Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Šoféri, vedeli ste? NOVÉ PRAVIDLÁ: Ojazdené pneumatiky môžete TU odovzdať ZADARMO

Ojazdené pneumatiky môžete zadarmo odovzdať v každom slovenskom pneuservise. ZDROJ: pneushop.sk

BRATISLAVA – Dvakrát do roka zažívajú pneuservisy a autoservisy na Slovensku poriadny nápor – pri výmenách letných a zimných pneumatík. Termíny na jar a na jeseň sú preplnené na prasknutie. Potom je tu ešte jeden problém. Čo s ojazdenými pneumatikami, keď ich človek nemá kde uskladniť? 

 

Nie každý má totiž garáž, rodinný dom alebo sklad, kde si môže uložiť zimné alebo letné pneumatiky. Alebo sa ich zbaviť ak sú ojazdené a opotrebované. Najmä keď sú v domácnosti aj dve a viac áut. Ale teraz sa situácia zmenila. Slováci môžu svoje opotrebované pneumatiky odovzdať v akomkoľvek pneuservise alebo na predajných miestach a to bezplatne. „Koncový užívateľ má zákonné právo ponechať opotrebovanú pneumatiku zadarmo a to aj v prípade, že nič nekúpil a nevyužil žiadne služby. Táto povinnosť pre pneuservisy a predajcov vychádza zo zákona a jej porušenie môže byť sankcionované Slovenskou inšpekciou životného prostredia,“ informuje spoločnosť Eltma, zaoberajúca sa odvozom a spracovaním pneumatík.

Tak to určuje Zákon o odpadoch. „Ak sa v obci nenachádza vhodný distribútor pre spätný zber pneumatík, podľa ustanovenia Zákona o odpadoch má obec právo požiadať o uzavretie zmluvy o spätnom zbere pneumatík s výrobcom alebo organizáciou zodpovednosti výrobcov,“ dodáva Eltma, ktorá je autorizovanou organizáciu zodpovednosti výrobcu a vytvorili ju najväčší výrobcovia a dovozcovia pneumatík na Slovensku.

 

Na Slovensku musíte mať na motorových vozidlách zimné pneumatiky od 15.novembra do 31.marca. Zdroj: TASR/František Iván

Snahou je predchádzať čiernym skládkam, a to čo najširšou sieťou miest spätného zberu v rámci celej republiky. „Treba povedať, že zber a spracovanie pneumatík je zarátané v cene pneumatiky a pri kúpe musí byť táto informácia na predajnom doklade uvedená,“ zdôrazňuje Eltma, ktorá okrem toho, že zabezpečuje odvoz a spracovanie pneumatík, kontroluje aj takzvaný materiálový tok. Teda cestu každej pneumatiky od uvedenia na trh, až po spracovanie.