Regióny Bratislava Top

Situácia je vážna, DIVIAČIE GANGY obsadili Kramáre! Mesto má plán: Nové opatrenia aj dotácie pre ľudí

Veľký lov na diviaču zver
Ilustračná foto. ZDROJ: TASR

BRATISLAVA – Situácia s diviakmi v hlavnom meste je skutočne vážna. Divá zver sa po uliciach bratislavskej mestskej časti Nové Mesto pohybuje v obrovských gangoch a ľudia nikdy nevedia, kde ich stretnú. Jedna takáto skupinka má dokonca viac ako 40 členov. Veľký problém s diviakmi sa rozhodli riešiť aj kompetentní z mesta, ktorí prijali viaceré opatrenie! Najlepší spôsob je však podľa nich dobudovanie riadnych uzamknutých stojísk! Títo ľudia majú nárok na dotáciu.

 

Už v minulosti sme vás informovali o hrôzostrašnej situácii na bratislavských Kramároch, kde sa v obrovskom počte potulujú diviaky. Ľudia sú vystrašení a nevedia, kedy a kde sa znova objavia. „Vyskytujú sa tu už pár mesiacov, ale v poslednej dobe chodia stále ďalej medzi paneláky,“ priblížil v minulosti pre zregionu.sk jeden z obyvateľov. Dokonca sa ľuďom podarilo zhotoviť video, ktoré zachytáva desiatky diviakov pobehujúcich po meste, ktoré prechádzajú cez priechod pre chodcov.

To však nie je jediný problém, ktorý trápi Bratislavčanov. Diviaky totiž napádajú aj ich domácich miláčikov. Svoje o tom vie aj jedna z obyvateliek, ktorá opísala hrôzostrašnú situáciu. Z hlbokej trávy totiž na nič netušiaceho psa, ktorý pobehoval po lúke, zaútočil diviak. “Majiteľka okamžite utekala opačným smerom k bráne bytovky kričiac na psa, ktorý k nej zakrvavený pribehol s roztrhaným bruchom,” poznamenala. Situácia je o to vážnejšia, pretože “často sa za bytovku chodia hrávať malé deti.”

Mesto sa rozhodlo situáciu riešiť viacerými opatreniami

Vážnu situáciu s diviakmi si uvedomujú aj kompetentní z mesta, ktorí sa rozhodli situáciu okamžite riešiť. „Problém premnoženej diviačej zveri sa v poslednom období v niektorých častiach mesta zintenzívnil, diviačie stáda sa udomácnili v blízkosti obytných domov, kde majú dostatok potravy a sú v relatívnom bezpečí. Na situáciu reagujeme – zabezpečili sme veterinárneho lekára, ktorý pre mesto inštaluje klietky na miestach, kde je problém najvypuklejší a kde nám povolenie Okresného úradu inštaláciu klietok umožňuje,“ uviedla Tatiana Kratochvílová, námestníčka primátora Bratislavy.

Námestníčka primátora mesta Bratislava Tatiana Kratochvílová.
Námestníčka primátora mesta Bratislava Tatiana Kratochvílová. ZDROJ: TASR/Pavol Zachar

Najväčší problém s diviakmi je v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto a to najmä na Kramároch. Aj preto začali umiestňovať klietky na odchyt diviakov práve na týchto miestach. V súčasnosti sa im podarilo odchytiť už viac ako 30 jedincov a s činnosťou ešte stále nekončia. Bezpečnosť občanov je totiž pre samosprávu na prvom mieste.

Problém s diviakmi v Bratislave.
Problém s diviakmi v Bratislave. ZDROJ: TASR/Pavol Zachar

“Bezpečnosť obyvateľov je pre nás prvoradá. Vďaka dobre umiestneným klietkam sa podarilo odchytiť v prvej fáze viacero dospelých jedincov, vrátane 90 kg diviačice. Klietky sa osvedčili a obyvatelia Kramárov nám postupne hlásia zlepšovanie situácie. Pristupujeme ešte k intenzívnejšiemu odchytu v intraviláne a k redukcii diviačej zveri v lesoch,” uviedol Jakub Mrva, poslanec mestského zastupiteľstva za MČ Nové Mesto a člen lesnej stráže.

Na snímke poslanec mestského zastupiteľstva za mestskú čast Nové Mesto a člen lesnej stráže Jakub Mrva
Na snímke poslanec mestského zastupiteľstva za mestskú časť Nové Mesto a člen lesnej stráže Jakub Mrva. ZDROJ: TASR/Pavol Zachar

Do lesov nad Kramármi už pribudlo päť nových posedov, ktoré slúžia práve na odchytávanie diviakov. Mestské lesy spravujú až 40 percent lesných pozemkov a na týchto miestach sa intenzívne venujú regulácii diviakov, aby znížili ich počet a tak ochránili obyvateľov.

Ako povedal Marek Páva, riaditeľa Mestských lesov, odlov je však náročný. „Odlov diviakov v lesoch nad Bratislavou je z hľadiska bezpečnosti náročný, keďže ide o lesy mimoriadne obľúbené a navštevované. Napriek tomu na odlove pracujeme a čísla sa postupne zvyšujú – za posledných päť rokov ide takmer o trojnásobok. Na základe miery premnoženia diviakov sme okrem nových posedov v kritických lokalitách pristúpili aj k forme odlovu cez spoločné poľovačky, ktoré sa budú konať za prísnych bezpečnostných podmienok,“ uviedol.

Na snímke v popredí riaditeľ Mestských lesov Bratislava Marek Páva
Na snímke v popredí riaditeľ Mestských lesov Bratislava Marek Páva. ZDROJ: TASR/Pavol Zachar

Prečo došlo k premnoženiu?

Hlavné mesto v tlačovej správe poznamenalo, že “dôvodov premnoženia diviakov je viacero. Medzi hlavné faktory patrí dostatok potravy, ktorú vo väčšej miere ako v lese nachádzajú práve v meste – v záhradách (často aj opustených), vo vinohradoch, pri obytných domoch v neuzamknutých nádobách na odpad.”

Kompetentní však už zmapovali všetky kritické miesta a spoločnosť OLO v nich vymení zberné nádoby za nádoby uzamykateľné cez špeciálny gravitačný zámok. Táto inovatívna zmena zabezpečí, aby sa zberná nádoba po prevrátení na zem neotvorila a jej obsah zostal uzamknutý vo vnútri. Nádobu budú obyvatelia otvárať pomocou kľúča umiestnenom priamo na nej. 

Problém s diviakmi v Bratislave. ZDROJ: TASR/Pavol Zachar

Najlepším spôsobom odchytu diviakov je však podľa mesta “dobudovanie riadnych uzamknutých stojísk, čo je v kompetencii správcov bytových domov. Hlavné mesto za týmto účelom poskytuje aj dotáciu, o ktorú je ešte možné sa uchádzať do konca septembra 2022.”