Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Ťažké polemiky okolo Mariána Kotlebu. Je či nie je poslancom parlamentu a keď nie je, má dostať odstupné?

Odsúdený poslanec nemôže byť asistentom, nemá nárok ani na odstupné

BRATISLAVA – Pokiaľ je poslanec Národnej rady (NR) SR právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, okrem straty mandátu nemá nárok ani na odstupné a nemôže byť ani asistentom poslanca. Uviedol právnik Vincent Bujňák z Univerzity Komenského v Bratislave.

 

“Poslancovi štandardne v závislosti od času výkonu mandátu patrí po jeho zániku ešte plat počas troch mesiacov, ak vykonával mandát poslanca aspoň päť rokov. Nárok však nemá poslanec, ktorému zanikol mandát dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol odsúdený za úmyselný trestný čin,” povedal Bujňák. Pripomenul, že právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin sa dotýka aj možnosti vykonávať funkciu asistenta poslanca, pretože zákon vyžaduje na jej výkon bezúhonnosť. “Za bezúhonného sa pre tieto účely nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin,” dodal. V prípade rozsudku pre šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu došlo podľa Bujňáka k strate poslaneckého mandátu.

 

Odsúdený poslanec nemôže byť asistentom, nemá nárok ani na odstupné. ZDROJ TASR – Jakub Kotian

Kotlebu v kauze kontroverzných šekov odsúdil Najvyšší súd SR na podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody s jedenapolročnou skúšobnou dobou. “Podľa ústavy zaniká poslancovi mandát dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin, a preto v tomto prípade došlo k zániku mandátu,” myslí si Bujňák. Kotleba tvrdí, že vzhľadom na podmienečné odloženie výkonu trestu mandát nestráca. Chce si ho preto naďalej uplatňovať. Kancelária NR SR uviedla, že zatiaľ nemá k dispozícii rozsudok v Kotlebovej kauze v písomnej forme. Aj Mandátový a imunitný výbor NR SR podľa jej predsedníčky Anny Andrejuvovej (OĽANO) čaká na písomné oznámenie.