Regióny Bratislava Top

Slová plné smútku aj uznania: Komunálni politici spomínajú na Milana Ftáčnika

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA (Redakcia/TASR) – Slovensko zasiahla smutná správa. Po ťažkej chorobe nás navždy opustil bývalý primátor Bratislavy, minister školstva, politik a vysokoškolský pedagóg Milan Ftáčnik. Jeho smrť prišla náhle a nečakane. Na sociálnej sieti si na exprimátora zaspomínali viaceré osobnosti z komunálnej, ale aj vysokej politiky.

 

Jednou z nich je aj prezidentka Zuzana Čaputová, podľa ktorej bol Ftáčnik výraznou postavou slovenskej politiky. “Stál aj pri prijímaní ústavy. Patril k tým ľuďom a politikom, ktorých jeho oponenti rešpektovali. Svoje názory a idey presadzoval vždy vecne, slušne a s rešpektom. Jeho kultivovaný prejav bude našej spoločnosti chýbať. Takých ľudí vo verejnej službe nikdy nie je dostatok. Za prácu pre ľudí aj pre svojich študentov mu patrí vďaka,” napísala hlava štátu a rodine a blízkym vyjadrila úprimnú sústrasť.

Svoje k smutnej udalosti napísal aj druhý najvyšší ústavný činiteľ – predseda parlamentu Boris Kollár. Rovnako, ako prezidentka, vyjadril rodine a blízkym zosnulého expirmátora úprimnú sústrasť. “Táto správa ma ľudsky zasiahla a úprimne ma to mrzí. V týchto ťažkých chvíľach som v myšlienkach so smútiacou rodinu a prajem im veľa síl. Česť jeho pamiatke,” napísal Kollár.

Podľa primátora Bratislavy Matúša Valla išlo o piateho ponovembrového primátora, ktorý strávil vo verejnej službe roky. “Bol ministrom školstva, starostom Petržalky, vysokoškolským pedagógom, komunálnym poslancom. Naše pracovné cesty sa síce nestretli, ale každý, kto ho v práci pre mesto zažil, spomína na neho ako na pracovitého, slušného človeka a odborníka. Bratislava a práca pre mesto boli našim spoločným záujmom,” napísal na sociálnej sieti Vallo, pričom verejnosti oznámil, že kondolenčná kniha bude k dispozícii na bratislavskom magistráte počas budúceho týždňa denne od 9:00 – 17:00 a v piatok od 9:00 – 14:00. Rodine a pozostalým vyjadril úprimnú sústrasť.

K tragickej udalosti sa vyjadril aj Ftáčnikov nástupca na poste primátora hlavného mesta Ivo Nesrovnal. Rodine exprimátora vyjadril úprimnú sústrasť. “Milan bol priamy a úprimný človek a politik. Hoci sme boli politickými oponentami, stále sme si našli k sebe cestu. V dôležitých veciach pre Bratislavu sme boli vždy zajedno. Bol skromný a ľudský, to som na ňom obdivoval. Rád som ho stretával v uliciach Bratislavy a vždy sme sa srdečne porozprávali. Bude chýbať. Česť jeho pamiatke,” uviedol na sociálnej sieti.

K smutnej správe sa vyjadril aj súčasný predseda Bratislavského kraja Juraj Droba. Ten napísal, že išlo o človeka „ktorý presadzoval kultivovanosť a slušnosť v politike“. Ako dodal, Milana Ftáčnika si vážil za to, ako sa správal, či pristupoval k riešeniu problémov. „Môj postoj k nemu sa nezmenil, ani keď sme boli súpermi v župných voľbách, ani keď sme stáli na opačnej strane barikády v jednom prípade po voľbách. Či už bol spojencom alebo oponentom, každého si dokázal pozorne vypočuť a snažil sa byť konštruktívny,“ napísal župan s tým, že v argumentoch bol vždy matematicky presný a jeho najväčšou zbraňou bola logika.  „Aj keď v poslednom volebnom období už nebol aktívny v komunálnej politike, bude nám v Bratislave chýbať. Pán Milan, česť vašej pamiatke,“ uzavrel.

Pavol Frešo, ktorý bol predsedom bratislavského kraja v čase Ftáčnikovej primátorskej éry, upozornil, že nebyť Ftáčnika a jeho odborných a diplomatických zručností, nedošlo by k zásadnej prestavbe verejnej infraštruktúry a reálnemu čerpaniu eurofondov pre hlavné mesto a kraj samotný. “Práve on položil základy veľkých projektov, ktoré dnes slúžia a budú slúžiť ďalšie desiatky rokov, ako je napríklad električka do Petržalky,” upozornil Frešo, pričom rovnako vyzdvihol Ftáčnikove morálne kvality.

Zronený správou o úmrtí je aj ďalší bývalý predseda bratislavskej župy Vladimír Bajan, ktorý bol v čase, keď Ftáčnik viedol magistrát, starostom najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka. „Milan Ftáčnik, statočný človek, priateľ, bojovník. Česť tvojej pamiatke. Budeš strašne chýbať,“ napísal Bajan na sociálnej sieti.

