Regióny Bratislava Top

DVOJAKÝ METER?! Starostke Starého Mesta „odklepli“ preplatenie dvojročnej nevyčerpanej dovolenky

BRATISLAVA – Starostka bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Zuzana Aufrichtová si minulý týždeň pekne prilepšila. Miestni poslanci jej odsúhlasili preplatenie nevyčerpanej dovolenky od roku 2019. Nie všetkým poslancom sa však tento návrh páčil. Majú problém hlavne s vyplatením s tak vysokej sumy. 



Slovenské mestá a obce trpia roky nedostatkom peňazí. „Otáčajú“ každé euro a zvažujú, aké projekty podporia, alebo čo zrekonštruujú. „Na majetkových komisiách bojujeme o každé euro – či už na rozbitú cestu, alebo na iné kapitoly na rozvoj Starého Mesta. Stále sa hovorí o tom, že nie sú financie na riešenie havarijných stavov. Skoro 10 000 Eur z rozpočtu Starého Mesta je pomerne vysoká položka,“ argumentoval pre zregiony.sk nezávislý staromestský poslanec Martin Gajdoš.

Návrh na zastupiteľstvo predložil prednosta. „Pani starostku podporil najväčší a zároveň jej domáci klub, ale prešlo to pomerne tesne,“ vysvetlil Gajdoš s tým, že on spolu s ďalšími ôsmymi poslancami s preplatením voľna nesúhlasí.

Poslanec mestskej časti Staré Mesto nesúhlasí s preplatením nevyčerpanej dovolenky. ZDROJ: Facebook/Martin Gajdoš pre Staré Mesto
Poslanec mestskej časti Staré Mesto nesúhlasí s preplatením nevyčerpanej dovolenky. ZDROJ: Facebook/Martin Gajdoš pre Staré Mesto

Úrad starostky s preplatením nevyčerpaného oddychu problém nevidí. Práve naopak. Argumentuje, že starostka má na to nárok. Náhrada platu bola poskytnutá starostke za nevyčerpanú dovolenku za rok 2019 v počte 17 dní a za rok 2020 v počte 30 dní, teda celkovo v počte 47 dní. Spolu to činí v čistom 7 219, 35 eur,“  reagoval úrad Staré Mesto, pričom poukazuje na priaznivé rozpočtové výsledky. V rokoch  2019 a 2020 dosiahla mestská časť kumulatívny reálny prebytok rozpočtového hospodárenia 3 971 375,77 eur, pričom aj v roku 2021 dosiahne prebytok.

Nezávislý poslanec Gajdoš starostke vyčíta dvojaký meter. „Kým ostatní zamestnanci si museli dovolenku čerpať, ona nie. Na zastupiteľstve padli argumenty, že starostka má iný štatút ako zamestnanci. Domnievam sa, že vytvára elitársky spôsob na úrade. Starostka by mala ísť príkladom,“ zdôraznil Gajdoš.

Staré Mesto starostku obhajuje a tvrdí, že na čerpanie dovolenky nemala starostka čas a priestor vzhľadom na zložitú situáciu. Tú komplikovala aj pandémia koronavírusu. Prvý volebný rok vyčerpala len 13 dní dovolenky. „Dôvodom nevyčerpania celej dovolenky bola pracovná vyťaženosť vyplývajúca z faktu, že išlo o prvý rok výkonu funkcie starostky, kde bolo potrebné nastaviť procesy a zreorganizovať fungovanie miestneho úradu. Nasledoval rok 2020 – rok vypuknutia pandémie a núdzového stavu. Je známe, že na samosprávy bol v tomto kritickom pandemickom roku prenesený veľký objem mimoriadnych a krízových úloh. Tie sa plnili paralelne so štandardným výkonom, čo bolo mimoriadne náročné pre všetkých, zvlášť pre vedenie samospráv, ktoré za procesy niesli zodpovednosť,“ vysvetľuje Aufrichtovej úrad.

Zuzana Aufrichtová       Zdroj: zregiony.sk /Peter Korček

Podľa zákona starosta môže, ale aj nemusí žiadať o preplatenie dovolenky. Čiže je to rozhodnutie samotného starostu. „Starosta či primátor by mal priebežne čerpať dovolenku v priebehu roka. Môže mať objektívne dôvody nečerpania, ako je dlhodobá PN, materská dovolenka a podobne. Je vecou zastupiteľstva ako vyhodnotia objektívne dôvody nečerpania dovolenky a následne rozhodnú o žiadosti na preplatenie,” vysvetlil pre zregiony.sk šéf kancelárie Združenia miest a obcí Michal Kaliňák.

Ako s peniazmi starostka naloží, sme sa nedozvedeli. Starostka od začiatku komunikovala, že peniaze využije v súlade s dobrými mravmi, tak, aby priniesli úžitok tam, kde je to potrebné. Bližšie špecifikovanie cieľov však nepovažujeme za vhodné,dodal úrad starostky.