Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

SLOVÁCI sa pochlapili: VYMYSLELI niečo špeciálne! S TÝMTO sme vo svete unikát

Na Slovensku vyrábame asfalt s unikátnou prímesou recyklovaných cigaretových ohorkov. ZDROJ: EcoButt

BRATISLAVA – Alternatívne formy zelenej energie, odpadové hospodárstvo, alternatívne formy motorizmu a elektrifikácia automobilového priemyslu, znižovanie environmentálnej záťaže. To sú v posledných rokoch mimoriadne populárne formy zmeny životného štýlu už aj na Slovensku. Ale teraz Slováci vymysleli úplne niečo špeciálne, jedinečné a vo svete unikátne.

 

Na Slovensku totiž začíname stavať cesty z cigaretových ohorkov. Na prvý pohľad šialená a nerealizovateľná myšlienka, no v skutočnosti reálna, odskúšaná a otestovaná v praxi. Je za ňou firma EcoButt, ktorá odpad z cigariet využíva environmentálne prospešným spôsobom. Recykluje ho a využíva v asfaltovej zmesi. Dôvod je pragmatický aj praktický. Šetrí lesy a zároveň kvalita asfaltu sa nemení. Acetyl celulózový granulát vyrobený z ohorkov je totiž náhradou bežného celulózového granulátu. Hlavnou funkciou týchto výrobkov je hlavne zabránenie stekavosti spojiva pri transporte asfaltu. „Spomínaný celulózový granulát, ktorý sa v súčasnosti na modifikáciu asfaltových zmesí používa je získavaný z drevnej buničiny – čiže z dreva našich lesov. Prechádza procesom zbavovania lignínu, až sa z neho stáva granulát, ktorý putuje do ciest a chodníkov,“ skonštatovala firma Eco Butt.

Unikátny nápad nahradiť zbytočnú spotrebu dreva použitím nepotrebného odpadu je ekologickou inováciou, uznávanou aj v zahraničí. Viac ako 10 miliónov cigaretových ohorkov, ktoré sa nám za posledný rok podarilo v EcoButte spoločne s partnermi vyzbierať, bude použitých na opravu ciest v spolupráci s Mesto Žiar nad Hronom,“ informuje firma. Pritom zdrojov majú nevyčerpateľné množstvo, keďže denne sa vo svete predá viac ako 15 miliárd kusov cigariet, z čoho viac než polovica končí na zemi. “Výskum ukázal, že jeden cigaretový filter kontaminuje až 5 litrov vody na podmienky nezlučiteľné so životom bežného organizmu.” dodala firma EcoButt.

 

Na Slovensku vyrábame asfalt s unikátnou prímesou recyklovaných cigaretových ohorkov. ZDROJ: EcoButt

Princíp na akom funguje recyklácia cigaretových filtrov je jednoduchý. „Keď sme recyklačný projekt EcoButt pripravovali, základom bola otázka zberu. Trápilo ma množstvo ohorkov na zemi a tak sme nadizajnovali špeciálne zberné nádoby, do ktorých fajčiari môžu svoje ohorky bezpečne umiestniť. Takéto popolníky už v rámci celého Slovenska využíva viac ako 25 firiem a miest. Každý mesiac následne zberné nádoby čistíme, vyprázdnime a odpad putuje do recyklačnej linky v Žiari nad Hronom. Tu cigaretový odpad spracujeme na ekologický granulát a slúži ako prímes v asfaltových zmesiach,“ povedal Hugo Repáň, konateľ spoločnosti Eco Butt.