Regióny Bratislava Top

ŠKANDÁL Pri ružinovskej nemocnici sa kopí biologický odpad. Dostanete sa k nemu bez problémov

Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA –  Testy, rúška, ochranné odevy, injekčné striekačky – každý jeden takýto použitý kúsok zdravotníckeho materiálu mohol prísť do kontaktu s koronavírusom, ktorý si do dnešného dňa u nás oficiálne vyžiadal viac ako 7-tisíc obetí. Nehovoriac o tom, že v nemocnici vzniká odpad aj mimo dosahu ochorenia COVID-19. Ako sme zistili, ten sa bez väčšej ochrany teraz povaľuje aj pri budove nemocnice v bratislavskom Ružinove. Len pár metrov od hlavného vchodu, v blízkosti parku či frekventovanej ulice vyvoláva obavy ľudí. Zoznam.sk sa priamo na mieste presvedčil, že dostať sa k nemu, nie je vôbec žiaden problém. 

 

Pandémia koronavírusu je problémom číslo jedna sama o sebe. Skrýva však v sebe ešte ďalší, už menej viditeľný, no o to alarmujúcejší problém a to hromadiaci sa biologický odpad. Ako sme sa sami presvedčili, hory odpadu nájdete pri nemocnici aj dnes. Vidieť môžete nielen uzavreté vrecia či kontajnery, ale aj voľne po zemi porozhadzovaný zdravotnícky materiál. To všetko oddelené od okolitého sveta iba výškovým rozdielom. Priestor, kde je odpad umiestnený, sa totiž nachádza niekoľko metrov pod úrovňou okolitého terénu. Prístup k nemu však nie je žiadnym problémom a dostať sa k nemu môžete aj ako obyčajný okoloidúci priamo z frekventovaného chodníka. Nebráni vám v tom žiadna uzavretá brána, rampa či pracovník.

 

Odpadu je veľa

Problém s likvidáciou hromadiaceho sa odpadu priznáva aj samotná Univerzitná nemocnica v Bratislave (UNB), ktorej súčasťou je aj Nemocnica Ružinov. „Aktuálne sa v Univerzitnej nemocnici Bratislava tvorí viac odpadu, vzhľadom k zvýšenej spotrebe ochranných oblekov, ktorá vznikla v súvislosti s nepriaznivou epidemiologickou situáciou,“ uviedla pre Zoznam.sk hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Upozornila na to, že odvoz, ako aj likvidáciu odpadu zabezpečuje externá firma. Tá bola podľa jej slov vybraná v rámci riadneho procesu verejného obstarávania. „Túto spoločnosť sme už požiadali o nápravu,“ doplnila Kliská.

Na to, že v prípade ružinovskej nemocnice nie je v súvislosti s likvidáciou odpadu všetko v poriadku, poukazovali už aj samotní ľudia na sociálnych sieťach. Mnoho Ružinovčanov si tiež kladie otázku, či sa v prípade silnejšieho vetra nemôže časť odpadu dostať na sídliská, do parkov či na chodníky, po ktorých denno-denne chodia. Otázniky visia aj nad tým, či sa od použitých predmetov pochádzajúcich z nemocnice nemôžu infikovať zvieratá ako potkany a mačky, ktorým k prístupe k nim nič nebráni a či aj ony nemôžu prispieť k tomu, aby sa odpad rozvliekol do okolia.

Téme sa budeme pre vás venovať aj naďalej.

Galéria
Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Ilustračné. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
navigate_before
navigate_next