Milan, ďakujeme

Na Ftáčnika spomínajú aj bratislavské samosprávy. Petržalka, kde bol aj starostom, vyjadrila v mene celého miestneho úradu rodine nebohého exprimátora úprimnú sústrasť. “Milan, ĎAKUJEME za všetku tvoju prácu a všetky tie prebdené noci obetované v snahe zlepšiť našu spoločnú komunitu. S úctou a láskavou spomienkou, tvoja Petržalka,” napísala samospráva na sociálnej sieti.

Úprimnú sústrasť rodine vyjadril aj starosta bratislavskej Rače Michal Drotován. “Ako primátor nastúpil do ťažkého obdobia rokov 2010-2014, kedy zdedil prakticky vytunelovanú Bratislavu – urobil prvé kroky k tomu, aby sa mesto začalo viac zaujímať o verejné priestory, cyklistiku, zeleň ale aj výstavbu a využitie mestského majetku,” napísal šéf bratislavskej samosprávy. Ako dodal, s exprimátorom spolupracoval nielen pri riešení podnetov z Rače, ale pravidelne ho stretával pri ceste do práce v Starom Meste. “A tiež ako bežci sme sa stretávali na bežeckých pretekov (čo bola dovtedy tiež vec nevídaná stretávať primátora v šatni ako bežného človeka). Česť jeho pamiatke,” uzavrel Drotován.

Podľa starostu Ružinova Martina Chrena to bol človek, na ktorého sa nezabúda. „Nikdy do politiky nevnášal konflikt a matematikom bol aj v pracovnom živote. Vždy hľadal riešenia a nie dôvody, prečo sa niečo nedá,“ uviedol Chren, ktorý ho zároveň označil za jednoznačne jedného z najlepších ministrov školstva.

Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová registruje Ftáčnika ako primátora Bratislavy, ktorý veľmi zodpovedne pristupoval k viacerým témam, ktoré prinášalo hlavné mesto a z ktorých mnohé nie sú stále doriešené. „Vážim si ho ako človeka a registrovala som ho aj ako zanieteného fanúšika šachu. Práve včera sme otvárali majstrovstvá Slovenska v hybridnom šachu, kde sa spomínal, a o to smutnejšie mi pripadá, že takúto stratu Bratislava zaznamenala,“ povedala Aufrichtová.

Úprimnú sústrasť vyjadril aj starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. „Milana Ftáčnika si budem pamätať ako slušného človeka, silne sociálne orientovaného, primátora, s ktorým sa dalo diskutovať o všetkom a ktorý pripúšťal aj odlišné názory,“ skonštatoval Kusý. Pripomenul tiež, že spravil veľa pre zníženie dlhu hlavného mesta.

Na Milana Ftáčnika si zaspomínal aj šéf Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček. “Milan, bolo mi cťou. Cítim smútok a je mi ľúto, že tu už nie si. To, čo Ťa najviac vystihuje je ĽUDSKOSŤ. Rád spomínam na naše stretnutia, keď si bol primátorom Bratislavy. Bolo to obohacujúce a veľakrát aj inšpirujúce pre moju službu. Ďakujem Ti. Nech Pán prijme Tvoju dušu. Česť Tvojej pamiatke,” napísal na sociálnej sieti. K príspevku pridal aj dve fotografie, na ktorých je spolu s bratislavským exprimátorom.

 

Zdroj: FB / RIchard Rybníček

Dlhoročný spolupracovník Ftáčnika, súčasný podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy je presvedčený, že Ftáčnik zanechal spoločnosti silný odkaz o tom, že politika sa dá robiť zodpovedne a poctivo a politik musí byť schopný viesť dialóg a podporovať partnerstvo. „Milan bol človek, ktorý považoval verejnú funkciu za poslanie. Aj preto ctil morálne hodnoty a každé jeho konanie vychádzalo z vízie, ako lepšie spravovať veci verejné,” uviedol Andrassy, ktorý vyjadril zároveň úprimnú sústrasť najbližším.

K úmrtiu sa vyjadril aj súčasný minister školstva Branislav Gröhling. Milanovi Ftáčnikovi poďakoval za prácu v školstve aj v politike. Rodine a blízkym zosnulého exministra školstva a bývalého primátora Bratislavy vyjadril úprimnú sústrasť. “Od roku 1989 mal rezort školstva mnoho ministrov, no málokto z nich v ňom zanechal takú stopu ako Milan Ftáčnik. Táto smutná správa prišla, žiaľ, príliš skoro,” uviedol minister školstva na svojom profile na sociálnej sieti. Poznamenal, že s Ftáčnikom sa spoznali pri diskusiách k dokumentu Učiace sa Slovensko. “Poznal som ho tiež ako člena Správnej rady Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, kde som si ho veľmi vážil za jeho seriózny a rozumný prístup,” poznamenal.

„So zármutkom v srdci oznamujeme, že nás vo veku 64 rokov navždy opustil dlhoročný kolega a výnimočný vyučujúci doc. RNDr. Milan Ftáčnik, CSc., venujte mu tichú spomienku,“ napísali na stránke Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského, kde pôsobil ako pedagóg.