Regióny Bratislava

Štatistika, ktorá šokuje aj prekvapí. Na Slovensku sa na COVID-19 neumiera najviac, dominujú iné choroby

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Počas júla zomierali Slováci najčastejšie na choroby obehovej sústavy. Išlo o 46,3 percenta úmrtí. Ďalej Slováci podliehali nádorom, išlo o 26,1 percenta úmrtí. Treťou najčastejšou príčinou úmrtí boli choroby dýchacej sústavy, ktoré predstavovali 7,4 percenta. Novému koronavírusu podľahlo v júli 18 ľudí. Vyplýva to z predbežných údajov o počtoch zomretých a príčinách úmrtí v júli 2021, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.

 

Podľa Štatistického úradu dominovali v štruktúre úmrtí na Slovensku tradičné príčiny. Na choroby obehovej sústavy zomrelo v júli takmer 1900 osôb, čo je takmer o tri percentá menej, ako je päťročný priemer. Nadúmrtnosť oproti priemeru sa pri kardiovaskulárnych ochoreniach prejavila vo vekovej skupine mladších seniorov od 65 do 74 rokov, keď predstavovala tri percentá. Na nádory zomieralo v SR už od začiatku tohto roka menej ľudí, ako je päťročný priemer. Nádorové ochorenia spôsobili v siedmom mesiaci roka 26 percent všetkých úmrtí, keď na ne zomrelo viac ako 1100 osôb. Ani v jednej zo sledovaných vekových skupín sa v siedmom mesiaci v súvislosti s nádormi neprejavila nadúmrtnosť, uviedol Štatistický úrad SR. Prvú päťku najpočetnejších príčin úmrtí doplnili v júli choroby dýchacej sústavy (sedem percent), tráviacej sústavy (šesť percent) a vonkajšie príčiny úmrtí (päť percent).

 

Zdroj: TASR / Ján Krošlák

Ochoreniu COVID-19 podľahlo v júli 18 ľudí, čo je najmenej od septembra minulého roka. Podiel obetí tohto ochorenia predstavoval 0,4 percenta zo všetkých zomretých. Nový koronavírus sa tak dostal až na 11. priečku v príčinách úmrtí. Štatistický úrad pripomenul, že od januára až do marca bol na prvom mieste, keď na jeho následky zomieralo 37 až 40 osôb zo 100 zomretých. Viac ako 60 percent obetí nového vírusu predstavovali v júli osoby nad 65 rokov, zvyšok ľudia v produktívnom veku. “Z regionálneho hľadiska bol na tom najhoršie Žilinský kraj, z ktorého pochádzala viac než polovica (56 percent) všetkých zomretých na ochorenie COVID-19 na Slovensku,” doplnila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická. V Trnavskom, Nitrianskom a Banskobystrickom kraji nezomrel v júli na ochorenie COVID-19 žiaden človek, uzavrel úrad.