Regióny Bratislava Kultúra Top

SND neprestáva Slovákov baviť. Môže sa zamilovať sedemdesiatnik do dvadsaťročnej a ako to zvládne rodina?

Zdroj: SND / Ľuboš Kotlár

BRATISLAVA – Slováci zostávajú stále fyzicky odrezaní od umenia. Nemôžu vyraziť za zábavou ani za kultúrou. Všetky inštitúcie zívajú prázdnotou. Keďže puto medzi návštevníkmi a divadlami je však stále silné, tie sa snažia prinášať predstavenia aspoň cez online priestor. Výnimkou nie je ani Slovenské národné divadlo (SND), ktoré zverejnilo program na február. 

 

Divadlo na nejaký čas zatvorilo svoje brány. Návštevníkom preto umožňuje sledovať inscenácie aspoň v online forme. Cez projekt Online Živé umenie prináša už nejaký ten čas svoje predstavenia, či už ide o činohru, operu alebo balet. Najnovšie zverejnila inštitúcia už aj februárový program.

Online Živé umenie funguje veľmi jednoducho. Stačí, ak si divák vyberie podujatie a kúpi lístok. Aj keď kontakt s umelcami je dôležitý, online prenos predsa len zaručí určitý komfort. Vysielanie je totiž možné na chvíľu zastaviť. Koncept spája predstavenia viacerých scén na jednej adrese. Výhodou je aj to, že pri kúpe jednej vstupenky sa môže pozerať celá rodina.

Oslava života

Keďže január sa blíži ku koncu, v ponuke Slovenského národného divadla zostáva už iba jedna inscenácia. Umelci lákajú na predstavenie, ktoré získalo ocenenie Dosky – činohra Fanny a Alexander. Rodinný príbeh očami dvoch detí – brata a sestry. Zažijete niekoľko sociálne, generačne, ale aj názorovo rozmanitých postáv. ,,Prežívajú, ba oslavujú život vo všetkých jeho sladkobôľnych podobách. Pragmatizmus kontra fantázia. Askéza kontra tolerancia. Veľké plátno príbehov, ktoré si zaslúžia vzkriesenie, aby sme lepšie chápali aj my sami seba,” informuje SND.

 

Zdroj: SND / Ľuboš Kotlár

Problémy s láskou

Február nebude oproti predošlým mesiacom nijako zaostávať. Hneď na začiatku činohra predstaví slovenskú drámu antických rozmerov o žene medzi dvomi mužmi – Bačova žena.

Za zmienku stojí aj ďalšia silná rodinná dráma nositeľa Nobelovej ceny za literatúru – Pred západom slnka. V jednom z najžiadanejších titulov činoherného repertoáru sa v hlavnej úlohe predstaví Martin Huba, laureát Ceny DOSKY 2018. Hru Gerharta Hauptmanna o tom, ,,ako sa dobre zabezpečený sedemdesiatnik zamiluje do dvadsaťročnej ženy a ako to prijme jeho rodina” režijne naštudoval Michal Vajdička. Ďalej v nej hrajú Alexander Bárta, Táňa Pauhofová, Monika Šagátová, Tomáš Maštalír, Jozef Vajda, Emília Vášáryová, Mária Schumerová, Dušan Jamrich a iní. Predstavenie otvára tému stále pretrvávajúcich spoločenských predsudkov o generačne nesúrodých vzťahoch.

 

Zdroj: SND / Collavino

Stávka s Luciferom

SND má na pláne odvysielať aj modernú historickú drámu – Sissi (Úteky Alžbety Rakúskej). Činohra sa pohrala so všetkým, čo charakterizuje kráľovské hry. Umelci sa chopili atraktívnosti témy a tak nebude núdza o vznešenosť, napätie, humor, lásku i smrť.

Mnohých poteší takisto titul napísaný špeciálne na objednávku Činohry SND – Mercedes BenzHistorická revue v dvoch častiach voľne nadväzuje na Madáchovu klasickú drámu Tragédia človeka, keďže v jej úvode Pán a Lucifer uzavrú novú stávku. ,,V jednotlivých epizódach tejto rodinnej kroniky, ktoré sú občas tragické, inokedy ironicko-komické, sa zjavujú slávne postavy členov aristokratickej rodiny alebo osôb, ktoré s ňou boli spojené. Na scénu sa dostanú kuruci a labanci, Turci aj komunisti, Haydn aj eštebáci a pritom z času na čas zaznie neuveriteľný, radostný i zdesený smiech Janis Joplin zo záveru jej ikonickej skladby Mercedes Benz,” opisuje divadlo.

 

Zdroj: SND / Braňo Konečný

Program SND

  • 29. 1. – Fanny a Alexander (20:00)
  • 2. 2. – Bačova žena (20:00)
  • 6. 2. – Pred západom slnka (20:00)
  • 14. 2. – Sissi (Úteky Alžbety Rakúskej) (20:00)
  • 19. 2. – Mercedes Benz (20:00)

 

Zdroj: SND / Andrej Čanecký

Mohlo by vás zaujímať: