Regióny Bratislava

Sme transparentní, vraví Kusý: Nové Mesto patrí medzi špičku

Rudolf Kusý ohlásil kandidatúru.
Rudolf Kusý ohlásil kandidatúru. (ZDROJ: Zregionu.sk/Vlado Anjel)

BRATISLAVA – Mestská časť Nové Mesto sa pod vedením Rudolfa Kusého už roky drží hesla: Zverejníme všetko, čo sa dá a nielen to, čo musíme. Práve vďaka tomuto jasnému a prehľadnému nakladaniu s verejnými financiami sa Novému Mesto podarilo dostať sa z 50. miesta do TOP 10 najtransparentnejších samospráv.

 

Keď sa Rudolf Kusý pred 12 rokmi stal starostom Nového Mesta, bola táto mestská časť v rebríčku TIS na zhruba 50. mieste. Nasledovalo už len zlepšovanie. Mestská časť sa pred pár rokmi rozhodla absolvovať audit transparentnosti, ktorého výsledkom bol aj komplexný balík osemdesiatich konkrétnych a jednoznačných protikorupčných opatrení.

V ďalších rokoch sa bratislavská mestská časť Nové Mesto umiestnila na štvrtom, ale aj na druhom mieste. Napriek tomu z rôznych strán zaznievajú slová o netransparentnom hospodárení.

„Nevravím, že nie je čo zlepšovať, ale hejtovať ma, že sme “až” 12. zo 100 najväčších obcí na Slovensku a mesto pod vedením pána Valla je na “skvelom” 29. mieste, to je smiešne,” vraví starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Vallo by sa mohol inšpirovať transparentným hospodárením

Podľa jeho slov je hospodárenie tejto mestskej časti transparentné a príklad z neho by si mohlo brať aj hlavné mesto, ktoré pod vedením Matúša Valla skončilo v poradí o 100 miest za Novým Mestom.

ZDROJ: Nové Mesto

 

„Nové Mesto pred pár dňami získalo ocenenie pre najlepších obstarávateľov. Naša mestská časť získala titul Zodpovedný obstarávateľ 2021 s hodnotením „veľmi zodpovedný obstarávateľ“ a známkou A+, ktorú získalo menej než jedno percento zo všetkých hodnotených verejných obstarávateľov,” neskrýva hrdosť Rudolf Kusý.

Podľa konštatovania, ktoré vydal Transparex, je verejné obstarávanie v Novom Meste profesionálne, s dôrazom na vysokú hospodárnosť a zabezpečenie čestnej súťaže. Zároveň boli zákazky realizované rýchlejšie než v ostatných samosprávach.

Nové Mesto dostalo vynikajúcu známku aj od Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Hospodárenie Nového Mesta bolo v otázke finančného zdravia ohodnotené známku „Výborné“. Naopak, Bratislava pod správou Matúša Valla skončila s hodnotením „Dobré“, čo je, mimochodom, najhoršie hodnotenie spomedzi všetkých krajských miest.

ZDROJ: samosprava.transparency.sk

„V čase, keď iné samosprávy na Slovensku riešia často existenčné problémy, v Novom  Meste hospodárime bez dlhov. Ušetrené prostriedky potom môžeme použiť na skvalitňovanie života nás všetkých,” dodáva starosta ocenenej mestskej časti. Ten je hrdý aj na časopis Hlas Nového Mesta, ktorý je nielen obľúbený, ale aj prínosný.

Z rebríčkov, ktoré pravidelne zverejňuje mimovládna organizácia Transparency International Slovensko, vyplýva, že časopis Hlas Nového Mesta patrí dlhodobo medzi najprínosnejšie noviny. 

To však neplatí o mestských novinách in.ba, ktoré  vo volebnom roku spravili dve zásadné zmeny – vyhodili z novín priestor pre polemiku a kritický názor a zároveň zvýšili náklad z 36 tisíc na 110 tisíc výtlačkov. V nich sa objavoval najmä súčasný primátor Matúš Vallo. 

ZDROJ: hospodarenieobci.sk

Aj Transparency upozorňuje, že časť textov má charakter PR článkov vytvorených v spolupráci s primátorovým odborom komunikácie a marketingu. 

Volebné noviny za peniaze Bratislavčanov? 

„Takto rozhodne nevyzerá transparentné vedenie mesta a nakladanie s verejnými zdrojmi,” uzatvára Rudolf Kusý. 

Objednávateľ: SME RODINA, Leškova 3005/5, 811 04 Bratislava-Staré Mesto, IČO: 42254515

Dodávateľ: Temper Communication, a.s., Na Březince 6, 150 00 Praha, Česká republika, IČO: 29043620