Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

Špinavá a zákulisná VOJNA v SLOVENSKOM TENISE! Voľby prezidenta zväzu do krvi rozhádali športové legendy

Pripravujú sa voľby nového prezidenta Slovenského tenisového zväzu. V zákulisí je poriadne dusno. ZDROJ: TASR

BRATISLAVA – Na slovenskej športovej scéne začína byť poriadne dusno. Pritom nejde ani o góly, body, sekundy a výsledky. Do popredia sa totiž dostali volebné konferencie, na ktorých sa má zvoliť nové vedenie, výkonný výbor či prezident v dvoch mimoriadne sledovaných športoch – v hokeji a v tenise.

 

Hokejisti už majú volebnú (ne)konferenciu za sebou. Skončila sa fiaskom, blamážou a škandálom. Pre nedostatočný počet odprezentovaných delegátov ju museli zrušiť a preložiť na iný termín. Aby v tom hokejisti neboli sami, tak teraz sa niečo podobné odohráva aj na tenisovej scéne, kde takisto môžete na gentlemanské spôsoby zabudnúť. Ani tu sa totiž nehrá podľa pravidiel, ale využívajú sa neférové spôsoby, zákulisná hra a čierna diplomacia. Šedá zóna je bojiskom aj prezentáciou o „fleky“ na funkcionárskom Olympe slovenského tenisu. Po desaťročiach neohrozenej vlády generálneho sekretára Igora Mošku a prezidenta Tibora Macka sa pred voľbami, ktoré sú naplánované na 9.apríla 2022 prihlásila extrémne silná skupina okolo bývalého slovenského reprezentanta Martina Kližana a do boja o kreslo šéfa zväzu sa zapojil aj ďalší extenista Ján Krošlák. Nuž a začali sa diať zaujímavé a pre súčasne zväzové vedenie reprezentované Moškom a spol až nepríjemné alebo nebezpečné veci. Skupina bývalých hráčov, ale aj trénerov či funkcionárov chce totiž v slovenskom tenise presadiť nový poriadok, systémové zmeny a a vytiahnuť slovenský tenis z výkonnostnej aj výsledkovej diery. Prvým krokom má byť totálna personálna reforma vedenia slovenského tenisu.

 

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška. ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák

Nuž a to sa udialo na úvodnej konferencii Bratislavského tenisového zväzu, kde sa volil nielen predseda, ale aj členovia Výkonného výboru Bratislavského tenisového zväzu a najmä členovia Rady Slovenského tenisového zväzu, ktorá volí prezidenta Slovenského tenisového zväzu. Nuž a výsledky sa skončili pre súčasne vedenie Slovenského tenisového zväzu debaklom. Všetkých 14 kandidátov opozície obsadilo kompletné miesta v Bratislavskom tenisovom zväze. Je zaujímavé, že miesto náhradníka sa neušlo ani slovenskej tenisovej legende a ikone Milošovi Mečířovi. Reakcie na seba nenechali dlho čakať a tie spustili na slovenskej športovej scéne nevídanú smršť konfrontačných útokov, urážok, pochybností až podozrievaní z podvodov.

Pritom a to treba zdôrazniť, sa voľby Bratislavského tenisového zväzu uskutočnili podľa stanov Bratislavského tenisového zväzu, ktorým sa zväz riadi roky a doterajšie konferencie, na ktorých sa volilo súčasné vedenie prebiehali podľa týchto stanov. Teraz je ale všetko inak, keďže voľby skončili iným ako zaužívaným výsledkom a to je pre niekoho problém. Odštartoval to práve Mečíř. “Vyzývam všetky kluby registrované v Slovenskom tenisovom zväze, aby sa osobne zúčastnili na regionálnych konferenciách Slovenského tenisového zväzu a nedávali splnomocnenia skupine ľudí okolo Martina Kližana, ktorá nerešpektuje základné demokratické princípy a morálne hodnoty našej organizácie,“ napísal okrem iného vo svojom hodnotení volebnej konferencie Bratislavského tenisového zväzu Miloslav Mečíř. Sud s pušným prachom vybuchol a začala mediálna prestrelka nebývalých rozmerov.

