Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ŠOK Dochádzajú LIEKY, ktoré môžu zachrániť ŽIVOT! Lekári pacientov posielajú do ZAHRANIČIA

Odborníci z trhu sťahujú tento liek.
Ilustračné. Zdroj: pixabay.com

SLOVENSKO – Slováci sa už dlhšiu dobu stretávajú s alarmujúcim nedostatkom základných liekov v lekárňach. Vo väčšine prípadov ide o lieky na bolesť a horúčku alebo antibiotiká či liečivá pre deti. Zaujímavé však je, že tieto lieky na Slovensko dorazia. Distribučné firmy ich však okamžite vyvezú do zahraničia.

 

Najhoršia situácia na trhu za posledné tri roky. Aj takto opisujú magistri aktuálny stav v lekárňach. Spreje, kvapky do nosa, tablety na zmiernenie chrípky, antibiotiká či dokonca detské sirupy alebo čapíky. Nedostupnosť pociťujeme najmä pri týchto druhoch liekov. Sú však aj také, ktorých absencia je život ohrozujúca, ako napríklad lieky na epilepsiu.

„V takmer každej skupine liekov niektoré chýbajú. Aktuálne je alarmujúci stav v skupine liekov na psychiatrické a neurologické ochorenia. Príčinou sú problémy s výrobou a logistikou liekov vo svete, reexport, ale aj ich cena. Riešenie je napr. nastaviť aj náš lekárenský trh tak, aby aj naša krajina bola zaujímavá pre výrobcu,“ uviedla Lenka Vasiľová zo Slovenskej lekárnickej komory.

Dochádzajú už aj alternatívne lieky

Dlhodobý výpadok liekov zaznamenali v každej jednej kategórii. Niektoré z nich však nemajú dostupnú priamu alternatívu. Pacientovi tak lekár musí úplne zmeniť liečbu, čo môže v niektorých prípadoch aj ohroziť jeho život.

„Najväčší problém je s antidepresívami. V súčasnosti nám totiž dochádzajú už aj alternatívne lieky. Po ich vyčerpaní budem musieť pacientovi nanovo diagnostikovať liečbu. V takomto prípade môže na lieky čakať aj niekoľko týždňov,“ vysvetľuje pre zregionu.sk neurologička Mária Čunderlíková.

Chcete vedieť, ktoré lieky na slovenskom trhu už nie sú dostupné? Čítajte ďalej!