Regióny Bratislava

Situácia sa na PROTIVLÁDNYCH PROTESTOCH VYOSTRUJE: Demonštranti ZABLOKOVALI DOPRAVU!

Situácia sa na protestoch začína vyostrovať. Zdroj: Topky.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – Na výročie Nežnej revolúcie sa konajú viaceré zhromaždenia namierené proti vláde a pandemickým obmedzeniam. V Bratislave je na dnes ohlásených desať protestov a zhromaždení. Viaceré z nich už prebiehajú. Policajti sa pripravili, do mesta vyrazil aj antikonfliktný tím.

 

Na protestné zhromaždenie strany Smer-SD prišli stovky ľudí, zaplnili celé námestie pred parlamentom. Kritizovali policajného prezidenta Štefana Hamrana, ministra vnútra Romana Mikulca, prezidentku aj vládne pandemické opatrenia.

Robert Fico pred parlamentom uviedol, že strana opäť začne so zbieraním podpisov pod petíciu za referendum o predčasných voľbách. Dodal, že plánujú každý týždeň protestovať pred prezidentským palácom, pokiaľ prezidentka referendom nepodpíše. „Nech žije Dubček! Nech žije Slovensko! Za predčasné parlamentné voľby!“ hovoril vo svojom prejave Robert Fico.

Zdroj: SITA/Jana Birošová

Zároveň poukázal na to, že na mieste sú ozbrojení policajti. Podľa vlastných slov im nechce vyčítať, že si robia svoju prácu, odkázal však dočasne poverenému prezidentovi Policajného zboru Štefanovi Hamranovi a ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO), že na proteste sú slušní ľudia.

Bratislavskí policajti zatiaľ pri stredajších protestoch nezaznamenali prípady narušenia verejného poriadku alebo inej protiprávnej činnosti. “V súvislosti s dnešnými verejnými zhromaždeniami, ktoré sa konajú na viacerých miestach v Bratislave, prijala polícia adekvátne opatrenia. Bezpečnostnú situáciu priebežne vyhodnocujeme s dôrazom na ochranu života, zdravia, majetku občanov a verejný poriadok,” uviedli policajti na sociálnej sieti.

Zdroj: SITA/Jana Birošová

Ďalší protest prebiehal aj na Šafaríkovom námestí, konkrétne protest hnutia Republika. Predstavitelia hnutia Republika, ktorí protest zvolali, si pri fontáne postavili pódium, kde sa striedajú rečníci. Bývalý minister spravodlivosti Ján Čarnogurský na pódiu hovoril o vplyve západných krajín. “Západné krajiny spôsobujú vojny, kvôli ktorým prichádzajú migranti do EÚ,” povedal Čarnogurský.

Zdroj: Topky.sk / Ján Zemiar

Podvečer je ohlásený pred parlamentom aj ďalší protest, a to strany ĽSNS. Situácia sa však začína vyostrovať.  “Krátko pred 14.30 h bol z priestoru pred budovou Národnej rady SR predvedený 59-ročný muž. Dôvodom jeho predvedenia bolo porušenie ustanovení priestupku proti verejnému poriadku. Muž bol eskortovaný na príslušné policajné oddelenie,” informuje polícia na sociálnej sieti.

Protestujúci sa z bratislavského Šafárikovho námestia v stredu podvečer začali presúvať pred Úrad vlády (ÚV) SR. Dav tvorený viacerými stovkami občanov pritom zablokoval dopravu v okolí Kamenného námestia a priľahlých uliciach. Dopravný podnik Bratislava (DPB) musel odkloniť niektoré linky hromadnej dopravy.

Zdroj: Topky/Maarty

“Hliadky bratislavských policajtov momentálne dohliadajú na bezpečnosť účastníkov verejného zhromaždenia, ktorí sa krátko po 16.30 h začali presúvať zo Šafárikovho námestia na Námestie slobody,” ozrejmil bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff. Situáciu podľa jeho slov polícia naďalej monitoruje. Ak by došlo k narušeniu verejného poriadku, či páchaniu inej protiprávnej činnosti polícia je podľa jeho slov pripravená v zmysle zákona zakročiť.

K presunu protestujúcich vyzval na akcii jeden z poslancov NR SR pôsobiaci v mimoparlamentnom hnutí Republika Milan Mazurek. Na pódiu hovoril o prechádzke celou Bratislavou a vyslaní silného politického signálu i signálu boja, odvahy a túžby po slobode. “A keď táto vláda nebude počúvať, pôjdeme a urobíme všetko preto, aby táto vláda skončila zo dňa na deň,” vyhlásil s tým, že už nie je čas na referendum a vyzval vládu k okamžitej demisii.

Správu budeme aktualizovať.