 

Bývalý slovenský daviscupový reprezentant Martin Kližan. ZDROJ: fb Martin Kližan

Špinavá predvolebná mašinéria v Slovenskom tenisovom zväze je v plnom prúde. S nemým úžasom som si prečítal vyjadrenie na stránkach Slovenského tenisového zväzu, voči ktorému sa musím ostro ohradiť a čudujem sa, kam až sú niektorí ľudia ochotní zájsť zo strachu o svoje teplé miesta. V tejto chvíli tancujú už na hrane zákona,“ konštatoval Martin Kližan a dodal. Všetka česť Milošovi za jeho tenisové výsledky, ktoré dokázal. Mám ho nesmierne rád a nikdy sa to nezmení. ALE! Nerozumiem tomu, z akej právomoci posiela Slovenský tenisový zväz emaily klubom, ktoré napísal Miloš Mečíř? Je snáď zamestnanec sekretariátu? Má Slovenský tenisový zväz právo posielať emaily klubom, ktoré poukazujú na osobný názor Miloša Mečířa? Nemá byt toto občianske združenie nezainteresované? Táto zainteresovaná stránka Slovenského tenisového zväzu nebola ani len schopná dať jednu krátku informáciu o výsledku volieb Bratislavského zväzu, ktorá je raz za 4 roky. Ale vyjadrenie Miloša Mečíra dá. Kde je tá vaša transparentnosť? Kde je tá vaša spravodlivosť? Nezabúdajte na to, že stanovy ste si určili vy, 29 rokov tu žijeme podľa určitých vašich pravidiel a teraz vám veľkomožným tečie do topánok, tak sa snažíte degradovať víťazstvo Petra Miklušičáka vo voľbách predsedu Bratislavského tenisového zväzu.“

 

Vládny splnomocnenec pre šport a bývalý tenista Karol Kučera. ZDROJ: TASR – Martin Baumann

Karol Kučera má však na voľby Bratislavského tenisového zväzu a ich výsledky iný názor. “Teší ma, že človek (Miloš Mečíř, poznámka redakcie), ktorý pre slovenský tenis spravil jednoznačne najviac sa ozval ,človek, ktorý sa zrejme rovnako ako ja nemôže len prizerať, ako manipulatívne prebehli voľby v Bratislavskom tenisovom zväze a zrejme budú prebiehať aj v ďalších krajoch. Miloš vyzýva tenisové kluby k zachovaniu korektnosti a morálnej zodpovednosti. Lebo demokracia sa dá aj ľahko zneužiť. Vyzýva kluby, aby sa vyjadrili za seba a nevydávali splnomocnenia do rúk tých, ktorí ich môžu zneužiť.“

Ale neostalo iba pritom, Kučera si nezabudol “kopnúť” aj do svojho kamaráta a dlhoročného reprezentačného spoluhráča Dominika Hrbatého. Kto sa dokáže na tejto situácii smiať? Je to “najväčší srdciar slovenského tenisu” Domino. To čo sa deje nielen v tenisových voľbách, ale aj v hokejových a iných hnutiach je skôr na zaplakanie. Bitky o funkcie za každú cenu, podvody pri voľbách, nátlaky na kluby sú bežnými praktikami. Možno budeme mať prezidenta na Slovenského tenisového zväzu, ktorý nemá problém pourážať ľudí, ktorí naozaj pre slovenský tenis urobili kus dobrej roboty… Žiadna konštruktivita, odbornosť, žiadna úcta pokora, žiadna diskusia a kontinuita… Len pomsta a deštrukcia. Ale prečo ma neudivuje, že sa na tomto dokážeš smiať,“ napísal na sociálnej sieti bývalý tenista a súčasný vládny splnomocnenec pre šport Karol Kučera.

 

Bývalý nehrajúci kapitán slovenského daviscupového tímu Dominik Hrbatý. Zdroj: TASR – Pavol Zachar

Kajo ja so Slovenským tenisom nič nemám odkedy som skončil pri Davis Cupe. Nič iné ani nemôžem robiť, lebo opýtaj sa pána Mošku prečo mi neberie mobil, keď mu volám a prečo sa so mnou nerozpráva. On toľko rozpráva, že sú dvere otvorené pre každého na diskusiu, ale keď mu voláš x-krát, tak ani nie je schopný ti zavolať späť. Ak ešte niečo urobím pre Slovenský tenis tak to bude len vtedy, ak to uznám za vhodne a že si to tí ľudia zaslúžia. Tak sa na tom celom teraz zabávam lebo nič iné sa nedá robiť. Staré vedenie nemá záujem o komunikáciu a spoluprácu a nove vedenie uvidíme či ma osloví,“ bez servítky odpovedal Kučerovi Dominik Hrbatý.

