektorí aj nadávajú, ale dá sa to vydržať. Pumpárom to ale vôbec nevadí. Sami povedali, že také tržby v živote nemali a už ani mať nebudú. Keď vidia kolóny slovenských áut už sa iba smejú a nechápu čo sa to u nás deje,“ pridal sa Milan z Bratislavy.

„Keby som mohol povedať to, čo si myslím, tak ma zavrú. Takže radšej si kusnem do jazyka. No toto je naša vizitka, toto je naša reklama. Aj v Rakúsku je drahý benzín, ale niečo takúto kobylkovú turistiku predvádzame iba my, Slováci. Nič iné nám totiž pri tých smiešnych platoch a nenormálnych výdavkoch ani neostáva. Ale radšej dám Maďarom zarobiť, ak mám ušetriť za mesiac aj 200 EUR,“ skonštatovala rozčúlená Martina, ktorá prišla do Rajky z Trnavy. “Všetci nadávajú na Orbána a Maďarov, že si robia čo chcú. Ale pozrite sa, čo si o tom myslia Slováci. Tankujú v Maďarsku na hektolitre a míňajú tu tisícky EUR. Tankujem tu už pol roka, aj susedom a ani sa nepýtajte koľko som už ušetril. Na poriadnu dovolenku pri mori pre celú rodinu určite,” doplnil slovenské reakcie Karol z Rusoviec.