BRATISLAVA – Sieť hydrantov v Bratislave je v zlom stave. Hydranty, ktoré by mohli hasiči využiť pri zásahoch, nie sú označené, hasiči preto nevedia, kde sa nachádzajú. Upozornili na to v stredu starostka bratislavského Starého Mesta, mestská poslankyňa a kandidátka v parlamentných voľbách za SaS Zuzana Aufrichtová a bratislavský mestský poslanec a kandidát v parlamentných voľbách za SaS Peter Cmorej.
Hydrantová sieť podľa nich stratila podstatnú oporu v legislatíve a rieši iba veľké prevádzky. Hasiči sa podľa Aufrichtovej napájajú v prípade požiarov iba na hydranty v mieste veľkých developerských projektov. „Sieť hydrantov v obývanej časti Bratislavy je v zlom stave. Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) nerealizuje kontrolu a ani úpravu tejto siete,“ povedala Aufrichtová s tým, že problém sa zrejme týka aj celého územia Slovenska, nielen Bratislavy.
Cmorej, ktorý je členom dozornej rady BVS, informoval, že bratislavské vodárne majú veľký investičný dlh a iba na opravy hydrantov by mali ísť tri milióny eur. V tohtoročnom rozpočte je vyčlenených 600.000 eur. Priznáva, že na opravu hydrantov momentálne BVS viac peňazí nemá. „Nebuďme prekvapení, ak nastane problém pri hasení požiarov,“ upozornil Cmorej. Tvrdí, že nádrž s vodou sa v hasičskom aute pri hasení požiaru minie za zhruba šesť minút a musí prísť ďalšie hasičské auto alebo sa voda inými autami priebežne kyvadlovo dopĺňa.
BVS to zvaľuje na starnutie siete
„Hasiči sa na hydranty nedokážu napojiť, aj keby ich našli,“ podotkol Cmorej. Spolu s Aufrichtovou preto vyzvali primátora Bratislavy Matúša Valla, vládu i ministerku vnútra Denisu Sakovú (Smer-SD), aby problém riešili a mimoriadnou dotáciou zabezpečili skorú opravu hydrantov. Saková vo svojej reakcii uviedla, že stav hydrantov a celú sieť musia zabezpečovať vodohospodári. „Hasiči v tomto prípade majú len kontrolnú činnosť, vzhľadom na to, že každý rok majú hasiči svoje plánované kontroly a dodržiavajú ich podľa harmonogramu, tak ako sú stanovené. My v tom konáme, a potom je už len na tom, kto tu sieť má prevádzkovať, aby bolo všetko v poriadku,“ skonštatovala.
BVS pre TASR uviedla, že pre vysoký investičný dlh z minulosti, prirodzenému starnutiu vodovodnej siete, ako aj pravidelnému rastu počtu spravovaných hydrantov neustále narastá počet chýb na hydrantoch, čo môže spôsobiť komplikácie pri kritických situáciách. „Aj preto nové vedenie BVS podniká kroky, ktoré odstránia chyby minulosti a plánuje zvýšiť investície do obnovy vodárenskej infraštruktúry. Už v budúcom roku by sa mohol začať čerpať mimoriadne výhodný úver 50 miliónov eur, ktorý je podmienený schválením nových cien vodného a stočného Úradom pre reguláciu sieťových odvetví,“ povedal hovorca BVS Peter Podstupka.
Bratislavské vodárne tvrdia, že v snahe minimalizovať prípadné rizika spolupracujú s Hasičským a záchranným zborom SR. Na požiadanie je BVS pripravená vyslať výjazdovú jednotku, ktorá pomôže hasičom identifikovať najbližší hydrant, a takisto, v prípade potreby, pomôže aj s jeho napojením na záchrannú techniku.