Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

SITUÁCIA s PLYNOM je na Slovensku KRITICKÁ: Na dovoze z RUSKA sme totiž existenčne závislí

Rast cien zemného plynu je na svetových trhoch extrémny. ZDROJ: TASR - Roman Hanc

BRATISLAVA – Zdražovanie, nárast cien energií, zemného plynu inflácia, ekonomický a finančný prepad slovenského hospodárstva. Nejasná situácia na svetových trhoch. Konflikt na Ukrajine spôsobil nielen na Slovensku hospodárske zemetrasenie, ktorého rozsah ešte dnes nevieme analyzovať a predpovedať.

 

Slovensko je z 85 % závislé od dovozu ruského plynu a zo 100 % od ruskej ropy. Napriek tomu by sme v rámci EÚ nezablokovali návrh na zákaz dovozu týchto energetických surovín, no v takom prípade očakávame zo strany EÚ zaistenie energetickej bezpečnosti a kompenzácie. Vo štvrtok to na stretnutí s novinármi povedal štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Karol Galek. “Pokiaľ sa Európa rozhodne, že zastaví tok financií za energetické nosiče do Ruska, Slovensko si nebude uplatňovať právo veta. Avšak chceme vedieť, chceme si byť istí, že máme tieto zdroje čím nahradiť, a pokiaľ sa to dotkne niektorých štátov viac ako iných, tak ako budú tieto štáty kompenzované,” povedal Galek.

Štátny tajomník spresnil, že nejde iba o finančnú kompenzáciu, ale aj o zaistenie zdrojov. Európska únia v tejto otázke nie je zatiaľ jednotná. Galek pripomenul, že každá sankcia by mala mať výrazne negatívnejší vplyv na toho, na koho je uvalená. V prípade zákazu dovozu ropy či plynu by mala Európa s energetickou bezpečnosťou problémy a Slovensko by patrilo k najpostihnutejším krajinám. O vyjadrenie k aktuálnej situácie s vývojom cien zemného plynu sme preto požiadali aj ministerstvo hospodárstva. Či sa premietne niekoľkonásobný nárast súčasnej ceny plynu aj do cien pre podnikateľov, spotrebiteľov a domácnosti, ak áno v akej výške. Veď pre rokom bola cena plynu na úrovni 17 EUR za megawatthodinu, dnes je to viac ako 300 EUR.

 

Rast cien zemného plynu je na svetových trhoch extrémny. ZDROJ: TASR – Roman Hanc

„Ceny plynu pre domácnosti na celý tento rok stanovil koncom minulého roka nezávislý Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Podrobnosti sú zverejnené na ich webe. V prípade neregulovaných odberateľov enormný nárast ceny plynu výrazne zasiahol tzv. domové kotolne. V tomto prípade sa Ministerstvo hospodárstva rozhodlo pomôcť spolu s SPP týmto odberateľom návrhom na zastropovanú cenu plynu. Záujemcovia o túto pomoc sa prihlasovali do 18.2. Viac informácií je na https://www.mhsr.sk/top/riesenie-vysokych-cien-energii-pre-domove-kotolne. Prípadne priamo na SPP. Treba zdôrazniť, že na základe pravidiel Európskej únie nie je možné, aby štát zasahoval do ceny samotnej komodity. Ministerstvo hospodárstva SR veľmi pozorne sleduje aktuálnu situácia a vývoj v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. Všetky kroky a prípadné rozhodnutia v oblasti energetiky sú a sú v tejto súvislosti koordinované s Ministerstvom zahraničných vecí a ostatnými členskými krajinami EÚ. Prepravné trasy v prípade plynu sú po plynovej kríze v roku 2009 dostatočne diverzifikované, reverzný tok funguje prakticky na všetkých prestupoch, ktoré na Slovensko idú. Zároveň je dôležitá aj diverzifiikácia samotných zdrojov. Jednou z ciest je nákup skvapalneného plynu, čo už Slovensko urobilo. V súčasnosti sa  rokuje o možnej spolupráci pri dodávkach plynu aj s Egyptom. Na nahradení ruského plynu inými dodávateľmi alebo inými zdrojmi energie pracuje aj Európska komisia (EK),“ povedala Katarína Matejková z tlačového odboru ministerstva hospodárstva.

 

Rast cien zemného plynu je na svetových trhoch extrémny. ZDROJ: TASR – Roman Hanc

K problematike s aktuálnymi cenami zemného plynu, jeho dovozom a zásobami sa vyjadril  aj Tibor Gregor, Výkonný riaditeľ Klubu 500. Mal by pri pokračujúcom raste veľkoobchodných aj maloobchodných cien vstúpiť do ich regulácie štát? “Štát má rozhodne v rukách možné opatrenia na zmiernenie dopadov extrémneho rastu cien, a to vo forme znižovania/rušenia regulovaných poplatkov v oblasti elektriny a plynu (samozrejme, s následnou kompenzáciou týchto výpadkov regulovaným subjektom). Je preto potrebné veľmi dôsledne sledovať, aké opatrenia v tejto súvislosti prijímajú a budú prijímať krajiny EÚ, a Slovensko by v oblasti podpôr malo zavádzať zrovnateľné opatrenia – a to aj vo forme dotácií a úľav –  tak, aby konkurencieschopnosť v jednotlivých členských krajinách nebola rôzna, a teda jednosmerne ohrozovaná.

