
BRATISLAVA – V minulosti pýcha socialistického školstva, dnes len schátraná ruina a environmentálna záťaž. Reč je o najväčšej opustenej škole na Slovensku, Strednom odbornom učilišti železničnom na Pántoch v bratislavskej Rači. V objekte sme sa boli pozrieť, komplex opustených budov je stále v katastrofálnejšom stave. Prečo tak dobre vybavenú školu nechal štát schátrať a čo sa na jej mieste plánuje?
Medzi jednotlivé odseky článku sme vložili citácie od občanov zo stránky odkazprestarostu.sk.
Stredné odborné učilište železničné náhle zatvorili v roku 2013. Podľa medializovaných informácií poslední zamestnanci opustili areál 31. decembra toho istého roku. Takmer 10 rokov je teda obrovský štátny pozemok v rozklade a slúži len na realizáciu sprejerom, či ako nocľaháreň pre ľudí bez domova. Keď sme sa snažili dopátrať k informáciám kto a prečo zanechal zrejme najlepšie vybavené odborné učilište tohto typu zničiť a rozkradnúť, dlhšiu dobu trvalo nájsť kompetentných. Najprv sme oslovili mestskú časť, ktorá pozemky nevlastní, neskôr bratislavský magistrát, ktorý reagoval len stroho, „..hlavné mesto a Ministerstvo vnútra SR spoločne rokujú o možnostiach ďalšieho využitia areálu bývalého SOU, ktoré sa nachádza Na Pántoch. Téma je stále aktuálna a otvorená a vzhľadom na to nie je možné sprostredkovať nejaké konkrétne závery alebo podrobnosti,“ odpovedala na naše otázky Dagmar Schmucková z tlačového odboru hlavného mesta. Keďže vo svojej odpovedi spomenula Ministerstvo vnútra, zaslali sme otázky aj tam.












„Čo bude s budovou bývalého SOU železničiarskeho Na pántoch? Budovy a aj celé miesto pustne a zarastá burinou. Okolie plnia čierne skládky. Pripomína to okolie Černobyľu.“
Po dlhšej dobe rezort odpovedal. „Objekt bývalej Strednej odbornej školy Na Pántoch č. 7 Bratislava v súlade s vládnym programom ESO prešiel do správy MV SR čiastkovým protokolom o prechode správy nehnuteľnosti do ekonomického zabezpečenia Centra podpory Bratislava, a to s účinnosťou od 1. januára 2014,“ načrtla Zuzana Eliášová z tlačového odboru Ministerstva vnútra. Ešte v roku 2016 bol objekt strážený vrátnikom. Na otázku prečo školu nechali schátrať, sme sa jasnú odpoveď nedozvedeli. Hovorkyňa iba napísala, že učilište bolo vyradené zo siete škôl. „Vynakladať finančné prostriedky na jeho rekonštrukciu by bolo účelné iba za predpokladu, ak by slúžil na plnenie úloh v rámci predmetu činnosti MV SR,“ uviedla Eliášová. Od júna 2019 sa objekt neužíva, respektíve neslúži na zabezpečenie žiadnych činností Ministerstva vnútra. „Tejto skutočnosti zodpovedá aj jeho aktuálny technický stav,“ hovorí v mene rezortu.
„Je február 2022. Budovy sú stále čím viac rozbité a rozkradnuté. Ako sa pohlo na ministerstve vnútra riešenie tejto budovy? Aký má s ňou štát zámer? Každý ďalší mesiac neúdržby skokovo navyšuje náklady na rekonštrukciu.“












Environmentálna záťaž
Spustnutý areál sa nachádza v mestskej časti Rača a to konkrétne hneď vedľa Strednej odbornej školy Hotelových služieb a obchodu. Redaktorka zregiony.sk nenavštívila komplex po prvýkrát, no aktuálne je v ešte horšom stave ako naposledy. Vyzerá to tak, že budova je bezpečnostným rizikom pre občanov a obrovskou environmentálnou záťažou. V jednotlivých miestnostiach návštevníci nahromadili tony odpadu. Ten sa nachádza aj v celom okolí areálu. Ministerstvo životného prostredia však doposiaľ žiadne podnety v tejto súvislosti neeviduje. „Vašu otázku však zaevidujú ako podnet a situáciu preveria v súčinnosti s Okresným úradom. Odporúčame Vám osloviť aj ministerstvo vnútra, či má vedomosť o stave svojho majetku,“ reagoval na naše dotazy envirorezort.
„Komplet vybavená škola, s dielňami, internátom, bazénom, telocvičňou sa nechá napospas osudu a rozkrádačom kovov. Roky sa mení na centrum bezdomovcov a narkomanov…návštevy polície boli na dennom poriadku, hasiči týždenne..“












Článok pokračuje na ďalšej strane..