BRATISLAVA – Ceny rastú expresným tempom vo všetkých oblastiach. Zdražovanie pohonných hmôt, potravín, služieb, energií sa na Slovensku dostáva do kritickej roviny a to sme iba na začiatku ekonomického a finančného kolapsu. Aj napriek tomu, že sa vláda snaží neutralizovať paniku a stres v spoločnosti a chce za každú cenu situáciu upokojovať. No aktuálny vývoj je mimoriadne nepriaznivý.
Banky zvyšujú úrokové sadzby pri hypotékach a úveroch, ceny benzínu a nafty za pár týždňov alebo možno už dní prekročia až doposiaľ sci-fi hranicu dvoch EUR za liter, cena zemného plynu je už dnes v astronomických číslach a to všetko zvyšuje ceny ďalších a ďalších komodít na trhu. Ešte do Veľkonočných sviatkov sa dá predpokladať, že sa ceny potravín udržia na súčasnej úrovni, ale potom sa očakáva masívne zdražovanie. Múka, oleje, mäso, mlieko a mliečne výrobky, chlieb a pekárske výrobky, nápoje sú na strategickom zozname zdražovanie na prvých miestach.
„Stav poľnohospodárstva je taký, že stavy dobytka sú na Slovensku na najnižšom stave od konca od druhej svetovej vojny. Tento dobytok a rovnako tak aj kurčatá, kačice, bravčové negeneruje žiadny odpad, čo je organická zložka, ktorá by sa mala vrátiť do pôdy. Tým že sa organická zložka nevracia do pôdy, čiže sa neprihnojuje, nie je v pôde žiadny život, nedrží to vlhkosť, pretože v zemi, hline drží vlhkosť iba hnoj alebo močovina. Život, ktorý tam je. Ak tam živiny a hnojivá nebudú logicky bude menšia úroda, tie štatistiky hovoria presne o koľko menej to bude. Ale bude to závisieť aj od toho aké bude počasie, aké budú teploty, vlhko. Potom napríklad u pšenice musíte dosiahnuť parametre aby to bol potravinársky produkt, vhodný pre výrobu múky, pečiva, chleba. Inak to musíte spracovať iba ako kŕmnu surovinu a tej toľko Slovensko nepotrebuje, pretože ak tú nie sú prasiatka, dobytok tak to nepotrebujete, nemáte čo kŕmiť. To bude znamenať, že príde k oslabeniu niektorých produktov a tie budú výrazne drahšie,“ povedal Petr Bláha, generálny riaditeľ Duslo Šaľa, ktoré je jedným najväčších výrobcov hnojív v Európe.
Doplnil ho aj Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory, ktorý pre denník Pravda skonštatoval, spotreba bravčového mäsa klesla na Slovensku na 25%. Pritom ešte pred pár rokmi tvorilo bravčové mäso až polovicu celkovej konzumácie mäsa na Slovensku. „Je neuveriteľné, kam sa krajina, ktorá pred 33 rokmi bola v bravčovine sebestačná a zásobovala ňou vtedy aj českú časť federácie, dostala,“ dodal Macho. Pre denník Pravda to zdôraznil aj výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných Peter Polák. „Pokiaľ ide o bravčové mäso, nečaká Slovensko nič príjemné,“ povedal rovno výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných Peter Polák.
Čo to v praxi znamená? Jednoduchú vec. Ceny bravčového mäsa pôjdu podľa odhadov hore až o 30%. Hovädzie mäso a hydina podobne. Podobná situácia je pri olejoch, ktorých potrebujeme ročne viac ako 50 tisíc ton, kým v našich domácich podmienkach si vieme vyrobiť maximálne dve tisíc ton. V minulosti sme boli aj v tomto smere sebestačný, keďže Palma vyrábala známe oleje Fritol, Heliol, Raciol, ale neskôr v rámci privatizácie a zmene majiteľov nepochopiteľne zrušila strategickú lisovňu a dnes nemá kde spracovať olejniny. Oleje tak musíme dovážať. Zatiaľ je ho na slovenskom trhu dostatok, ale pri ukrajinsko-ruskom konflikte je otázkou dokedy.
Ako totiž informuje Slovenská poľnohospodárska a potravinová komora trhy s obilím a olejnatými semenami budú naďalej zvyšovať ceny kvôli vysokému riziku na konfliktu na Ukrajine, ktorá je totiž významným producentom obilnín. V produkcie kukurice je to až 17% globálnej ponuky exportu – čo z nej robí štvrtého najväčšieho svetového vývozcu kukurice. Podobne je to aj u pšenice. S objemom 24 miliónov ton bola Ukrajina tretím najväčším exportérom s podielom takmer 12% na svetovom trhu. Čo sa týka olejnatých semien, Ukrajina je najväčším producentom slnečnicových semien vo výške 17,5 milióna ton, čo predstavuje viac ako 30% celosvetovej produkcie a Rusko je tiež druhým najväčším producentom slnečnicových semien a tvorí 27% celosvetovej produkcie. Čo to znamená, si nie je ťažké domyslieť.
Aby toho nebolo málo je tu stále panika na trhoch s ropou, najmä pri diskusiách v rámci Európskej únie o možnom embargu na ruskú ropu. Aj preto jej ceny stále pokračujú a rastú. Iba v pondelok 21.3. vyskočili o viac než 7 %. Barel (159 litrov) americkej ropy WTI sa predával po 114,40 dolárov a severomorská ropná zmes Brent sa predávala za 115,62 USD za barel. Ceny za naftu a benzín tak budú na Slovensku stále rásť. Aj preto sa už aj v koalícii uvažuje, že príde k zníženiu DPH na potraviny, energie aj pohonné látky. Podľa predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslava Karahutu zo Sme rodina by sa v rámci krízovej situácie na Slovensku mali využiť zdroje z envirofondu, kde je 1,2 miliardy eur. Na zabránenie energetickej a potravinovej chudoby na Slovensku.