Zaujímalo nás, či by zníženie zníženie spotreby plynu vo veľkých a strategických podnikoch spôsobilo výpadok priemyselnej produkcie na Slovensku. “Určite áno. Máme veľkých priemyselných odberateľov plynu, u ktorých by pri úplnom výpadku a okamžitom odstavení ruského plynu došlo k nezvratnému odstaveniu výrob a poškodeniu technológií. Podľa nášho názoru by v prípade odstavenia a poškodenia technológií už opätovné spustenie nebolo možné. Slovenská ekonomika je z nášho pohľadu existenčne závislá na ruskom plyne a rope,” dodal Tibor Gregor, Výkonný riaditeľ Klubu 500.

 

Rast cien zemného plynu je na svetových trhoch extrémny. ZDROJ: TASR – Roman Hanc

O rozhovor sme požiadali aj riaditeľa Odboru korporátnej komunikácie Slovenského plynárenského priemyslu Ondreja Šebestu.

Ako sa prejavuje aktuálny nárast cien plynu v maloobchodných a veľkoobchodných cenách a ako ho pocítia odberatelia, respektíve domácnosti v najbližších mesiacoch?

V priebehu roka 2020, vplyvom pandémie, ceny komodít výrazne klesli a dostali sa na historicky nízke úrovne. Táto anomália sa však v roku 2021 postupne vytratila. Stalo sa tak, okrem iného, aj v dôsledku oživenia svetovej ekonomiky a rastom dopytu, cien iných energetických komodít, napríklad uhlia alebo ropy, vyššieho dopytu po plyne ako zdroji na výrobu elektriny, výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, obchodovania s emisnými povolenkami a ceny sa vrátili na úroveň roka 2020. V posledných mesiacoch roka 2021 bolo možné na trhoch s energiami sledovať vysokú premenlivosť cien, s ich postupným výrazným nárastom o niekoľko desiatok percent. Aktuálny, mimoriadne vysoký celosvetový nárast cien energií je dôsledkom najmä vojnového konfliktu na Ukrajine a tým vyvolanej neistoty na trhoch, globálnym dopytom, snahou o diverzifikáciu zdrojov energií a hľadaním riešení na posilnenie energetickej bezpečnosti.  Tieto faktory budú mať nepochybne zásadný vplyv na vývoj cien komodít aj v nadchádzajúcich mesiacoch.

Mal by pri pokračujúcom raste veľkobchodných cien plynu vstúpiť do ich regulácie štát?

Pokiaľ ide o ceny za dodávku plynu v regulovaných segmentoch, t.j. pre domácnosti a malé podniky, tieto určuje svojím rozhodnutím ÚRSO, a to podľa príslušnej cenovej vyhlášky, ktorá stanovuje spôsob výpočtu regulovaných cien. Čo sa týka cien pre neregulovanú časť trhu, tie závisia od obdobia, v ktorom zákazník uzatváral zmluvu a od produktu, ktorý si zákazník vyberie. Niektoré firmy uprednostňujú istotu stálej ceny počas roka, iné nevedia svoju spotrebu vopred odhadnúť. SPP každému ponúka presne to, čo jeho biznis potrebuje – či ide o zabezpečenie nepretržitej výrobnej prevádzky alebo osvetlenie verejných priestorov. Zákazníci si môžu na základe vlastných preferencií vybrať z produktovej ponuky SPP.

Aké má Slovensko zásoby plynu, je to porovnateľné s ropou?

Zabezpečenie plynulých dodávok energií je pre SPP absolútnou prioritou a aktuálnej situácii venuje všetku svoju pozornosť. Ku dnešnému dňu sa dodávky plynu uskutočňujú plne v súlade s dennými objednanými množstvami a bez akýchkoľvek obmedzení. Okrem kontraktov na nákup plynu, má SPP k dispozícii aj zásoby plynu v zásobníkoch, ktorých aktuálna výška je adekvátna ročnému obdobiu.

Má Slovensko iné alternatívy dovozu plynu, okrem ruského?

Experti SPP naďalej veľmi podrobne sledujú vývoj situácie a analyzujú všetky dostupné obchodné možnosti a nástroje na zaistenie plynulých dodávok plynu pre zákazníkov, a to tak z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. S cieľom diverzifikácie zdrojov SPP tiež prvýkrát uzavrel zmluvu na nákup skvapalneného zemného plynu – LNG v objeme 80 miliónov m3. LNG tanker dorazí do terminálu LNG na chorvátskom ostrove Krk. Vzhľadom na prijaté obchodné opatrenia má SPP nakúpený LNG k dispozícii už od 1. marca 2022.