Regióny Bratislava Top

Sleduje ju desaťtisíce ľudí: Odporúčania Alex Wortex rieši polícia

Zdroj: Topky.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – S dezinformáciami o koronavíruse sa stretávame na dennej báze. Najčastejšie konšpirátori, ale aj bežní ľudia zdieľajú neoverené a vymyslené informácie o očkovaní, ktoré podľa ich názoru vyhubí ľudstvo, prípadne, že bude nedostatok krvi kvôli tomu, že očkovaní ju nebudú môcť darovať. Hoax týkajúci sa očkovania zdieľala aj neznáma známa Alex Wortex. Na svojom instagrame totiž uverejnila informáciu, že očkovaní sú pre nezaočkované ženy skutočnou hrozbou. Polícia však zdvíha nad informáciou varovný prst.

 

Každý z nás už zrejme pozná človeka, ktorý bol zaočkovaní vakcínou proti koronavírusu. Stále sa však objavujú nové a nové hoaxy a dezinformácie týkajúce sa očkovania. Tí, ktorí veria vedcom, už mali byť mŕtvi, postihnutí, prípadne na čiernej listine pri darovaní krvi, alebo sa z nich mali stať „mutanti“. Okrem relatívne silnej imunitnej reakcie sa však ľuďom nič nestalo a tak konšpirátori len vytvorili vlnu neistoty a pochybení.

Snáď každý Slovák už v kuloároch počul meno Alex Wortex. Ide o kontroverznú influencerku, ktorá sa chváli tým, že sa neholí a oblieka sa nanajvýš extravagantne. A aj ona už takúto správu uverejnila. Týkala sa zaočkovaných žien, ktoré majú podľa jej názoru byť doslova hrozbou pre tie, ktoré zatiaľ zaočkované nie sú. „V skratke, ženy zaočkované, aj nezaočkované, pokiaľ sú v úzkom styku s niekým zaočkovaným, majú problém s menštruáciou. Menštruácia prichádza príliš skoro, prípadne vôbec, sprevádzajú ju neobvyklé bolesti, je buď veľmi silná/slabá a najmä sa spomínajú veľké krvné zrazeniny,“ napísala na sociálnej sieti, kde ju sleduje vyše 40-tisíc ľudí. Ako dodala, zaočkovaní majú spôsobiť aj to, že u žien evidujú čoraz viac samovoľných potratov, v prípade detí sa pri styku so zaočkovanými rodičmi samovoľne spúšťa krv. „Je to extrémne zvláštne, najmä pri tých neozaočkovaných ženách, sama som bola skeptická, či to nie je nejaké placebo, ale sami ste ma následne zavalili správami, s tým, že ste o tom, čo sa deje netušili, len ste spozorovali veľké zmeny/problémy s cyklom a nevedeli ste si to vysvetliť,“ uvádza Wortex, pričom ľudí nabáda, aby si určite pozreli výpovede, ktoré zdieľala, aj keď už väčšina bola zmazaná.

 

Zdroj: Hoaxy a podvody – Polícia SR

Ako to je naozaj?

K celej veci sa následne vyjadrili aj policajti, ktorí celý príbeh zverejnili na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR. Ako uviedli, ide o hoax, ktorý mal obrovský dosah na ľudí, keďže Wortex má na Instagrame desaťtisíce sledovateľov. „Ide o TOTÁLNY nezmysel. Žiadna z vakcín nevplýva na osobu, ktorá nebola zaočkovaná. A to zahŕňa aj menštruáciu, plodnosť a tehotenstvo,“ vysvetľujú policajti s tým, že vakcíny obsahujú len krátku informáciu, ktorá rovnako, ako príbeh na sociálnej sieti, vydrží iba pár hodín a následne zmizne. „Nejde o živý vírus a preto sa nemôže šíriť. Ostane len v mieste vpichu konkrétneho človeka. Aj to je jeden z dôvodov, prečo zaočkovaný človek nebude mať pozitívny PCR alebo antigénový test v dôsledku očkovania,“ konkretizovali muži zákona.

„Čo sa týka menštruačných bolestí, expert na infekčné choroby Amesh A. Adalja sa domnieva, že akákoľvek „dodatočná“ bolesť je normálna a je naviazaná na bolesti spojené s vakcínou. Podľa ďalších odborníkov za problémy s menštruáciou po vakcíne môže stres,“ dodali policajti. Pridali k tomu aj vyjadrenia popredných svetových pôrodníkov, ktorí uvádzali, že neexistuje žiadny biologický mechanizmus, ktorý by zodpovedal za narušenie menštruačného cyklu po podaní vakcíny. Okrem toho, v prípade bolestí či iných problémov spojených s menštruáciou sa dá hovoriť o krátkodobých vedľajších účinkoch, ktoré sú porovnateľné s bolesťou v paži či únavou a zvýšenou teplotou po vakcinácii.

Galéria
Zdroj: Topky.sk / Ján Zemiar
Zdroj: Topky.sk / Ján Zemiar
Zdroj: Topky.sk / Ján Zemiar
Zdroj: Topky.sk / Ján Zemiar
Zdroj: Topky.sk / Ján Zemiar
Zdroj: Hoaxy a podvody – Polícia SR
navigate_before
navigate_next