ŠOK pre MOTORISTOV! Opäť je všetko inak: Kto dokončí strategickú križovatku D1/D4 stále nie je známe

BRATISLAVA – Mimoriadne sledovanou témou pre slovenských motoristov je dostavba strategickej križovatky D1/D4, ktorá stále nie je ukončená a dokonca ešte stále nie je ani vysúťažení investor, ktorý by mal križovatku dokončiť. Pritom ide iba o niekoľko desiatok dlhý úsek, ktorý by za normálnych okolností už mal byť dávno hotový.

 

Križovatka diaľnic D1/D4 Triblavina je základom na plné spojazdnenie nultého obchvatu Bratislavy, bez ktorej je v plnom rozsahu nepoužiteľný. No mal by byť hotový až v roku 2026. Pritom celý projekt obchvatu hlavné mesta stojí takmer dve miliardy eur. Rekonštrukcia diaľnice D1 je nevyhnutná na zabezpečenie križovania s diaľnicou D4. Hodnotu zákazky Národná diaľničná spoločnosť odhadla na vyše 127 miliónov eur bez DPH. Rekonštrukcia D1 bude pozostávať z prevedenia dopravy zo súčasnej diaľnice na obchádzkové trasy po vetvách budúcej križovatky D1/D4, následnej kompletnej výmeny vozovky D1 vrátane zdvihu nivelety, výstavby nových mostov, ako aj dokončenia križovatkových vetiev križovatky D1/D4 vedúcich popod D1.

Pritom víťaz tendra na dostavbu križovatky D1/D4 bol už známy – mal nim byť poľská firma Budimex. Aspoň tak o tom začiatkom júla informoval minister dopravy Andrej Doležal na sociálnej sieti s tým, že momentálne plynie lehota na možné podanie námietok. Národná diaľničná spoločnosť podľa ministra dopravy v piatok 8. júla ukončila vyhodnocovanie ponúk na dostavbu križovatky D1/D4. „Úspešným uchádzačom je poľská firma Budimex. Momentálne plynie lehota na možné podanie námietok, preto v tejto chvíli nemôžeme poskytovať žiadne bližšie informácie,“ skonštatoval Doležal.

 

Víťaz tendra na dostavbu križovatky D1/D4 stále nie je známy. ZDROJ: archív zoznam.sk

Dnes je situácia iná. „Stále prebieha verejné obstarávanie. Ja to ako občan a Bratislavčan vníma veľmi citlivo. Rešpektujeme právo uchádzača, ktorý podal námietky. Do 24.8, by sa k tejto námietky mal vyjadriť Úrad pre verejné obstarávanie a preto k tejto téme nemôže povedať viac. Stále platí, to čom povedal. Keďže to trvá dlho a väčšina občanov nechápe prečo to trvá dlho, keď sa skončí verejné obstarávanie a budeme môcť túto tému komunikovať, máme pripravenú jasnú infografiku čo sme ktorý krok robili, čo to toľko trvalo, prečo to nemohlo trvať kratšie. V súčasnosti platí, že hodinu a pol pred koncom, pred tým ako sme chceli vyhlásiť právoplatného uchádzača a víťaza, poslal iný účastník námietku, rešpektujeme a teraz má Úrad pre verejné obstarávanie 30 dní, už tá lehota beží, čiže do 24.augusta, má čas vyjadriť sa k tejto námietke. My sme tí poslední, ktorí by to zdržiavali,“ povedal k celej aktuálnej téme minister dopravy Andrej Doležal.

 

Viac o téme: Andrej Doležal, Budimex, cestovanie, doprava, eurofondy, investor, križovatka D1/D4, minisrestvo dopravy, ponuky, tender, Úrad pre verejné obstarávanie, výstavba

Súvisiace články