
BRATISLAVA – Smutná správa zasiahla slovenskú vedeckú obec. Na svoj posledný odpočinok navždy odišiel PhDr. Jozef Marián Gálik, DrSc. vo veku 91 rokov. Bol významným vedcom a spoluzakladateľom slovenskej sinológie ako vedeckého odboru.
Jozef Marián Gálik sa narodil v roku 1933 v Igrame (v okrese Senec). Vysokoškolské štúdium sinológie a dejín Ďalekého východu absolvoval v Prahe na Karlovej univerzite. Následne absolvoval študijný pobyt na Pekinskej univerzite v Číne. V roku 1960 začal pracovať v Ústave orientalistiky SAV, kde pôsobil až do svojho dôchodku.
Vďaka štipendiu Nadácie Alexandra von Humboldta strávil rok na Mníchovskej univerzite. Výsledkom jeho štúdia bola vedecká monografia o slávnom spisovateľovi Mao Tunovi, s ktorým sa mal možnosť zoznámiť aj osobne. Toto prelomové dielo získalo aj medzinárodný ohlas, aj vďaka početným citáciám.

Z učebníc sa učia aj čínski študenti
V októbri 1969 odišiel na štipendijný pobyt do Mníchova vďaka Nadácii Volkswagen. Jeho publikácia s názvom The Genesis of Modern Chinese Literary Criticism (1917 – 1930) získala mimoriadny ohlas aj v Číne. Stala sa dokonca jeho najcitovanejšou publikáciou. The Genesis a Milestones boli niekoľkokrát vydané aj v čínskom preklade a boli zaradené medzi študijné texty pre čínskych študentov modernej čínskej literatúry.
Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave inicioval v roku 1988 vznik sinológie ako študijného odboru. Sám dokonca vyučoval.
Jeho publikačná činnosť bola veľmi rozsiahla. Je autorom 15 vedeckých monografií publikovaných v angličtine a čínštine. Napísal aj 333 vedeckých štúdií a článkov.
Celosvetovo uznávaný
Výsledky svojej práce prezentoval najmä v zahraničí, a to napríklad v Hamburgu, Toronte, Hongkongu, Bordeaux, Budapešti, Insbrucku, Paríži, Mníchove, Tókyo, Oxforde, Pekingu, Šanghaji, Štokholme, Kolíne nad Rýnom, Ríme, Benátkach, Suzhou, Macau, Bruseli a mnohých ďalších krajinách.
Prestížne ocenenie získal v roku 2006 v Bambergu. Bola to cena Alexandra von Humboldta. Jej držiteľom sa stal ako jediný vedecký pracovník zo spoločenských vied na Slovensku.
Jozef Gálik získal viacero ocenení aj na Slovensku. Medzi nimi aj o Striebornú plaketu Ľudovíta Štúra (1983), Zlatú plaketu Ľudovíta Štúra (1998) a Cenu SAV za I(2003). Roku 2012 sa stal emeritným členom Učenej spoločnosti SAV a v roku 2013 získal Zlatú medailu SAV.