Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Sprísnené EMBARGO na ruskú ropu! Čo urobí s cenami nafty a benzínu na Slovensku? Na TOTO sa pripravte

Od februára 2023 začína platiť nové a prísnejšie embargo na dovoz ropných produktov z Ruska. Ilustračné foto. Zdroj: Peter Korček

BRATISLAVA – Situácia s cenami za pohonné látky sa na Slovensku v posledných týždňoch nielen radikálne zmenila, ale najmä zlepšila. Oproti letu 2022 sú ceny nafty a benzínu v priemere o 40 až 50 centov na liter lacnejšie. No už o pár dní môže byť všetko inak. Začiatkom februára začne totiž na Slovensku platiť nové a sprísnené embargo na ruskú ropu.

 

Už od 5. decembra 2022 platí zákaz dovozu ruskej ropy do Európskej únie a od 5.marca začne platiť zákaz dovozu ropných produktov z Ruska. Z embarga bola dočasne vylúčená preprava cez ropovod Družba. Ruská ropa teda stále tečie na Slovensko, do Maďarska alebo Českej republiky. Čo je dôležité, najmä pre jedinú slovenskú rafinériu, bratislavský Slovnaft, ktorý takmer 40% svojej produkcie dodáva na náš trh. Aj v roku 2023 bude nakupovať ruskú ropu, aj keď iba do objemu výroby, ktorú predáva na domácom trhu. Otázkou je, čo od februára sprísnené embargo na dovoz ropných produktov urobí s cenami palív na Slovensku. Aktuálne je cena benzínu na úrovni 1,5 eura za liter, cena nafty je v priemere o 20 centov vyššia.

Reálne sú dva scenáre. Buď sa ceny výrazne nezmenia alebo vyletia opäť na úroveň z júla či augusta 2022. Čo znamená, že za liter nafty by motoristi na čerpacích staniciach zaplatili aj viac ako dve eurá za liter. Podľa Barbory Blažekovej zo Slovenskej asociácie palivového priemyslu a obchodu, konečná cena palív kopíruje vývoj cien ropných produktov obchodovaných na medzinárodných komoditných trhoch. “Ďalšími významnými faktormi, ktoré ovplyvňujú cenu palív, sú cena použitých biozložiek v palivách, daňové zaťaženie, administratívne poplatky, ale aj ceny ďalších surovín, ktoré vstupujú do výrobného procesu, náklady na použité technológie a najmä súčasné ceny energií, t. j. elektriny a zemného plynu. Zároveň, každá spoločnosť na trhu má aj svoju vlastnú cenovú politiku,” vyjadrila sa asociácia.

 

Od februára 2023 začína platiť nové a prísnejšie embargo na dovoz ropných produktov z Ruska. Ilustračné foto. Zdroj: Peter Korček

„Od 5. februára 2023 nebude možné exportovať palivá z ruskej ropy medzi krajinami EÚ. V tomto smere má 10 mesačnú výnimku Česká republika a podľa posledných medializovaných informácií aj Ukrajina. EÚ musí zvládnuť nahradiť objemy nafty, ktoré predtým dovážala z Ruska, s dodávkami z iných krajín. EÚ totiž nie je sebestačná v produkcii palív a je tak odkázaná na importy zo zahraničia. Z tohto pohľadu môžu byť ceny nafty pod tlakom práve v nadchádzajúcom období. Vidieť to i na tom, že ceny nafty sú vyššie aj v posledných mesiacoch.” V tomto kontexte je preto náročné predikovať celkový vývoj konečných cien pohonných látok.