Regióny Bratislava Top

ŠKANDÁL Ministerstva kultúry?! Z budovy SND je ruina, napriek tomu, že na opravu štát vyčlenil pól milióna eur

Budova Slovenského národného divadla. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Posledných pár rokov médiá upozorňujú na alarmujúci stav Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. V máji roku 2021 sme sa v rozpadajúcej sa budove boli pozrieť osobne. Už vtedy jej katastrofálny stav neumožňoval zamestnancom si vykonávať svoju prácu. Zarážajúce však ostáva, že Ministerstvo kultúry na jej opravu dostalo zo štátnej pokladnice 500 tisíc eur. Kde spomínané peniaze skončili? 

 

V divadle bolo bežné, že museli umelci počas predstavení doslova hasiť situáciu. Veľakrát sa vypálili svetlá, na ktoré náhradné žiarovky už nevyrábajú. Absurdný moment nastal napríklad aj vtedy, keď sa na javisko mala výťahom dostať speváčka Sisa Sklovská, no výťah sa zasekol a ona ostala stáť niekde v medzi priestore. Veľkým problémom bola tiež javisková točňa, ktorej ovládanie zo 70. rokov doslova zhorelo. Pracovníci divadla nám pred rokom opísali aj iné tragikomické príbehy z historickej budovy SND. Celú reportáž si môžete pozrieť nižšie.

Najnovšie Inšpektorát práce vydal úplný zákaz používania budovy SND na akékoľvek účely a to pre zlý technický stav divadelných technológií. V praxi to znamená, že v divadle sa už nebudú môcť konať žiadne kultúrne predstavenia a samotná budova je dokonca uzavretá aj pre zamestnancov. Vedenie divadla obviňuje z katastrofickej situácie rezort Ministerstva kultúry, či politikov. „Súčasný stav je výsledkom vizitkou politických elít a ich prístupu ku kultúre,“ povedal generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Drlička pre denník Nový čas. Ministerstvo kultúry nechcelo presne stanoviť, kto je za aktuálny stav budovy SND zodpovedný.

NA VLASTNÉ OČI Hrozný stav historickej budovy SND: Drlička s ňou má iné plány

Minuli takmer 200 tisíc a na budove neopravili nič

Ministerstvo kultúry priznalo, že mu boli ešte v roku 2018 poskytnuté kapitálové výdavky vo výške pól milióna eur na investičnú akciu s názvom, „Rekonštrukcia historickej budovy Slovenského národného divadla.“ Rezort následne  z týchto peňazí minul na plány a sťahovanie takmer 200 tisíc eur, bez toho, aby v budove vymenil, čo i len jednu pokazenú žiarovku. „Z nich sa 81-tisíc eur použilo na konci roka 2020 na vypracovanie stavebného zámeru. Stavebný zámer odhadol celkovú cenu rekonštrukcie na 62 mil. eur,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva kultúry Zuzana Viciaňová. „Investícia v tejto výške si vyžaduje spracovanie štúdie uskutočniteľnosti, na ktorej sa aktuálne pracuje a na ktorú sa použili prostriedky z tohto zdroja vo výške 75-tisíc eur,“ tlmočí ďalej kroky ministerstva s tým, že minulo 156 tisíc len na plánovanie a štúdie. Ďalších 36 tisíc z 500-tisícového štátneho balíka podľa slov hovorkyne utratili na, „prípravné práce pred rekonštrukciou, ako je uvoľnenie priestorov skladov kulís a kostýmov a prác súvisiacich s ich premiestnením, triedením a uskladnením,“ čo presne si máme pod touto špecifikáciou predstaviť, nech uváži čitateľ.

Galéria
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: SND
Zdroj: SND
Zdroj: SND
Zdroj: SND
Zdroj: SND
Zdroj: SND
navigate_before
navigate_next

Pre nevyčerpanú čiastku vo výške 308 tisíc eur sa napokon ministerstvo kultúry rozhodlo nájsť z nevysvetliteľného dôvodu úplne iné uplatnenie, ako malo spočiatku v pláne. „Požiadalo vládu o zmenu účelu použitia, a to pre prípravu projektovej dokumentácie a následne inžiniering a pasportizáciu budovy pre rekonštrukciu a modernizáciu nehnuteľností Umelecko-dekoračných dielní SND na Mliekarenskej ulici v Bratislave,“ dodáva Viciaňová s tým, že zvyšné peniaze sa rozhodli použiť v novej budove SND.

„Cieľom vypracovania týchto dokumentácií je zabezpečiť pripravenosť investičného projektu pre uchádzanie sa o finančné prostriedky na realizáciu rekonštrukcie a modernizácie Umelecko-dekoračných dielní z Plánu obnovy a odolnosti v 2. polroku 2022,“ špecifikovala hovorkyňa na čo presne financie určili.

Rekonštrukcia budovy je naplánovaná na sedem rokov. No odkiaľ historická dominanta Bratislavy získa spomínaných 62 miliónov ostáva nateraz otázne.