Bratislava Domáce Kauzy BSK Top

Škandál Microsoftu na bratislavskej župe naberá na obrátkach. V hre sú podozrenia z podvodov

Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja na tlačovej konferencii, kde oznámil podanie na Generálnu prokuratúru SR v kauze Microsoft. Zdroj: archív

BRATISLAVA- Kauza schránkových firiem, cez ktoré mal Microsoft dodávať služby Bratislavskému samosprávnemu kraju (BSK), nie je stále na konci. Sedem mesiacov po tom, ako Glob.sk o kauze písal, je prípad stále otvorený a vyšetruje sa. Podľa našich informácií medzi čudesné praktiky, ktoré sa na župe diali za bývalého vedenia, patrí aj divné správanie samotných zástupcov Microsoftu pri podpisoch. Okrem rôznych iných porušení zákona, to vyzerá tak, že zástupcovia firmy Microsoft podvádzali aj na niečom takom banálnom ako sú zápisy zo stretnutí.

 

Pri vyšetrovaní, čo sa na župe vlastne stalo, aká škoda župe vznikla a akú úlohu v tom hral samotný Microsoft, sa snaží súčasné vedenie získať aj materiály od slovenskej pobočky Microsoftu. Jedným z takýchto materiálov sú napríklad zápisy zo stretnutí medzi zástupcami Microsoftom a bývalým vedením BSK. Z 23 zápisov, ktoré dodal Microsoft ako svoj doklad o údajných stretnutiach, nebol podpísaný zo strany župy ani jeden.

Naopak župa z evidovaných 23 stretnutí mala podpísaných zo strany Microsoftu len 12 záznamov. Aj pri tých sa navyše vynárajú nezrovnalosti. Ako sa uvádza v doplnenom podaní na Generálnu prokuratúru, k jednému stretnutiu existujú dva rôzne zápisy. A to nie je všetko. Zápisnice sa odlišujú obsahom aj počtom zúčastnených osôb aj rôznymi podpismi. O stanovisko k danej veci Glob.sk požiadal aj samotnú firmu, na naše otázky nereagovali.

Z podania Bratislavského samosprávneho kraja na firmu Microsoft. Zdroj: glob.sk

Frešovi ľudia a schránkové firmy asistovali Microsoftu

Po nástupe do funkcie predsedu Bratislavského samosprávneho kraja si Juraj Droba vzal na mušku správanie bývalého vedenia a nechal preveriť uzatvorené zmluvy. Nový župan tak narazil napríklad na zvláštnu zmluvu medzi spoločnosťou Microsoft a BSK na IT služby. Jedným z dôsledkov tejto zmluvy bol stav, kedy sa Microsoftu podarilo získať 90% všetkých finančných prostriedkov určených na 3 roky za rekordných 38 dní. Zároveň sa ukázalo, že zakázku ani nerealizoval Microsoft, ale využil tri iné eseročky – Rodonit, Solitius a SmartGlobe. Tieto spoločnosti sa dajú nazvať aj “schránkovými”. Nedostatočná odborná či finančná spôsobilosť týchto firiem, ako aj účelové prevádzanie týchto firiem na ďalšie osoby hneď po ukončení zakázky, tomu nasvedčuje. Do zmluvy schoval Microsoft aj nesúvisiace nákupy, akými boli semináre, školenia, nákup hardwaru a podobne. Vyšší územný celok teda nakupoval zbytočne draho a niektoré vyfakturované položky dokonca považuje súčasné vedenie za fiktívne.

Microsoft má viacero problémov na trhoch bývalej východnej Európy. Korupčné podozrenia nakoniec viedli k tomu, že mnohí bývalí vedúci zamestnanci Microsoftu už dnes pôsobia mimo jeho rady. Ich konanie by ale neprešlo bez pomoci či nepozornosti ľudí na úrade BSK. Ako sme informovali, jedným zo zainteresovaných má byť aj Ján Keselý.

Župa pod novým vedením mala problém aj v komunikácii s firmou Microsoft. Aj tu však došlo k personálnym zmenám, čo situáciu o čosi zlepšilo. Ako povedala pre Glob.sk Veronika Beňadiková z tlačového  oddelenia BSK “komunikácia s novým vedením Microsoft Slovakia s.r.o. je štandardná”. Zároveň potvrdila, že župa stále trvá na vyplatení neoprávnene čerpaných prostriedkov späť na účet BSK. K nezrovnalostiam s podpismi sa bližšie vyjadrovať nechcela, župa na prípadné rozpory odpovie vraj priamo vyšetrovateľovi.