Regióny Bratislava Top

Témou 11. ročníka súťaže Dedina roka je udržateľnosť, povedal minister Budaj

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Vo štvrtok spustila Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) 11. ročník súťaže Dedina roka 2021. Tento rok sa má niesť v znamení udržateľnosti. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) spolu s riaditeľom SAŽP Michalom Macom. Budaj tiež prevzal záštitu nad súťažou.

 

Do súťaže sa môžu prihlásiť slovenské dediny a obce, ktoré nemajú štatút mesta. Hodnotiť sa bude vízia obce a jej strategické dokumenty, hospodárnosť, spolupráca obce a obyvateľov, podmienky na život, cestovný ruch, starostlivosť o zeleň, krajinu a životné prostredie, približuje Maco. Dodal, že tento rok budú pri hodnotení dôležité “zelené indikátory”, na ktorých si dá hodnotiaca komisia “enormne záležať”. Dedina roka musí byť výnimočne environmentálne orientovaná a musí vynikať vo všetkých okruhoch,” skonštatoval šéf agentúry.

Hodnotenie bude prebiehať dvojstupňovo. Obce, ktoré sa do súťaže prihlásia, osobne navštívi hodnotiaca komisia. Obec sa musí počas návštevy komisie samoodprezentovať počas troch hodín. Po prezretí všetkých dedín sa komisia zíde, prejde si hodnotiace hárky a ustanoví titul Dediny roka. Určí aj víťazov v jednotlivých kategóriách, ako napríklad dedina ako partner, dedina ako klenot, dedina ako záhrada či dedina ako hospodár. Uzávierka súťaže bude prebiehať v septembri, októbri a novembri. Maco poznamenal, že hodnotiaca komisia nemusí udeliť žiadne ocenenie, pokiaľ ani jedna z dedín kritériá nesplnila.

Maco zároveň upozorňuje, že dedina, ktorá titul získala, sa do súťaže môže opätovne prihlásiť až po desiatich rokoch. Dedina, ktorá dostala ocenenie v inej kategórii, sa prihlásiť môže, avšak cenu v tej istej kategórii nezíska. “Som si istý, že na Slovensku máme inšpiratívne obce, ktoré si uvedomujú potrebu udržateľného rozvoja a nielen to, pomocou inovatívnych postupov sa v rámci svojich katastrov snažia o kontinuálne zlepšovanie vo svojej oblasti,” uviedol riaditeľ SAŽP. Obce a dediny sa môžu do súťaže registrovať do 30. apríla. Víťazná obec bude následne reprezentovať Slovensko na celoeurópskej súťaží dedín, podotkol Maco.