Regióny Bratislava Top

Smútok nad Slovenskom. Nečakaná smrť Milan Lasicu šokovala aj osobnosti politického života

Lasica s ocenením Cena Karla Čapka. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Bratislava – Politici vyjadrujú úprimnú sústrasť rodine a blízkym Milana Lasicu, ktorý zomrel v nedeľu 18.júla vo veku 81 rokov.

 

Slovensko stratilo jednu z najvýraznejších osobností kultúrneho a verejného života, povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Hlava štátu zdôraznila, že dielo tohto slovenského humoristu, dramatika, prozaika, textára, herca, režiséra, moderátora a speváka bude patriť do zlatého fondu slovenského umenia. “Keď zomrie niekto, kto sa nás svojím životom dotýkal, mám pocit, akoby sa na chvíľu zastavil čas a svet už nebude taký istý. Bude v ňom niečo významné chýbať,” uviedla Čaputová, pričom poukázala na Lasicov nenapodobiteľný humor a esprit spojený s hlbokou ľudskou múdrosťou.

Rovnako pripomenula, že to, na čo majú najúspešnejší komici sveta celé tímy spolupracovníkov, Lasica dokázal vytvoriť v spolupráci s Júliusom Satinským a aj sám. Podľa prezidentky mal dar ako nikto iný – hovoriť a robiť správne veci tým najlepším a najzábavnejším spôsobom a svojím umením prinášal ľuďom radosť. “Prinášal ju doslova do poslednej chvíle, pretože sa jeho život ukončil tam, kde strávil viac ako šesť úžasných desaťročí – na javisku svojho milovaného divadla,” dodala prezidentka.

Slovensko, žiaľ, prišlo o ďalšiu legendu kultúry. Premiér SR Eduard Heger (OĽANO) to uviedol v reakcii na správu o úmrtí Milana Lasicu. Pozostalým vyslovil úprimnú sústrasť. “Jeho celoživotné dielo je jasným dôkazom toho, že žiaden režim nemá takú moc, aby zastavil kreativitu, smiech a priateľstvo. V ťažkých časoch cenzúry hľadali spoločne s Júliusom Satinským cesty, ako povzbudiť ľudí,” podotkol premiér na sociálnej sieti. Dodal, že Milan Lasica bol nadaný herec, spevák i autor, pričom jeho jedinečný humor a satira sprevádzali mnohé generácie.

“Milan Lasica, budete nám veľmi chýbať,” doplnil Heger. “Slovensko prišlo o jednu z najväčších osobností kultúrneho a spoločenského života,” uviedli na sociálnej sieti zástupcovia Národnej rady SR.  “Už ako malý chlapec som chodil do divadla na Lasicu a Satinského. Keď ich dávali na ČST všetci sedeli pred televízorom,” zaspomínal si na na herca predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Podľa jeho slov patril Lasica “tak trochu každému, bol ako rodina”.

Šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová podotkla, že Milan Lasica zomrel tak, ako žil. “S piesňou v srdci a na doskách, ktoré znamenajú svet. Ďakujeme Milan Lasica za všetko, za to, že vďaka Vám boli naše životy veselšie a radostnejšie,” odkázala na sociálnej sieti. “Vyjadrujeme úprimnú sústrasť celej rodine a blízkym. Česť jeho pamiatke,” uviedlo na sociálnej sieti hnutie Sme rodina. “Ďakujeme za všetko,” zdôraznila strana SaS. Podľa predsedu Hlasu-SD Petra Pellegriniho sa Milan Lasica navždy zapísal do panteónu osobností slovenskej kultúry. “Jeho neopakovateľný humor, nadhľad a schopnosť pomenovať veci pravými slovami neboli len jedným zo symbolov slovenskej kultúry, ale aj osobným bojom za slobodu. Zbohom, pán Lasica, Slovensko Vaším náhlym odchodom utrpelo obrovskú stratu,” zdôraznil.

 

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Bratislavský primátor Matúš Vallo poukázal na to, že je málo ľudí, ktorí sa svojím humorom dokázali prihovoriť niekoľkým generáciám. “Ktorí aj v ťažkých časoch dokázali priniesť nádej, že raz možno bude lepšie. Ktorí obstáli na mnohých hodnotových križovatkách. Z ktorých vyžarovala ľudskosť v každej situácii. Ktorých ľudia mali radi za to, čím sú. Milan Lasica bol jedným z mála a správa o jeho smrti ma nesmierne zasiahla,” napísal Vallo s tým, že s odchodom Milana Lasicu odchádza aj kus jeho života. Humorista, dramatik, prozaik, textár, herec, režisér, moderátor a spevák Milan Lasica mal v nedeľu odpadnúť na výročnom koncerte Bratislava Hot Serenaders, pričom sa ho už nepodarilo oživiť.

K smutnej udalosti sa vyjadril aj predseda Bratislavského kraja Juraj Droba. Tomu ani v zlom sne nenapadlo, že ani nie mesiac po oceňovaní najvýznamnejších osobností Bratislavského kraja, kam patril aj Lasica, bude musieť písať o jeho smrti. “Milan Lasica bol viac ako polstoročie neodmysliteľnou súčasťou našej kultúrnej scény. Ako herec, textár, spevák, režisér, moderátor a dramatik. Celú jeho tvorbu spájal jeden fenomén – inteligentný humor. Taký neopakovateľný a nenahraditeľný. Skryté inotaje v jeho rozhovoroch s Júliusom Satinským dodávali veselosť a nádej generácii mojich rodičov, že raz pominie aj doba boľševika,” uviedol Droba na sociálnej sieti.

Pripojil aj jeho spomienky, ako na každom lyžiarskom po večierke počúvali nahrávky Lasicu a Satinského, pričom celá trieda poznala na spamäť ich najznámejšie dialógy. “Milan Lasica odišiel symbolicky v nedeľu večer – na javisku svojho vlastného divadla. Od dnes je umelecká trojica Milan Lasica, Július Satinský a Jaro Filip opäť kompletná – v umeleckom nebi. Maestro, ďakujeme za všetko. Odpočívajte v pokoji. Pani Magda, prajem veľa sily a Vám aj celej rodine vyjadrujem úprimnú sústrasť,” uzavrel Droba.