„Žijeme v demokratickej spoločnosti a myslím si, že na základe výsledkov je normálne, že po 30 rokoch vládnutia jednej skupiny ľudí v Slovenskom tenisovom zväze vznikla situácia, kde v legitímnych voľbách chce uspieť niekto iný. Som preto zarazený, že ľudia ako Miloš Mečíř, Karol Kučera, alebo niektorí zamestnanci NTC útočia skreslenými a nepravdivými informáciami na sociálnych sieťach a dokonca cez oficiálnu stránku Slovenského tenisového zväzu a snažia sa ovplyvniť voľby. Voľby do Bratislavského tenisového zväzu sa udiali v súlade zo zákonom a stanovami Slovenského tenisového zväzu, očierňovanie a manipulovanie volieb v ďalších krajoch zo strany Slovenského tenisového zväzu je neprípustné a až veľmi naivné keď si myslia, že si to voliči nevšimnú. Je predsa neprípustné aby Miloš Mečíř, česť a rešpekt jeho výsledkom ako hráča, v mene Slovenského tenisového zväzu rozposielal maily na kluby a na oficiálnej stránke Slovenského tenisového zväzu manipuloval voľby svojím nepravdivým vyhlásením. Príde mi to akoby sa báli o svoje pozície aj keď v záujme Martina Kližana a nás všetkých je zlepšiť prácu Slovenského tenisového zväzu a vymeniť ľudí vo vedení aby mohol rozbehnúť svoj koncept. Myslím si, že každý kto si robil svoju prácu poriadne a svedomite môže počítať s tým, že Slovenský tenis ho potrebuje a bude naďalej pokračovať na svojich pozíciách. Výsledky v športe vždy hovoria jasnou rečou a keď dlhodobo absentujú, treba niečo zmeniť,“ napísal k celej aktuálnej situácii dlhoročný úspešný tréner a funkcionár Vlado Platenik.

 

Nový predseda Bratislavského tenisového zväzu Peter Miklušičák. ZDROJ: fb Peter Miklušičák

Svoje vyjadrenie poskytol aj nový predseda Bratislavského tenisového zväzu Peter Miklušičák. „Rád by som pozdravil MILOŠA MEČÍŘA aj KAROLA KUČERU, ktorí sa neobvykle aktivizovali posledné dni v rámci predvolebnej kampane na záchranu „diktátora“ Igora Mošku. Rád by som im položil verejnú otázku, či majú toto všetko za potreby a či im nie je hanba klesnúť tak hlboko, aby očierňovali tím ľudí, ktorí za posledných 5 mesiacov osobne navštívili viac ako 130 klubov po celom Slovensku, počúvali kluby a zisťovali čo ich trápi, a aby im osobne prezentovali „Reformu Slovenského Tenisu 2022“. Páni, účelovo klamete a zavádzate slovenskú tenisovú verejnosť. Verím, že tá sa nenechá zmanipulovať klamstvami, sladkými rečami alebo sľubmi, ktoré malo vedenie Slovenského tenisového zväzu sľubovať a plniť posledných 20 rokov!“

Výsledky volieb Bratislavského tenisového zväzu zjavne nezahrali do kariet súčasnému vedeniu Slovenského tenisového zväzu a tak po víkende oznámil Miloslav Mečíř kandidatúru na prezidenta Slovenského tenisového zväzu. Olympijský víťaz zo Soulu 1988 je bývalým dlhoročným kapitánom daviscupového tímu Slovenska a súčasným prezidentom tenisového klubu Slovan Bratislava. Mečíř je druhým oficiálnym kandidátom po bývalom tenistovi a terajšom poslancovi Národnej rady Jánovi Krošlákovi. “Veľmi pozorne a citlivo vnímam súčasné dianie v slovenskom tenise pred voľbami do najvyšších orgánov Slovenského tenisového zväzu a preto som sa rozhodol kandidovať na funkciu prezidenta Slovenského tenisového zväzu. Chcem ponúknuť tenisovému hnutiu moje dlhoročné hráčske, trénerské a funkcionárske skúsenosti pre ďalší rozvoj tenisu na Slovensku,” povedal 57-ročný Mečíř.

Pripravujú sa voľby nového prezidenta Slovenského tenisového zväzu. V zákulisí je poriadne dusno. ZDROJ: TASR

O rozhovor sme sme požiadali aj generálneho sekretára Slovenského tenisového zväzu Igora Mošku.

Čo hovoríte na výsledky volieb Bratislavského tenisového zväzu a na voľbu nového predsedu Bratislavského tenisového zväzu Petra Miklušičáka?

O výsledkoch volieb rozhodli kluby a ich delegáti na Valnom zhromaždení.

Považujete voľby za zmanipulované a nezákonné, ak áno prečo?

