Regióny Bratislava Top

Legendárnu bratislavskú Kukuricu zrekonštruujú za viac ako 38 miliónov

V Bratisalve sa bude rekonštruovať legendárna Kukurica, bývalá vojenská ubytovňa. ZDROJ: TASR - Dano Veselský

BRATISLAVA –  Hlavné mesto nemá veľa ikonických stavieb, ktoré by boli roky známe nielen pre obyvateľov Bratislavy. Jednou z nich je bývalá vojenská ubytovňa Hviezda na Kutuzovovej ulici, ktorú všetci poznajú pod názvom Kukurica.

 

Ešte počas bývalého režimu to bola honosná a extravagantná stavba, ktorá vôbec nepripomínala vojenský objekt. Postupom času sa však zmenila na ruinu a z výstavnej, reprezentatívnej budovy sa stalo iba kovové torzo. Teraz ho chce Ministerstvo obrany konečne rekonštruovať, pričom sa celkovo ráta s rozpočtom 34,8 milióna eur s DPH. Rekonštrukcia by mohla byť ukončená v roku 2025. Kukurica je totiž je momentálne v dezolátnom stave a predstavuje bezpečnostné riziko vo svojom vnútri aj okolí. Budova je totiž jednou z najvyšších v Bratislave a na Slovensku. Má 82,2 metra, 25 nadzemných poschodí a jedno podzemné. „Po rekonštrukcii vzniknú v budove tri samostatné časti, a to spoločný priestor, kancelárie a hore budú ubytovacie priestory. Administratívne priestory by mali byť na 13 podlažiach, pracovať tam bude môcť 308 ľudí. Na deviatich poschodiach bude 152 lôžok,“ informuje ministerstvo obrany, ktoré trvá na tom, aby na budove ostali balkóny.

 

V Bratislave sa bude rekonštruovať legendárna Kukurica, bývalá vojenská ubytovňa. ZDROJ: TASR – Dano Veselský

V okolí bude 52 parkovacích miest, pričom vstup pre peších bude z Kukučínovej ulice v Bratislave, vstup pre autá z Kutuzovovej ulice. “Výrazným spôsobom nám to uľahčí situáciu z hľadiska priestorových problémov, ktoré máme v rezorte obrany. Opravíme budovu a zaistíme tak nové kancelárske a ubytovacie priestory, ktoré umožnia vojakom a civilným zamestnancom rezortu využívať naše vlastné ubytovacie kapacity, lebo v Bratislave máme problém,” konštatuje ministerstvo obrany. Časť peňazí na rekonštrukciu má rezort na “kukuričnom účte”. “Tam sú finančné prostriedky viazané na použitie na opravu tejto budovy. Nebude tam dostatočný počet peňazí na komplexnú realizáciu,” dodal minister obrany Jaroslav Naď.

Galéria
Legendárna Kukurica v Bratislave sa dočká rekonštrukcie. Foto: MOSR
Legendárna Kukurica v Bratislave sa dočká rekonštrukcie. Foto: MOSR
Legendárna Kukurica v Bratislave sa dočká rekonštrukcie. Foto: MOSR
Legendárna Kukurica v Bratislave sa dočká rekonštrukcie. Foto: MOSR
Legendárna Kukurica v Bratislave sa dočká rekonštrukcie. Foto: MOSR
Legendárna Kukurica v Bratislave sa dočká rekonštrukcie. zdroj Foto: MOSR
navigate_before
navigate_next

Ďalšiu časť peňazí bude rezort obrany žiadať od ministerstva financií v rámci rozpisu rozpočtu.  “Budova je symbolom Bratislavy aj symbolom Slovenska. Nechceli sme, aby sa z nej stal Disneyland. Chceli sme, aby sa z nej stala budova, ktorá bude mať svoju hodnotu,” podotkol Naď. Budova si podľa neho ponechá svoju kukuričnú podobu a bude plná moderných, ekologických a funkčných prvkov.