Regióny Bratislava

Staré budovy v areáli Vojenského historického múzea Piešťany zbúrajú

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Martin Palkovič

BRATISLAVA – V areáli Vojenského historického múzea Piešťany zbúrajú viacero budov. Dôvodom je ich zlý technický stav. Za odstránenie stavieb zaplatí Vojenský historický ústav (VHÚ) podľa uzavretej zmluvy 107 165 eur. Po zbúraní stavieb plánujú v areáli postaviť špecializované budovy určené pre uloženie veľkorozmerných zbierkových predmetov v zbierkach múzea. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

 

Objekty kasárenského typu určené na búranie boli postavené v rokoch 1927 až 1928. Požiadavky pre užívanie podľa hovorkyne dlhodobo nespĺňajú. “Hrozí ich samovoľná deštrukcia a v súvislosti s tým je spojené nielen reálne riziko ohrozenia majetku štátu, ale aj majetku, zdravia a života zamestnancov VHÚ, pracovníkov piešťanského Vojenského historického múzea, ktoré je priamym užívateľom objektu bývalých kasární SNP Piešťany,” vysvetlila Kovaľ Kakaščíková.

Ide o štyri administratívne budovy, kúpeľne a ubytovňu, vyplýva zo zmluvy. Posudky jednotlivých budov dali podľa hovorkyne vypracovať už v roku 2012. Príslušný stavebný úrad následne rozhodol o odstránení. “Ich odstránenie (zbúranie) sa realizuje v súlade s Koncepciou rozvoja rozpočtovej organizácie Vojenský historický ústav na roky 2020 – 2030,” dodala hovorkyňa.

Po zbúraní budov majú v areáli vybudovať špecializované objekty na uloženie veľkorozmerných zbierkových predmetov patriacich do fondu Vojenského historického múzea Piešťany. “Týmto krokom chce múzeum naďalej zvyšovať odbornú ochranu zbierkových predmetov s cieľom zastaviť alebo spomaliť prirodzené procesy degradácie zbierkových predmetov a týmto spôsobom zachovávať ich neoceniteľnú vedeckú, historickú, kultúrnu a umeleckú hodnotu,” deklarovala hovorkyňa.