Voľby boli šikovne zmanipulované v súlade s platnými stanovami. Sila jednotlivých klubov a teda počet mandátov sa odvíja od počtu družstiev, ale mala by sa odvíjať nie od poctu prihlásených družstiev ako je to podľa platných stanov Bratislavského tenisového zväzu, ale od počtu družstiev, ktoré skutočne odohrali súťaž. Podľa teraz platných stanov Bratislavského tenisového zväzu si môže akýkoľvek klub prihlásiť napr. 100 družstiev aj keď nemá dosť registrovaných hráčov  a vyhrá voľby. Keby sa počet mandátov odvíjal od počtu družstiev, ktoré naozaj odohrali súťaž, čo predstavuje skutočnú silu klubov, boli by voľby dopadli úplne naopak. Podobne ako všetky voľby predtým, keď pomerne zastúpenie mali najväčšie kluby, ktoré majú najviac družstiev a najviac registrovaných hráčov. Teraz touto šikovnou manipuláciou a využitím chyby v stanovách, ostali najväčšie a najúspešnejšie kluby na Slovensku TK Slovan a TK Slávia bez zastúpenia v Bratislavskom tenisovom zväze respektíve v Slovenskom tenisovom zväze, čo sa doteraz nikdy nestalo. Preto aj Výkonný výbor Bratislavského tenisového zväzu navrhol zmenu stanov na konferencii, aby sa počet mandátov odvíjal od počtu družstiev , ktoré odohrali súťaže a nie podľa prihlásených družstiev. Túto zmenu stanov kluby organizovane TC Royal neprijali, pretože by stratili väčšinu a nemohli by získať absolútnu moc.

Ak pri voľbách využili delegáti platné stanovy nemôže ísť o manipuláciu volieb, ale o platný právny akt. Nemyslíte si, že podobné vyjadrenia môžu vyvolať v tenisovom prostredí množstvo otázok a špekulácii napríklad o tom, ako sú pripravené a schvaľované stanovy Slovenského tenisového zväzu ?

Slovenský tenisový zväz (STZ) je samostatný právny subjekt a Stanovy STZ schvaľuje Rada STZ. Štyri regionálne tenisové zväzy sú samostatné právne subjekty a každý z nich ma vlastné stanovy, ktoré schvaľuje konferencia regionálnych tenisových zväzov. Čiže ich nepripravuje  ani neschvaľuje STZ.

Súčasné stanovy Slovenského tenisového zväzu si odsúhlasilo aktuálne vedenie  Slovenského tenisového zväzu, platí už roky. Podľa nich sa riadili voľby aj na všetkých doterajších volebných konferenciách, kde dostalo mandát súčasné vedenie Slovenského tenisového zväzu. Boli tieto stanovy pri aktuálnych voľbách Bratislavského tenisového zväzu dodržané alebo prišlo k ich flagrantnému porušeniu? Ak áno kým, ako a budete požadovať ich anulovanie respektíve opakovanie volieb?

Súčasné stanovy neschvaľoval Slovenský tenisový zväz, ale Bratislavský tenisový zväz, ktorý je samostatný právny subjekt. V minulosti nikdy nikto nezneužil túto chybu v stanovách Bratislavského tenisového zväzu a veľké aj malé kluby mali pomerne zastúpenie v orgánoch Bratislavského tenisového zväzu, respektíve Slovenského tenisového zväzu. Teraz to treba zmeniť, aby sa situácia v budúcnosti nemohla zopakovať.

Hovoríte o chybe v stanovách, ktoré treba zmeniť. Znamená to, že chce meniť aktuálne, platné a odsúhlasené stanovy aj pred voľbami v regiónoch, kde majú byť voľby tento týždeň?

Hovorím o chybe v stanovách Bratislavského tenisového zväzu, ktoré treba upraviť na najbližšej konferencii Bratislavského tenisového zväzu v roku 2023, pretože existujúci stav umožňuje prihlásiť akémukoľvek klubu napríklad 100 družstiev do súťaží, aj keď nemá dosť registrovaných hráčov, v zmysle platných stanov získať 100 volebných mandátov a neadekvátne  ovplyvniť voľby. Aby sa tomu zabránilo, musia sa stanovy upraviť tak, aby sa mandáty klubom prideľovali na základe počtu družstiev, ktoré skutočne odohrali súťaže Bratislavského tenisového zväzu, respektíve Slovenského tenisového zväzu. Pravdaže na tejto úprave sa musí zhodnúť 2/3 väčšina delegátov, čo sa tento rok nepodarilo.