Regióny Bratislava Top

Tento liek na úzkosť už v lekárňach viac nenájdete! Odborníci ho sťahujú z predaja

Odborníci z trhu sťahujú tento liek.
Odborníci z trhu sťahujú tento liek. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Odborníci zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv pristúpili k veľkému sťahovaniu lieku, ktorý sa používa na liečbu úzkosti. V lekárňach ho tak už viac nenájdete. Čo však robiť, ak ho potrebujete?

 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv pristúpil k sťahovaniu produktu “ELENIUM, tbl obd 20×10 mg (blis.PVC/Al), kód ŠÚKL: 40564, č. šarže: 31120, 41120.” Tento liek tak už viac nenájdete lekárňach, zdravotníckych zariadeniach či iných distribučných spoločnostiach.

Odborníci pristúpili k tomuto kroku pretože v predmetných šaržiach “je nesúlad so špecifikáciou v parametri uvoľňovanie účinnej látky.” Ak ste si tento liek nestihli zakúpiť tak nezúfajte. Dostupnosť liečby týmto sťahovaním ohrozená nie je. Na trhu sa totiž nachádzajú iné šarže tohto lieku. Nebezpečie nehrozí ani ľuďom, ktorí už tieto lieky začali užívať. “Riziko negatívneho vplyvu incidentu na bezpečnosť a účinnosť lieku je nepravdepodobné,” poznamenali odborníci zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Z trhu sťahujú tento liek.
Z trhu sťahujú tento liek. Zdroj: adc.sk

Účinnou látkou Elenium je chlórdiazepoxid, ktorý patrí do skupiny “1,4-benzodiazepínov, pôsobiacich na mnohé štruktúry centrálneho nervového systému (najmä na limbický systém a hypotalamus).” Elenium sa používa najmä pri krátkodobej liečbe úzkostných porúch:

  • syndrómy úzkosti sprevádzajúce psychoorganické poruchy,
  • syndrómy úzkosti sprevádzajúce psychotické poruchy,
  • syndrómy úzkosti spojené s poruchami spánku
  • syndrómy úzkosti rôzneho pôvodu,

Taktiež sa používa na liečbu akútnych alkoholických abstinenčných príznakov.