Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Vodiči sa dočkajú vytúženej NOVINKY: Čakali na ňu ROKY! Vieme podrobnosti

Slovenskí vodiči sa dočkajú vytúženej novinky. Zdroj: Zoznam.sk

SLOVENSKO – Slováci sa na domácich diaľniciach dočkajú novinky. Jednodňovú novú diaľničnú známku už v tomto období pripravuje ministerstvo dopravy, a to na základe regulácie z Bruselu.

 

Zaujímavá bude najmä pre motoristov, ktorí diaľnice využívajú len občas. Ako informuje portál Topspeed.sk, recipročne budú mať možnosť zakúpiť si jednodňovú známku aj Slováci cestujúci do iných krajín EÚ. Blížiacej sa dovolenkovej sezóny sa to však týkať ešte nebude.

Ministerstvo dopravy potvrdilo, že jednodňová diaľničná známka rozšíri ponuku diaľničných známok pre vodičov. “V prvom rade je potrebné transponovať príslušnú európsku smernicu do slovenskej legislatívy, čas máme na to do 25. marca 2024,” uvádza rezort dopravy.

Rovnako, ako pri ostatných slovenských diaľničných známkach, aj novinka bude dostupná výlučne v elektronickej forme.

Koľko bude známka stáť, zatiaľ nie je známe, no úradníci o celej téme komunikujú aj s inými štátmi EÚ. Podľa regulácie z Bruselu jej cena nemá prevýšiť 9 percent ročnej známky, čiže v prípade Slovenska by išlo maximálne o 5,4 eura.

“Cenu známky určí ministerstvo dopravy po dôkladnej analýze. Národná diaľničná spoločnosť, ako správca výberu úhrady diaľničnej známky, v súčasnosti analyzuje a identifikuje technické a aplikačné dopady zavedenia jednodňovej diaľničnej známky a komunikuje aj s inými krajinami, aby sme poznali ich zámery v tejto veci,” odkázalo ministerstvo dopravy.

Česko už cenu oznámilo

Portál Topspeed zverejnil aj ceny českých diaľničných známok platných od budúceho roku. Denná diaľničná známka bude stáť 200 korún, čo je pri aktuálnom kurze približne 8,50 €. Zvýšiť sa má cena ročnej známky. Kým v súčasnosti stojí 1 500 korún, od roku 2024 by sa jej cena mala zvýšiť na 2 300 korún, čo je v prepočte cca 98 eur. Elektromobily budú mať diaľničné známky zadarmo. Výhodnejšie ceny sú pripravené aj pre majiteľov hybridov alebo vozidiel na zemný plyn či biometán.