Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina

Sucho na Slovensku je extrémne. Najhoršia situácia je na východe republiky

Extrémne pôdne sucho sa aktuálne nachádza približne na tretine územia SR. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Vo východnej polovici Slovenska spadlo za máj a jún väčšinou len 40 až 80 milimetrov (mm) zrážok. Meteorológovia pozorovali viac zrážok na západe územia. Západné Slovensko a západné okresy Žilinského kraja boli podľa nich častejšie pod vplyvom nízkeho tlaku vzduchu.

 

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) nameral počas uplynulých dvoch mesiacov napríklad v obci Budkovce v okrese Michalovce len 28,6 milimetra a na stanici Prešov planetárium 35,8 milimetra zrážok. “Veľmi nízke úhrny na väčšej ploche boli aj na Gemeri. V rámci východnej polovice Slovenska spadlo len výnimočne viac ako 80 milimetrov a napríklad Torysky pri Levoči mali 99,8 milimetra a Tatranská Javorina 129 milimetrov,” skonštatoval Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti.

Výrazne odlišnejšia situácia bola v západnej polovici územia, predovšetkým v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom kraji a v severných okresoch Žilinského kraja. “Tu spadlo zväčša 90 až 150 milimetrov, ojedinele aj viac zrážok. Čadca mala 158,7 milimetra, Bratislava letisko takmer 172 milimetrov a Pernek na Záhorí dokonca až 279,5 milimetra,” priblížili meteorológovia. Aj v tejto časti územia boli podľa nich lokality, kde spadlo aj na väčšej ploche menej ako 90 milimetrov. “Bolo to predovšetkým v južnej časti Žilinského kraja, v Trenčianskom kraji a v západných okresoch Banskobystrického kraja,” dodali meteorológovia.