Regióny Bratislava Top

SMUTNÁ SPRÁVA Zomrel významný profesor: Z jeho študentov vyrástli poprední archeológovia

Zomrel významný profesor archeológie.
Zomrel významný profesor archeológie. Zdroj: Facebook/Katedra archeológie Fif UK v Bratislave, pixabay.com

BRATISLAVA – Slovenských archeológov zasiahla obzvlášť smutná správa. Zomrel významný profesor, ktorý mnohých svojich študentov inšpiroval k práci v archeológii. Z jeho študentov vyrástli poprední odborníci na archeológiu doby rímskej a rímskych provincií ale i iných špecializácií. 

 

Eduard Krekovič bol významným slovenským archeológom a profesorom, ktorý bol “nielen skvelým odborníkom vo svojej oblasti, ale aj človekom s pozitívnym prístupom k životným výzvam, ktorý jednal s ľuďmi s úctou a rešpektom, jednal vždy čestne a nestránil sa pomenovať veci pravými menami, a otvorene reagovať aj na háklivé témy,” poznamenali jeho kolegovia z Katedry archeológie Univerzity Komenského v Bratislave.

Eduard Krekovič sa obzvlášť špecializoval na dobu rímsku a archeológiu rímskych provincií. Vo svojej generácii sa ako jeden z mála venoval teoretickej archeológii. Ako poznamenali jeho kolegovia, “jeho profesijný život bol už od vysokoškolských čias spojený s jeho alma mater Univerzitou Komenského v Bratislave. V rokoch 1990 – 1991 bol vedúcim katedry archeológie, v období medzi rokmi 1998 – 2014 viedol sekciu Klasická archeológia. Rukami mu prešiel značný počet študentov, z ktorých mnohých inšpiroval k štúdiu doby rímskej, či k prekonaniu „averzie“ k teoretickej archeológii.”

Zomrel významný profesor archeológie.
Zomrel významný profesor archeológie. Zdroj: Facebook/Katedra archeológie Fif UK v Bratislave

Z jeho študentov vyrástli viacerí poprední odborníci na archeológiu doby rímskej a rímskych provincií, ale aj iných špecializácii. Študenti si ho pamätajú ako profesora s jemu vlastným anglickým zmyslom pre humor. “Pán profesor, bola to česť Vás poznať. Bol ste mi vzorom, človek, ktorý berie situáciu s nadhľadom a aj počas nepríjemných chvíľ si, minimálne pred nami, študentmi zachoval správny postoj. Vždy ste volil tie pravé slová a aj na prvý pohľad nudnú tému ste nám podal s dávkou humoru a aj vďaka tomu si to pamätám dodnes,” poznamenala jeho študentka Lenka. Vzápätí sa pridala Zuzana, “bol to skvelý odborník ale aj múdry a veľmi láskavý človek.”

Eduard Krekovič zomrel 16. mája 2022 vo veku nedožitých 74 rokov.