Regióny Bratislava Pezinok

ŠTS v Pezinku rozhoduje o ďalšom väzobnom stíhaní finančníka Martina Kvietika

Zdroj: TASR / Ján Krošlák

PEZINOK – Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku začal rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na ďalšie väzobné stíhanie finančníka Martina Kvietika, obvineného v kauze Dobytkár.

 

Martina Kvietika eskortovali na súd krátko pred 9.30 h a následne sa začal neverejný výsluch. Jeho advokát Dušan Ivan nie je presvedčený, že by mal byť jeho klient opätovne väzobne stíhaný, respektíve podľa neho neexistujú dôvody väzby. V nedeľu (14. 3.) doručil súdu stanovisko k návrhu prokurátora v rozsahu približne ôsmich strán a je na sudcovi, ako ich posúdi. Podľa slov obhajcu je jeho klient “nešťastný” z toho, že ho minulý týždeň po prepustení z väzby opätovne zadržali.

Martina Kvietika vo štvrtok 11. marca krátko po prepustení z väzby v Leopoldove zadržali a obvinili v inej trestnej veci, než bol doteraz väzobne stíhaný. Nové obvinenie sa týka skutku ešte z roku 2017 a opiera sa o výpovede dvoch svedkov. Podľa mediálnych správ mal Martin Kvietik prijať úplatok vo výške 180.000 eur za sprostredkovanie agrodotácií.

Martina Kvietika vo štvrtok prepustil Najvyšší súd (NS) SR z väzby na slobodu. Väzbu Martinovi Kvietikovi aj bývalému riaditeľovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jurajovi K. ŠTS vlani v novembri predĺžil do 1. apríla.

Počas akcie Dobytkár Národná kriminálna agentúra (NAKA) do polovice júla 2020 obvinila 21 fyzických a sedem právnických osôb. Všetky čelia obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur. Väzobne stíhajú sedem ľudí. Juraj K. je od 4. februára na slobode po desiatich mesiacoch strávených vo väzbe.