Regióny Bratislava Top

Úspešný koniec. Obrovský kolos je vďaka špeciálnej zahraničnej technike na mieste

Zdroj: FB / Ministerstvo dopravy a výstavby SR

BRATISLAVA – Udalosť, ktorá sa len tak nevidí. Reč je o posúvaní mosta na križovatke nového bratislavského obchvatu D4 s pôvodnou diaľnicou D1. Cesta, na ktorú netrpezlivo čakajú vodiči najmä satelitných obcí pri Bratislave, tak bude opäť bližšie k dokončeniu. Prvú fázu podsúvania mostu vykonal zhotoviteľ ešte koncom januára, kedy sa na svoje miesto umiestnilo prvé mostné teleso určené pre jeden smer. Teraz by mali dopraviť na správne miesto aj druhý kolos, ktorý umožní cestu pre autá idúce opačným smerom. Sledujte spolu presun kolosu spolu s nami. 

 

Veľká “akcia” sa odohrávala dnes večer na križovatke pôvodnej D1 a novej D4 pri Ivanke pri Dunaji. Pracovníci mali za úlohu posúvať kolos vážiaci až 2700 ton na svoje miesto. Národná diaľničná spoločnosť spolu s ministerstvom dopravy má na tento krok špeciálnu techniku zo Švajčiarska, ktorá pomocou pneumatických vankúšov celú konštrukciu nadvihne a následne ju hydraulickými piestami posunie na správne miesto.

 

Zástupcovia Národnej diaľničnej spoločnosti, ministerstva dopravy a zhotoviteľa nazvali celú akciu jednoducho – Akcia most. Jej prvá časť začala už na prelome januára a februára. Ako uviedla hovorkyňa NDS Evy Zgravčákovej na mieste pracuje až 55 pracovníkov a 53 mechanizmov, ktoré dohliadajú na celý proces. Podľa ministra dopravy išlo presunutie mostného telesa relatívne rýchlo. Začať však museli už od 18-tej hodiny a v čase začatia live stream-u boli zhruba v polovici.

Kompetentní hovoria o prelomovom riešení, ktoré sa na Slovensku používalo prvýkrát. Dôvodom je fakt, že chceli čo najmenej obmedziť prevádzku D1. Prelomovú technológiu si pochvaľuje aj riaditeľ NDS Juraj Tlapa. „Ide o neuveriteľné urýchlenie času. Neviem si predstaviť, že by bola opäť pol roka rozkopaná diaľnica, ako to bolo na Triblavine,“ povedal.

Celý proces sa dial zhruba na 15-tom kilometri D1 v blízkosti budúcej križovatky Ivanka-sever. Stavebníci však začali už vo štvrtok 18. februára, kedy obmedzili dopravu na D1 z troch na dva pruhy. V utorok by mali po všetkých potrebných úkonoch opäť obnoviť dopravy v troch pruhoch.

O 20:15 sa napokon podarilo kolos premiestniť na správne miesto.

 

Pracovníci rovnaký systém zvolili už na prelome januára a februára, kedy premiestnili prvú časť nového mostu. Vtedy celý proces trval zhruba tri hodiny. Približne po mesiaci dnes celé posunutie mostu sfinalizujú. D4R7 spolu s ministerstvom dopravy pod vedením Andreja Doležala (Sme rodina) sľubuje počas udalosti zaujímavých hostí a aj odborný komentár priamo z miesta stavby.